IT byznys: Američané tráví v práci 20 procent času na Internetu

Američané prosurfují skoro dvě hodiny z pracovní doby • Nová studie Akonix – bezpečnostní hrozby v podobě využívání instant messangerů a P2P sítí nabírají obludnějších rozměrů.

Surfujete po Internetu v pracovní době? Američané ano a velice rádi – to plyne z výzkumu mezi 2075 zaměstnanci, kterou provedla internetová společnost Salary.com.

Podle výsledků stráví američtí zaměstnanci zhruba 20 procent své pracovní doby brouzdáním v síti. Šest z deseti zaměstnanců stráví na Internetu záležitostmi nesouvisejícími s prací průměrně 1,7 hodiny z 8,5 hodinové pracovní doby. A co že na tom Internetu provádějí? Bezcílné brouzdání naprosto jednoznačně vede. 34 procent. 20,3 procenta zaměstnanců si povídá se svými spolupracovníky a přáteli. 18,7 procenta si pak vyřizuje soukromé záležitosti, aby ušetřili svůj mimopracovní čas.

Důvody, které nutí zaměstnance vyhledávat jinou náplň pracovní doby než samotnou práci, jsou různé. Dle studie je to v 18 procentech případů jednoduše nuda. 13,9 procenta si stěžovalo na příliš dlouhou pracovní dobu a téměř 12 procent na nízký plat. 11,1 procenta respondentů uvedlo, že mají nedostatečně motivující a zajímavou práci.

Přestože se čísla zdají vysoká, situace se lepší. Nepatrně, ale statisticky ano. V roce 2005 naměřila tato studie 2,07 hodin z pracovní doby strávených na Internetu. Bill Coleman, šéf Salary.com, řekl pro agenturu Reuters: „Zlepšení je důsledkem ekonomického vývoje. Je teď k dispozici více práce a méně času tak zbývá na to, abyste seděli a přemýšleli, co dělat se svým dnem“.

Jak je to s podílem prohlížení pornografie tato studie nerozvádí. Podobná studie v roce 2002 provedená ve Velké Británii zjistila, že až 51 procentech případů je jako mimopracovní činnost právě prohlížení stránek pro dospělé. Tato čísla ale už zcela očividně nejsou aktuální.

A jaká je situace v ČR? Podle údajů z února tohoto roku stráví Češi v pracovní době 120 milionů hodin čtením novin na Internetu. Dalších 100 milionů hodin věnují hraní počítačových her. Několik zaměstnanců už o svoji práci kvůli těmto aktivitám dokonce přišlo. Z jiné studie zase plyne, že Češi jsou v zaměstnání obecně méně spokojeni než jinde v Evropě. Vadí jim hlavně platové podmínky a nejasná vize kariérního postupu. Pouze třetina z nás považuje svoji práci za příliš náročnou.

Bezpečnostní hrozby: aktuálně IM a P2P

A dnes ještě u studií zůstaneme – tentokrát ta od společnosti Akonix. Ta se zaměřila na shrnutí bezpečnostních hrozeb a zjistila, že instant messangery a P2P sítě jsou velkými bezpečnostními hrozbami.

Útoky na tyto typy programů rapidně vzrostly. V rodině programů typu ICQ, tedy instant messangerů, bylo od začátku roku nalezeno 226 škodlivých programů. Za samotný červenec přibylo 20 nových. Od minulého roku se tak jedná o 78procentní nárůst.

Napadání sítí P2P, jako jsou Kazaa či eDonkey, vzrostlo oproti loňskému červenci o 357 procent. Ne, to není překlep. Procentuální vyjádření je ale v tomto případě více děsivé než realita, neboť útoků bylo za ten rok jen 32. Na vině jsou podle studie ve většině případů samotní uživatelé, kteří svévolně mění bezpečnostní nastavení programů. Navíc jsou prý útoky stále sofistikovanější – některé z nich už dokonce zanechají ve vašem počítači trojského koně, který jen hladově čeká na hesla k bankovním účtům či na podobně citlivé údaje.

Související

IT byznys: levné čínské mobily v Tescu
IT Byznys: bluetooth zařízení Vám může zachránit život

Exit mobile version