Intel vrací úder ARM, daří se mu na poli tabletů

Procesory společnosti Intel se do poloviny příštího roku objeví ve 35 nových tabletech. To je pro firmu, která se na poli mobilních zařízení dlouhodobě nedokáže moc dobře prosadit, rozhodně výrazný úspěch.

Americký výrobce Intel oznámil, že s jeho procesory řady Atom se v současnosti počítá ve 35 modelech tabletů několika světových výrobců. Zdá se tak, že se Intelu konečně podařilo naskočit do rozjetého vlaku mobilních zařízení, kterému ovšem stále dominuje konkurenční výrobce ARM. Problémem ovšem je nejasnost, zdali se jedná jen o náhlý výkyv či dlouhodobý trend, tedy jestli si Intel slibnou pozici v oblasti tabletů bude schopen udržet.

„Naprostá většina zařízení, které budou obsahovat naše procesory, bude na trhu do poloviny příštího roku“, sdělil na včerejší tiskové konferenci CEO společnosti Intel, Paul Otellini. Podle něj se procesory Intel objeví v tabletech výrobců ASUS, Dell, Lenovo a Toshiba. Dle názoru Hendi Susanto, analytika společnosti Gabelli & Company je sice úspěch Intelu dobrý, nic zásadního ale neznamená.

„Intel se pohybuje správným směrem, je ale teprve na začátku. Lidé v Intelu evidentně začaly brát mobilní zařízení dostatečně vážně až příliš pozdě a dnes tak naskakují do rozjetého vlaku. V tuto chvíli navíc není jasné s čím firma přijde za půl roku, což rozhodování výrobců neusnadňuje“, řekl Susanto.

I přes nezpochybnitelný úspěch v oblasti tabletů jsou ale mobilní zařízení jako celek pro Intel značně frustrující. Zařízení jako jsou smartphony, satelitní navigace, tablety či netbooky zažívají v posledních letech silný boom, z něhož namísto Intelu těží právě výrobce ARM. Důvod je prostý – přestože Intel vývojem procesorů Atom udělal značný krok ke snížení spotřeby, produkce tepla a přitom zvýšení výkonu, ARM je na tom pořád ještě lépe. Jeho procesory nejsou nutně tak výkonné jako Atom, rozhodně jsou ale mnohem úspornější, což je u mobilních zařízení (většinou) klíčové.

Pro Intel se do budoucnosti jako velmi perspektivní ukazuje možná spolupráce s technologickým gigantem Google. Při nedávném představení chystaného operačního systému Chrome OS z dílen Google byl Intel představen jako výhradní dodavatel procesorů pro první počítače, kterých se s tímto systémem na trhu dočkáme. Ty by zhruba v polovině roku 2011 měli uvést výrobci Acer a Samsung.

Mezi hlavní konkurenty společnosti Intel patří především výrobci Advanced Micro Devices (AMD) a ARM, každý z nich ale Intelu konkuruje v jiné oblasti. Již zmíněný ARM představuje nejvýznamnějšího konkurenta Intelu v oblasti mobilních zařízení. V roce 2007 dosáhl podíl procesorů ARM v oblasti mobilních telefonů neuvěřitelných 98%, postupně se jim podařilo proniknout i do stále populárnějších smartphonů, tabletů, některých netbooků a dalších zařízení. Oproti tomu AMD můžeme označit jako dlouholetého a největšího rivala Intelu v oblasti desktopů. Zhruba od roku 2006 můžeme ovšem pozorovat drobný technologický předstih Intelu před AMD, který se udržel až dodnes. V důsledku toho je Intel stále největším světovým výrobcem procesorů a na rozdíl od AMD také dlouhodobě ziskový.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version