Intel otevřel první továrnu v Číně

Po dlouhých třech letech výstavby otevřená továrna má moderními počítačovými čipy zásobovat především rostoucí čínský trh a státy jihovýchodní Asie.

Paul Otellini, CEO amerického výrobce Intel, v průběhu včerejška oficiálně oznámil úspěšné dokončení a spuštění nového výrobního závodu firmy na okraji čínského města Dalian. Ten je pro Intel důležitý především proto, že značně zjednoduší a zlevní zásobování atraktivního čínského trhu počítačovými čipy z produktové řady Intelu. Část produkce závodu by pak Intel chtěl vyvážet i do okolních zemí. Projekt je ale významný i pro Čínu, neboť je prvním krokem země ve snaze vybudovat vlastní moderní polovodičový průmysl.
„Už 25 let společnost Intel investuje v Číně, s Čínou a pro Čínu“, řekl Otellini u příležitosti otevření nové továrny a dodal: „Tento nový výrobní závod umožní realizovat naši vizi podílet se na udržitelném růstu Číny a současně nám dá možnost rychle a efektivně zásobovat i ostatní asijské trhy.“

Jak už bylo zmíněno, výstavba nové továrny trvala překvapivě dlouho, tedy celé tři roky. Díky tak neobvykle dlouhé výstavbě čelil Intel často palbě kritiků, kteří firmu podezřívali z toho, že celý projekt už dávno zrušila. Podle tiskového prohlášení Intelu ale za zpoždění mohly jak problémy s dodávkami potřebných výrobních technologií, tak také ekonomická krize, která výrazně srazila celosvětovou poptávku po počítačových čipech.

Nově otevřená továrna zvýšila dosavadní investici Intelu v Číně na 4,7 miliardy dolarů (zhruba 82,7 miliardy Kč). Kromě zmíněného výrobního závodu ve městě Dalian Intel provozuje ještě menší provoz spojený s testovacím střediskem ve městě Chengdu a vývojová střediska v Pekingu, Šanghaji a několika dalších čínských městech.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version