Internetový provider získá odškodnění za spam

Odškodnění ve výši 2,6 milionu dolarů (zhruba 47 milionů Kč), získá drobný americký ISP za problémy spojené s blokací spamů rozesílaných jeho zákazníky.


Spamový král Sanford „Spamford“ Wallace.

Odškodnění je důsledkem za zruba 25 tisíc zpráv nevyžádané pošty v průběhu 18-ti měsíců, které byl poskytovatel Asis Internet Service nucen zablokovat. Postiženými jsou čtyři nejvyšší představitelé malé americké marketingové agentury Find a Quote, kteří se rozesílání nevyžádané pošty měli přímo dopouštět. Výsledná pokuta 2,6 milionu dolarů je méně, než 3 miliony (54 milionů Kč), které Asis Internet Service původně požadoval. Na druhou stranu firma své náklady na zadržení spamu vyčíslila na „pouhé“ 3 tisíce dolarů měsíčně (54 000 Kč).

Soud v americkém státě Severní Karolína rozhodl především na základě takzvaného zákonu CAN-SPAM. Ten americkým Kongresem prošel už v roce 2003 a dosud stál i u několika dalších „protispammerských“ rozhodnutí. Princip CAN-SPAM je jednoduchý. Výše pokuty závisí na počtu odeslaných zpráv nevyžádané pošty, přičemž za každou z nich se automaticky vyměřuje pokuta 100 (1 800 Kč). dolarů. Pokud ovšem soud uzná za vhodné a existují k tomu legální důvody (např. použití distribučního skriptu, nebo jiná forma automatizace), může pokuta za jednu spamovou zprávu vzrůst až na 300 dolarů (5 400 Kč). Celkové odškodnění pro Asis Internet Service tak soud nejdříve vyměřil na 865 tisíc dolarů (15,5 milionu Kč), následně ale rozhodl, že existují předpoklady pro ztrojnásobení pokuty na základě zákona CAN-SPAM, a jeho celková výše se tak vyšplhala až na současných 2,6 milionů dolarů (47 milionů Kč).

V minulosti se zákon CAN-SPAM prosadil v několika dalších, a co do velikosti pokuty také významnějších, sporech. V rámci něj tak v roce 2008 soud udělil pokutu ve výši 236 milionů dolarů (4,2 miliardy Kč) ve prospěch jiného arizonského internetového providera, v loňském roce na známém spammerovi Sanfordu „Spamfordu“ Wallacovi, 711 milionů dolarů (12,7 miliardy Kč) vysoudila i sociální síť Facebook. Protože pokuty jsou obvykle určeny konkrétním viníkům, je velmi nepravděpodobné, že by například Facebook kdy získal celou částku, kterou mu soud přiřkl.

Zdroj: The Register

Exit mobile version