Intel: nadcházející rok bude ve znamení cloudu a konzumerizace IT

Nové inovace a výrobní techniky budou podle Intelu i nadále vzdorovat skeptikům, kteří tvrdí, že Moorův zákon je mrtvý, čeká nás nárůst zabezpečení infrastruktury, prolínání byznysu s koncovými produkty a budování privátních cloudů.

Vedle stále rostoucího prodeje notebooků by se měl trh čím dá tím více orientovat na tabletové počítače a další hybridní zařízení. (například prototyp Dell s procesorem Intel, nebo nový 11″ Macbook Air). S růstem bezpečnostních hrozeb a nových distribučních modelů HW/SW služeb (například cloudu) poroste priorita zabezpečení, bezpečnost jako průmyslové IT odvětví bude v nadcházejícím roce a následujících několika letech zažívat opravdový boom. V příštím roce se tento obor zaměří na základní funkce ochrany infrastruktury a zachování osobních i obchodních tajemství.

Rok 2011 bude také rokem, kdy se očekává smazání rozdílu mezi spotřebními a podnikovými přístroji. Tento trend byl nastartován již letos, kdy se telefony iPhone a osobní chytré telefony s androidem v masivním měřítku dostávali za podnikové firewally. Je to logický krok, zaměstnanci chtějí používat svá osobní řešení pro práci a zaměstnavatelé naopak doplnit podniková prostředí o zařízení na podporu produktivity.

Ruku v ruce s tímto trendem bude postupovat virtualizace a paralelně přechod podnikových služeb do cloudu. Ten čeká výrazný rozjezd s tím, jak bude pro podnikové využití přepracováno čím dál víc cloudových služeb včetně sociálních sítí. Zatímco v roce 2010 zaváděla většina velkých korporací ve svých prostředích virtualizaci, v roce 2011 budeme svědky budování interních řešení cloudu. V cloudu bude probíhat například rendering a jeho výsledky budou v širokopásmových sítích streamovány do zařízení s umírněným grafickým výkonem.

Consumer segment by se měl dále orientovat na z dnešního pohledu alternativní uživatelská rozhraní (zejména dotyk a hlas), kontextově citlivé a percepční počítače (vzpomeňme na vizi Web 3.0) a rozšiřování HW o aplikační prvky s rozšířenou realitou.

Exit mobile version