• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

IT byznys: Telefónica dostala pokutu za předražené ADSL

itbiz
10. 7. 2007
| Články
Graf

Španělská Telefónica dostala přes prsty kvůli blokování trhu. Ale jen mírně. Pokuty společnosti nemotivují, aby se chovaly lépe • AMD investuje do společnosti Transmeta corp. Firmě tato investice výrazně pomůže • Bill Gates už není nejbohatší, předběhl ho telekomunikační magnát ze země tequilly a slunce.

Španělská Telefónica dostala od Evropské unie pokutu 152 milionů eur. Bylo to za předražování služeb ADSL při prodeji konkurentům.

Telefónica dlouhodobě udržovala fixní velkoobchodní cenu ADSL na úrovni ceny pro koncové uživatele. Tím omezovala volnou soutěž na španělském broadbandovém trhu. Zhruba tak znělo odůvodnění z úst komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroče. Telefónica se toho nepřípustného jednání prý držela od roku 2001 až donedávna. Nemožnost zisku konkurentů způsobila, že ceny za podobné služby byly kvůli Telefónice ve Španělsku o 20 procent vyšší než ve zbytku Evropy.

Konkurenti se možná zcela oprávněně bouří, že pokuta je příliš malá. Roční výnos Telefónicy je asi 53 miliard eur, v nichž se pokuta, která po rozpočtení dělá asi 30 milionů eur, hravě ztratí. Nahrává to tak teorii, že společnostem se podobné podlé techniky na blokování trhu vyplatí, neboť sankce, v případě, že jsou uděleny, nejsou dostatečně důrazné.

Vyjádření stran bohužel nejsou k dispozici.

AMD investuje do Transmeta

Společnost AMD investuje do Transmeta corp., společnosti, která vyvíjí energeticky nenáročné čipy. Injekce v podobě 7,5 milionu dolarů přichází v době, kdy ji Transmeta nejvíce potřebuje. Po ohlášených mizerných výsledcích za minulé období se společnost potýkala s finančními potížemi. Po ohlášené investici od AMD však začaly akcie znovu stoupat a dostaly se dokonce na maximum za poslední měsíc.

„Transmeta je inovativní společností na trhu už delší dobu. Měla klíčový podíl při uvedení technologie AMD64 na trh a naše investice by měla společnosti pomoct při vývoji dalších nových technologií ku prospěchu zákazníků AMD,“ řekl Dirk Mayer, prezident a ředitel společnosti AMD, pro server Ars Technica.

Nutno dodat, že společnost Transmeta je v současnosti uprostřed složitého soudního sporu, v němž si vyšlápla na giganta Intel. Obviňuje ho, že celá řada procesorů Intel x86, od typu Pentium Pro do současných modelů, porušuje patentové právo v nejméně 10 případech.

Bill Gates už není nejbohatší

Dosud nejbohatší muž planety, filantrop a zakladatel Microsoftu Bill Gates, přišel o svůj titul, který si spolehlivě držel po několik let. Předstihl ho mexický telekomunikační magnát Slim Hela. Jeho majetek činí úctyhodných 67,8 miliardy amerických dolarů, přičemž vlastní telekomunikační společnost Teléfonos de Mexico, jejíž hodnota prudce roste. Mimo tuto společnost vlastní ještě pět pojišťoven, síť obchodů, důlní společnosti, továrnu na autosoučástky, banku a tabákovou společnost, nemluvě o podílech ve společnostech v USA. Bill naproti tomu hodně rozdává na dobročinné účely a má „jen“ 59,2 miliardy dolarů. Tyto výsledky prezentoval žebříček Sentido Comun. Prestižnější žebříček časopisu Forbes udržuje Slima Helu stále na druhém místě.

Související

IT Byznys: Wester Digital koupil Komag
IT Byznys týdne: Zapnuté počítače vyplítvají miliony dolarů

Rubriky: ByznysHardware

Související příspěvky

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n
Zprávičky

Foxconn bude spolupracovat s Intelem na infrastruktuře pro AI

5. 6. 2026
Články

Obchod s technologiemi pro umělou inteligenci za deset let zdvojnásobil objem, dominuje mu Asie

5. 6. 2026
Zprávičky

Výrobce čipů Broadcom zvýšil tržby i zisk, zůstal ale za očekáváním trhu

4. 6. 2026
Zprávičky

Logistická centra Amazonu v ČR loni zvýšila tržby o 366 mil. Kč na 6,8 mld.Kč

4. 6. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Soud opět potvrdil rozhodnutí ÚOHS o zakázce na digitalizaci stavebního řízení

ČTK
6. 6. 2026

Krajský soud v Brně znovu potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který

Finanční správa zahajuje technickou přípravu k EET 2.0 určenou pro vývojáře pokladních systémů

Finanční správa zahajuje technickou přípravu k EET 2.0 určenou pro vývojáře pokladních systémů

Redakce
5. 6. 2026

Finanční správa zveřejnila technické informace a dokumentaci k EET 2.0 (elektronické evidenci tržeb), které

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

Foxconn bude spolupracovat s Intelem na infrastruktuře pro AI

ČTK
5. 6. 2026

Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, uzavřela strategickou spolupráci

EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě

ČTK
5. 6. 2026

Evropská komise dnes navrhla soubor opatření zaměřených na posílení evropských kapacit v oblasti polovodičů,

Výrobce čipů Broadcom zvýšil tržby i zisk, zůstal ale za očekáváním trhu

ČTK
4. 6. 2026

Americký výrobce čipů Broadcom ve druhém čtvrtletí svého finančního roku zvýšil tržby meziročně o

Jak se GenAI etabluje v podnikových informačních systémech?

Aplikace ChatGPT podle analytiků dosáhla miliardy uživatelů měsíčně

ČTK
4. 6. 2026

Aplikace ChatGPT od americké společnosti OpenAI překonala hranici jedné miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Stalo

Logistická centra Amazonu v ČR loni zvýšila tržby o 366 mil. Kč na 6,8 mld.Kč

ČTK
4. 6. 2026

Společnost Amazon Logistic Prague, která v Dobrovízi u Prahy a Kojetíně na Přerovsku provozuje

ERP pro kvalitní výrobu potravin

Čína omezuje neexistující restaurace

Kamil Pittner
4. 6. 2026

Čínské úřady přitvrzují v regulaci rozvážkového byznysu. Novým terčem jsou restaurace, které existují jen

Tiskové zprávy

Národní centrum elektronického zdravotnictví zůstane součástí Ministerstva zdravotnictví

Ostravští vědci vybráni do vědeckém panelu Evropské unie pro umělou inteligenci

QNAP na veletrhu COMPUTEX 2026: Pohání budoucnost kontinuity podnikání a inovací v oblasti Edge AI

Novým majitelem českého výrobce elektroniky Niceboy se stává tuzemská Anacot Capital

Program Women in Tech podpoří projekt Nanoflexion

Epson rozšiřuje svou řadu firemních tiskáren o vlajkovou loď v podobě barevné inkoustové multifunkční tiskárny formátu A3

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Říj 20
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Lis 10
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Car fleet specialist

Komunitní server

Systém hodnocení

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.