IT byznys: nahrávací společnosti zničily internetový obchod s MP3

Ruská alternativa iTunes, kterou si díky nízkým cenám oblíbilo množství uživatelů, končí svůj provoz. Důvodem jsou žaloby a podmínky pro vstup Ruska do WTO • Intel se připojil k iniciativě One Laptop Per Child. Spolu s AMD a dalšími výrobci bude distribuovat levné počítače dětem v rozvojových zemích.

Ruská alternativa iTunes končí. Obchod, kde šly obstarat skladby za zlomek ceny oproti iTunes, byl donucen ukončit svoji činnost. Jednak z důvodu mnoha žalob nahrávacích společností z USA a dalších států, ale i proto, že služba byla zmíněna jako překážka vstupu Ruska do Světové obchodní organizace.

Provoz obchodu byl dle ruských zákonů legální – obchod odváděl poplatky autorským svazům. Ihned po zrušení začal provozovatel spouštět podobný obchod se zcela shodnými podmínkami.

AllofMP3 získal spoustu příznivců – platilo se zde za přenesená data a to zhruba 1 cent za 1 MB. Jedna skladba o velikosti 5 MB tak vyšla v přepočtu zhruba na korunu. Uživatel mohl ovlivnit i bitrate a kvalitu stahovaného souboru. V nabídce nechyběly ani nejžhavější novinky. Vyjádření provozovatelů není k dispozici.

Intel se připojil k iniciativě OLPC

Hardwarový gigant Intel se připojil k iniciativě One Laptop Per Child. Jde o neziskový projekt umožňující dětem v rozvojových zemích přístup k velmi levným přenosným počítačům. Projekt byl dosud spojován spíše se jménem AMD, jehož čipy a výrobky v projektu převažovaly.

Intel do dnešních dnů rozvíjí svůj projekt Classmate, v rámci kterého distribuuje levné počítače v ceně do 250 dolarů. Jejich cenu navíc plánuje do konce roku stlačit pod 200 dolarů za kus. Classmate se distribuuje školákům především do zemí jako je Argentina, Brazílie, Nigerie, Lybie či Pákistán.

Will Swope, viceprezident a ředitel pro korporátní záležitosti Intelu k tomu říká: „Naše role a náš záměr by měl spočívat v tom, jak dosáhnout největšího účinku na světovou vzdělanost. Od začátku podobných snah jsme investovali přes miliardu dolarů na vzdělávací iniciativy. Jak můžeme být ještě více prospěšní? Přidat se k iniciativě One Laptop Per Child je odpovědí.“

Nicholas Negroponte, zakladatel OLPC, považuje účast Intelu na projektu za přínos. Jak řekl v prohlášení, „spolupráce s Intelem zajistí, že se co nejvíce přenosných počítačů dostane k dětem“.

Intel tak bude zapojen do dvou podobných projektů – Classmate a OLPC. Ty by se měly časem stále více sbližovat. Vize je taková, že si společnosti účastnící se na projektu rozdělí poptávku a zaměří se na specifické potřeby cílové skupiny.

Iniciativa původně chtěla distribuovat notebooky s cenou pod 100 dolarů, ale to se ukázalo jako nemožné kvůli nestlačitelným výrobním nákladům. Notebook vyrábí společnost Quanta na Taiwanu. Očekává se produkce okolo 1 milionu kusů do konce letošního roku.

Samotná OLPC vyjednává v současné době s vládami 30 zemí o spolupráci. Počítače by měly být k dostání i mimo rozvojové země, například v USA.

Související

IT Byznys: Second Life využívají české firmy
IT Byznys: Telefónica dostala pokutu za ADSL

Exit mobile version