Internet podle průzkumu zlepšuje osobní vztahy

Lidé, kteří brouzdají po internetu, rádi udržují citové vazby a sedm z deseti udává, že internet zlepšuje jejich vztahy. Vyplývá to ze zprávy Norton Online Living Report, kterou vydala společnost Symantec. Znepokojivě často se však objevují problematické praktiky při procházení internetu a nebezpečné návyky. Téměř polovina online dospělých totiž vědomě navštěvuje nedůvěryhodné webové servery, nezálohuje svá data a používá nedostatečně bezpečná hesla.


Internet může být prostředkem pro rozdmýchání starých sporů

Z celosvětového průzkumu vyplývá, že lidé mají v průměru 41 přátel online, 49 procent má stránku na webu společenské sítě a 24 procent někdy předá online důvěrnou informaci. Internet se stal tak důležitým prostředkem komunikace, že přibližně šest z deseti online dospělých říká, že by bez něho nemohli žít. Sedm z deseti pak dodává, že internet zlepšuje jejich osobní vztahy.

Přibližně třetina lidí však také přiznává, že se někdo pokusil neoprávněně proniknout do jejich počítače a následkem toho nebo z důvodu poruchy pevného disku přišli o důležitá a nenahraditelná data. Přestože se 99 procent online uživatelů domnívá, že přijímají opatření pro svoji bezpečnost, letošní zpráva zjistila, že mnoho z nich není zcela chráněno, když se oddávají flirtování, sdílení informací a navazování přátelství online.

Pětina uživatelů nepoužívá bezpečnostní software

Průměrný spotřebitel si na jednu stranu uvědomuje potřebu zabezpečení internetu, někteří přesto nespouštějí vyhledávání virů nebo nemají dostatečnou ochranu proti současným hrozbám. Ještě více znepokojivé je, že přibližně dva z deseti online dospělých na celém světě nepoužívají vůbec žádný software pro zabezpečení počítače. Drtivá většina (90 procent) dotázaných však souhlasí s tvrzením, že výhody internetu převažují nad riziky.

„Internet se stal běžnou součástí našeho každodenního života a vytvořil nebývalé možnosti udržování kontaktů – počínaje komunikací prostřednictvím webové kamery s babičkou, přes posílání zpráv SMS mezi spolužáky, až po opětovné rozdmýchání starých sporů,“ říká Janice Chaffinová, prezidentka skupiny Consumer Business Unit společnosti Symantec. „Tyto výsledky průzkumu rodičům důrazně připomínají, že by měli vědět, kde jejich děti jsou – bez ohledu na to, zda online nebo offline.“

Z vydané zprávy vyplývá, že 90 procent online rodičů uznává svoji odpovědnost za ochranu dětí online a otevírá doma častější diskuse na toto téma. Některé děti dokonce prolamují bariéry a smazávají rozdíly, které vznikají mezi generacemi online. Čtvrtina z nich má rodiče mezi svými online přáteli a 10 procent používá ke styku se svými prarodiči technologie jako rychlé zprávy, společenské sítě, e-mail a zprávy SMS.

Přečtěte si také

Tři čtvrtiny české populace využívají mapy na internetu
Google umožňuje sledovat pozici uživatelů mobilních telefonů
Až třetina české populace plánuje začít sázet po internetu

Exit mobile version