Intel: Windows na ARM neumožní běh starších aplikací

Port Windows 8 na ARM procesory se příliš nelíbí konkurenčnímu Intelu. Generální manažerka jeho softwarové divize se proto nechala slyšet, že port přinese řadu komplikací, například na ARM nepoběží starší aplikace.

Renée James na setkání investorů Intelu prohlásila, že velkou konkurenční výhodou Windows na x86 procesorech oproti ARM bude „Windows 7 mode“, tedy schopnost běhu starších aplikací.

„Na ARM procesorech půjde o novou zkušenost, jejich výhodou bude přizpůsobení pro tablety a mobilní zřízení, nevýhodou naopak zpětná nekompatibilita. Naši vyzyvatelé zkrátka nebudu schopni na své platformě zaručit běh historických aplikací,“ shrnula pro investory postavení Intelu oproti ARM James. „Intel ale dokáže nabídnout podobnou zkušenost jako ARM, ovšem bez oněch nevýhod a limitů,“ dodala ještě.

“Také naše postavení je lepší, jsme partnery Microsoftu 20 let, všichni o tom píší, veřejně se to přetřásá. Máme v Remondu tým, který se stará o co nejužší provázanost prostředí operačního systému s našimi instrukcemi funkcemi. Na Windows 8 spolupracujeme s Microsoftem několik let, z výsledků spolupráce mám opravdu radost a myslím, že se nemáme ve vztahu k ARM opravdu čeho obávat,“ prohlásila James.

James také věří v sílu multiplatformního fungování x86 aplikací, které mohou stejně dobře běžet na PC, serverch, smartTV i mobilních zařízeních. “Intel vždycky sázel na unifikovanou architekturu, kde mohou aplikace a operační systémy běžet napříč generacemi platformy (obousměrně) a budou vždy kompatibilní. Můžete spustit ty samé programy na Atomu, Xeonu i Core procesory, ARM ekosystém se něčím podobným pochlubit nemůže. Intel je sjednocený, ARM je oproti tomu Balkán,“ vysvětluje dále James. ARM prý oproti tomu disponuje pouze omezenou jednosměrnou kompatibilitou, pro každý typ procesoru je navíc potřeba aplikace přizpůsobovat. Manažerka intelu věří, že jak schopnost běhu starších aplikací, tak multiplatformní fungovaní budou pro většinu klientů rozhodujícími faktory ve prospěch Intelu.

Exit mobile version