Intel za 1,4 miliardy dolarů kupuje mobilní divizi výrobce Infineon

Akvizice v hodnotě zhruba 28 miliard Kč pomůže Intelu proniknout do oblasti výroby čipů pro mobilní zařízení, kde dnes silně zaostává.


Intel kupuje divizi výrobce Infineon za 28 miliard Kč.

Americký výrobce Intel, světová jednička ve výrobě počítačových čipů, svůj plán na pohlcení divize mobilních zařízení německého výrobce Infineon, představila na včerejší tiskové konferenci. Podle zveřejněných informací se obě strany na podmínkách obchodu již dohodly a ten tak podléhá pouze schválení zainteresovaných, tedy pravděpodobně amerických a evropských, regulačních orgánů. Vzhledem k faktu, že Intel je největším výrobcem počítačových čipů a koupě mobilní divize Infineonu mu výrazně pomůže v jediné oblasti, kde na své konkurenty ztrácí, lze názor amerických a evropských úřadů jen těžko předjímat.

Pokud nenastanou žádné administrativní komplikace, plánuje Intel obchod uzavřít v prvním kvartále příštího roku. Firma se také nechala slyšet, že mobilní divize Infineonu bude vyčleněna do samostatné společnosti a nestane se tak součástí samotného Intelu. Zajímavé, a poměrně neobvyklé, na celém obchodu je především to, že Intel plánuje akvizici financovat výhradně z vlastních prostředků. To je poměrně neobvyklé, neboť alespoň část financování obvykle přebírá bankovní subjekt, na druhou stranu to svědčí o poměrně dobré finanční kondici výrobce.

Zdárné dokončení obchodu je přitom pro amerického výrobce Intel zcela klíčové. I přes své prakticky dominantní postavení v oblasti počítačových čipů, hraje firma v oblasti čipů pro mobilní zařízení jen velmi malou roli. Intel sice neustále vylepšuje svůj „mobilní“ procesor Intel Atom, ten lze ale nalézt spíš v méně výkonných netboocích, než ve smartphonech, nebo tabletech. Této oblasti naopak dominují výrobci, jako je Broadcom, Qualcomm a Texas Instruments, jejichž výrobky jsou postaveny na architektuře ARM.

Infineon je v současnosti pátým největším dodavatelem čipů pro výrobce mobilních zařízení. Pro Intel ovšem akvizice jeho mobilní divize nemá význam ani tak z hlediska automatického získání nových zákazníků, jako spíš přístupu k důležitým technologiím. „Akvizice části Infineonu Intel, v oblasti mobilních zařízení, okamžitě posune kupředu a významně mu pomůže prosadit se. Odhaduji, že je dohoda posune o takové 3 až 4 roky, které by jinak museli strávit vlastním výzkumem a vývojem“, komentoval obchod analytik společnosti IDC, Flint Pulskamp. Infineon v současnosti dodává čipy světovým výrobcům, jako je Apple, LG a Nokia.

Samotný mateřský výrobce Infineon pak obchodem získá 1,4 miliardy dolarů (okolo 28 miliard Kč), které může okamžitě investovat do vlastního výzkumu, stejně jako možnost soustředit se na své hlavní oblasti zájmu. Mezi ty patří vývoj zařízení určených pro automobily, high-tech průmyslovou výrobu a zabezpečení čipových karet.

V horizontu posledních několika týdnů se jedná už o druhý velký obchod, v jehož čele stojí právě Intel. Před několika týdny tak firma například oznámila záměr pohltit výrobce bezpečnostních řešení McAfee v obchodu, jehož cena dosahuje až 7,7 miliardy dolarů (zhruba 54 miliard Kč). Pokud obchod nenarazí na překážky ze strany regulačních úřadů, což, zdá se, nejspíš nenarazí, bude se jednat nejen o jeden z největších, ale především jeden z nejvýznamnějších obchodů letošního roku. Cílem akvizice McAfee není nic menšího, než v horizontu několika let přinést počítačové čipy s integrovaným bezpečnostním řešením.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version