Intel opět zpožďuje procesory Itanium, AMD chystá 45nm

Společnost Intel, americký výrobce počítačových čipů, v závěru minulého týdne oznámila, že posouvá uvedení nové generace svých procesorů Itanium na rok 2010. Nejde přitom o první zpoždění, původně se procesory na trhu měly objevit už v polovině letošního roku. Podle oficiálního vyjádření se však společnost nepotýká s problémy, ale pouze do produktu zapracovává další vlastnosti.

Nové procesory Itanium s kódovým označením Tukwila jsou ve vývoji už několik let a oproti předchozí generaci by měly přinést celou řadu změn. I to je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se Intel rozhodl jejich vydání posunout až na první čtvrtletí roku 2010. Původně přitom měly být tyto procesory dokončeny už v roce 2008, pak ale z důvodu přidání podpory pamětí DRR3 byl tento termín posunut na polovinu letošního roku.

Za zpožděním údajně nestojí problémy

Mluvčí společnosti Intel Patrick Ward uvedl, že za zpožděním nestojí žádné výrobní problémy či chyby v návrhu, ale pouze snaha o další vylepšení procesorů. V závěru testování totiž podle něj byly objeveny možnosti pro rozšíření funkcionality a společnost se toho rozhodla využít. Bližší informace však odmítl médiím poskytnout.

Podle analytiků nebude mít zpoždění na úspěch příliš velký vliv. Trh high-endových serverů je totiž v mnoha směrech specifický, cykly v uvádění novinek delší a především zákazníci jsou trpělivější. Dotknout by se to však mohlo například společnosti HP, která servery postavené na procesorech Intanium prodává. Mohla by totiž zaznamenat menší potíže při získávání nových zákazníků.

Čipy Itanium jsou 64bitové čtyřjádrové procesory, které své uplatnění nacházejí ve výkonných a spolehlivých serverech. Počítačové instrukce zpracovávají odlišných způsobem, než serverové procesory x86, a byly navrženy tak, aby mohly konkurovat procesorům Sparc společnost Sun a POWER z dílny IBM. Nejčastěji jsou využívány v oblasti vědy nebo při zpracovávání náročných finančních transakcí.

Nová generace procesorů by přitom měla být první, která pokoří hranici dvou miliard tranzistorů, zatímco v případě čipů Core 2 nebo Xeon se tento počet v současné době pohybuje kolem jedné miliardy. Důvodem je kromě čtyř jader také 30 MB velká vyrovnávací (cash) paměť. Procesory Tukwila budou vyráběny starou 65nm technologií.

Spekulace kolem 45nm u AMD

Intel v současné době u svých čipů využívá 45nm proces a ještě během letošního roku plánuje přejít na 32nm. O přechodu na 45nm výrobní technologii se v poslední době spekuluje také v souvislosti s konkurenční společností AMD. Ta ji zatím využívá pouze u svých čtyřjádrových procesorů Opteron, které byly představeny v listopadu 2008, a také u některých dalších desktopových komponent. AMD však odmítlo cokoliv komentovat.

Očekává se, že světlo by do všeho mohl přinést už tchajwanský veletrh Computex, který se koná začátkem června. Společnost by na něm údajně měla představit například novou mobilní platformu Tigris s procesorem označovaným jako Caspian. Právě ten by měl být vyráběn za využití 45nm technologie.

Přečtěte si také

EU udělila rekordní miliardovou pokutu společnosti Intel
Intel představil plány na nový Atom a operační systém pro netbooky
AMD ohlásilo další stamilionovou ztrátu
Intel má 32 nm, AMD se žene do frekvencí

Exit mobile version