Intel čelí v USA další žalobě pro porušování antimonopolních zákonů

Soud

Jednání společnosti Intel, amerického výrobce počítačových čipů, se stalo předmětem další žaloby. Generální prokuratura státu New York obviňuje Intel z toho, že v minulých letech porušoval místní i federální antimonopolní zákony. Společnost údajně měla uplácet výrobce počítačů, případně jim vyhrožovat, aby v nákupech upřednostňovali její čipy před konkurencí. Tím si měla upevňovat svou pozici na trhu.

Generální prokurátor Andrew Cuomo podal ve středu podmět k prošetření jednání společnosti Intel s podezřením, že v minulých letech porušovala na území Spojených států antimonopolní zákony. V žalobě stojí, že společnost vedla systematickou světovou kampaň, v rámci které měla nelegálně upevňovat svou pozici na trhu s x86 mikroprocesory.

Intel údajně uplácel nebo tlačil na výrobce

„Místo toho, aby Intel soutěžil poctivě, využíval uplácení nebo nátlaku, aby mohl dominovat trhu,“ uvedl v prohlášení Andrew Cuomo. Podle něj tak společnost nejenže omezovala konkurenci, ale dotklo se to také samotných zákazníků, kteří přicházeli o možnost získat lepší nebo levnější produkty.

Intel měl podle žaloby nejen uplácet, ale v některých případech také vytvářet nátlak pod pohrůžkami snížení plateb, financování konkurence nebo ukončení spolupráce. Za účelem získání exkluzivních dohod pak měla společnost vyplácet každý rok až stovky milionů dolarů, v některých letech dokonce i miliardy. „Tyto platby byly účelové, bez jakéhokoliv legitimního opodstatnění a Intel jej využíval jako součást svého protikonkurenčnímu tažení,“ uvádí Cuomo.

Rekordní pokuta v Evropě

Společnost Intel je v současné době prošetřována také americkou Federální komise pro obchod (Federal Trade Commission) pro údajné porušování zákonů v roce 2008. Za stejné jednání čelí obviněním také na evropském trhu. V květnu tohoto roku ji Evropská komise udělila rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro. I v tomto případě měl Intel porušovat antimonopolní zákony a nabízet počítačovým výrobcům slevy, aby ve svých produktech nevyužívali čipy konkurence.

Evropský spor je v současné době ve fázi odvolání. Intel totiž jakékoliv obvinění odmítá a proti rozhodnutí se odvolal. V podobném duchu reagovali zástupci společnosti také v případě žaloby státu New York, kdy jakékoliv porušování zákona odmítají. Tiskový mluvčí Intelu Chuck Molloy uvedl, že žádní spotřebitelé poškození nebyli. Podle něj spíše těží z nejnovějších inovací a dlouhodobě klesajícím cenám na trhu.

Tom McCoy, tiskový mluvčí konkurenční společnosti AMD, uvedl, že poslední žaloba jen potvrzuje, že Intel poškozuje americké počítačové výrobce a spotřebitel. Ukončení podobných nelegálních jednání by podle něj mělo přispět k volné konkurenční soutěži a především k neomezování v oblasti inovace. Právě AMD stálo také za stížností, na jejímž základě Evropská komise zahájila prošetřování Intelu a udělila mu zmiňovanou pokutu.

Intel v současné době podle analytické společnosti Mercury Research zaujímá na trhu mikroprocesorů pro osobní počítače zhruba 82 procent. Společnost AMD má pak podíl 18 procent.

Přečtěte si také

EU udělila rekordní miliardovou pokutu společnosti Intel
Nvidia kvůli sporu s Intelem pozastavuje vývoj nových čipových sad

Exit mobile version