Intel na Computexu vrací úder ARM

Viceprezident společnosti Intel, Sean Maloney, se dnes nechal slyšet, že do konce roku 2012 bude 40 procent segmentu spotřebitelských notebooků používat novou platformu Intel Ultrabook. Ta by měla mobilnímu segmentu přinést zejména dramatický nárůst výkonu a vyšší úroveň zabezpečení ve velmi úsporném provedení.

Vedle extrémní přenosnosti a výkonu, který by si neměl příliš zadat se současným hi-endem řadových notebooků, mají ultrapřenosné notebooky od Intelu nabídnout také dostupnou cenu, tedy koncovou hodnotu pod 1000 USD. Právě cena je dnes hlavní výhodou konkurenčního ARM.

První notebooky této řady budou postaveny na Ultra-Low-Voltage procesorech s architekturou Sandy Bridge. Maloney také připomněl, že Intel v poslední době dokončuje vývoj „systému na jednom čipu“ (SoC), postaveného na procesoru Intel Atom.

„Výpočetní technika má řadu forem,“ prohlásil Sean Maloney. „Technologická inovace je katalyzátorem a my jsme přesvědčeni, že změny, které Intel do svých plánů zahrnul, nám ve spolupráci s dalšími partnery pomohou v několika příštích letech dosáhnout úžasných změn v oblasti osobních počítačů,“ dodává.

Maloney také popsal tři fáze ve strategii společnosti, jak urychlit realizaci vize „ultrabooku“. První se podepsala na designu architektury druhé generace procesorů Intel Core. Tato rodina produktů umožní výrobcům vytvářet tenký, lehký a přitažlivý design, který bude tenčí než 20 mm, první počítače postavené na těchto čipech budou k dispozici do Vánoc (na veletrhu byl demonstrován ASUS UX21).

Druhou fází mají představovat procesory Ivy Bridge, které půjdou na trh v polovině příštího roku. Důraz je u nich kladený zejména na nižší energetické nároky (opět velká současná výhoda procesorů ARM) a lepší výkon ve zpracování dynamického obrazu. Jedná se také o první procesor vyráběný s použitím tranzistoru Tri-Gate.

Po Ivy Bridge by se měla v roce 2013 objevit novinka kódově označovaná Haswell, o té se ví zatím pouze to, že by měla nabídnout přibližně poloviční hodnotu tepelného bodu procesoru.

Maloney také připomněl úspěchy ve vývoji platformy Atom, v současnosti jediného želízka, které má firma na mobilním trhu v ohni. „Procesor Atom předběhne Mooreův zákon, neboť během pouhých 3 let bude dosaženo posunu z 32 nm přes 22 nm na 14 nm. Výkonné smartphony, tablety a netbooky tak budou nabízet čím dále tím více funkcí a delší výdrž na baterii,“ vysvětlil Maloney. Na Computexu Intel také představil přes desítku tabletů fungujících na třech různých operačních systémech. Všechny jsou dnes dostupné v provedeních s procesorem Intel Atom Z670.

Exit mobile version