Intel vyvíjí technologii, díky které budou zařízení energeticky nezávislá

Intel

Společnost Intel, kterou si většina lidí spojuje hlavně s výrobou křemíkových čipů, investuje také do výzkumu v oblasti úspor elektrické energie a hledá nové cesty, jak ji získat. V jejích laboratořích se možná rodí technologie, díky které se zařízení jako mobilní telefony stanou energeticky zcela nezávislá. Dobíjet se totiž budou sama, ze zdrojů energie v jejich okolí.

Informace o svém probíhajícím výzkumu zveřejnil Intel v pátek. Jeho cílem je nalezení postupů, jak zdarma získávat elektrickou energii z okolí, což by v budoucnu mohlo být použito například k napájení mobilních zařízení nebo dokonce tělních implantátů. Mobilní telefony by se tak staly zcela nezávislé na elektrické zásuvce a energii by si vyráběly svépomocí.

Energie je všude kolem, stačí si ji vzít

„Už dnes existují hodinky, které jsou poháněny tělesným teplem nebo prototypy telefonů s displeji fungujícími jako solární panely,“ řekl Justin Rattner, technický ředitel Intelu, v pátečním tiskovém projevu v San Franciscu. Společnost však hledá další zdroje, které zahrnují vše od okolního tepla, světelných fotonů až po energii vznikající při stisknutí směrového tlačítka na mobilním telefonu.

Zařízení, která budou moci prakticky neomezeně fungovat bez nutnosti nabíjení, jsou však zatím poměrně v nedohlednu. Úsilí křemíkového giganta se v současné době točí především kolem energeticky nezávislých snímačů, které budou moci nepřetržitě shromažďovat aktuální okolní data a bezdrátově je odesílat příslušnému zařízení nebo na internet. Intel tuto technologii nazývá WISP (wireless identification and sensing platform).

Pilotní projekt se už rozběhl ve městě Berkeley. V jeho ulicích bylo ve spolupráci s tamější univerzitou instalováno několik snímačů, které se samy dobíjejí z tepla produkovaného okolními mrakodrapy a zároveň monitorují stav ovzduší a míru jeho znečištění.

WISP a efektivní řízení teploty v datových centrech

Justin Rattner však popisuje ještě další možnost využití WISP, kterou bezpochyby v budoucnu ocení například firmy spravující velká serverová a datová centra. „Dnes je běžnou praxí držet okolní teplotu pod určitou hranicí, nezávisle na tom, jakým způsobem,“ říká Rattner. Se stoupajícími cenami energií je to však stále méně efektivní. Díky výzkumu možná brzy podniky dostanou do rukou technologii pro úspornou a efektivní regulaci teploty v místnosti.

Snímaná data by se přeposílala do speciálního počítače, který by na jejich základě provedl termodynamickou simulaci ovzduší v místnosti, s výhledem na několik nejbližších desítek minut. Díky tomu bude teplota regulována přesně v místech, kde se vychýlí, a to v předem stanovené míře a zcela automaticky, bez nutnosti jakéhokoliv lidského zásahu. Vše samozřejmě za doprovodu značných energetických úspor.

Kdy budeme moci vidět první hmatatelné výsledky výzkumu, si však netroufá odhadnout ani sám Rattner. Podle něj bychom se prvních ukázek mohli dočkat už během dvou let na intelovském IDF (Intel Developers Forum).

Přečtěte si také

Intel předvedl platformu Moorestown určenou pro mobilní zařízení
Intel hlásí rekordní tržby

Exit mobile version