Intel a TSMC uzavřeli spojenectví v prosazování procesorů Atom

Deal

Výrobce počítačových čipů Intel se v pondělí dohodl s tchajwanskou společností Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) na novém partnerství a licencování procesorů Atom. Hlavním cílem dohody je především společné prosazovaní těchto procesorů v nových oblastech elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony či set-top boxy, a boj s klesajícími prodeji osobních počítačů v důsledku ekonomické krize.


Sídlo společnosti Intel v Santa Clare

Podle analytiků jde v případě společnosti Intel, která si vždy vývoj a výrobu realizovala sama, o nezvyklý krok, ke kterému byla dotlačena následky ekonomické krize. Ve spolupráci s TSCM by měla vzniknout nová architektura ultramobilních procesorů, které by se mohly uplatnit v zařízeních jako mobilní telefony, set-top boxy či fotoaparáty.

Podobnému vývoji nových technologií by se Intel pochopitelně mohl věnovat sám, přičemž by toto s největší pravděpodobností také upřednostnil, významnou roli však momentálně hraje čas. Podle analytické společnosti Gartner totiž v letošním roce celosvětové zisky z prodeje polovodičů klesnou až o 24 procent, proto bude strategické a rychlé jednání rozhodující.

„Hlavní výhodou propojení naších procesorů Atom se zkušenostmi a technologiemi TSMC je především významný posun v naší dlouhodobé spolupráci,“ říká Paul Otellini, výkonný ředitel společnosti Intel. Dohoda by měla významně rozšířit uplatnění procesorů Atom na trhu. Ty byly poprvé uvedeny v minulém roce a své místo našly v celé řadě zařízení, především pak netboocích, které představují i v době recese jeden z nejrychleji rostoucích trhů. Jde o nejmenší procesory Intel, obsahují „pouze“ 47 milionu tranzistorů. Nejvýkonnější procesory jich mají mnohonásobně více.

I přesto, že nyní bude moci společnosti TSMC používat procesory Atom ve svých produktech a nabízet je dalším výrobcům, neposkytne ji Intel žádnou ze svých technických specifikací výrobního procesu. Naposled tak učinil v roce 1982, kdy se s AMD dohodl na vzájemném poskytnutí licencí.

Intel v polovině února oznámil, že plánuje v příštích dvou letech investovat 7 miliard dolarů (přibližně 151 miliard korun) do modernizace svých výrobních závodů. Jeden z hlavních důvodů je chystaný přechod na 32nm výrobní technologii procesorů. V lednu také informoval o propuštění až 6 tisíc zaměstnanců a uzavření některých závodů.

Přečtěte si také

Intel investuje v USA 7 miliard dolarů na modernizaci závodů

Exit mobile version