IT byznys: Telefónica O2 zřejmě čeká exekuci

Graf

Telefónica O2 musí podle rozhodnutí soudu zaplatit 900 milionů korun společnosti T-mobile. Firmě nyní hrozí exekuce. • Spuštěna reklamní kampaň na podporu prodeje produktu iPhone. • Navigační systém Galileo bude financován z veřejných peněz. Dohodly se na tom státy Evropské unie. • Na trhu se objeví ultramobilní notebook.

Nová rubrika IT byznys vám představí události ze světa businessu v IT a telekomunikací. Opět se podíváme na přehled těch nejdůležitějších událostí, které se staly, a stojí za pozornost.

Kontrakt za 750 milionů

LM Ericsson AB, největší světový výrobce bezdrátových sítí, podepsal kontrakt za 750 milionů eur s čínskou společností China Mobile Communication Corp. Ericsson by měl dodávat stavební kameny pro další rozvoj GSM sítí v Číně.

Ty se chystají na mohutnou expanzi do 19 zemí asijského regionu. Carl-Henrik Svanberg, představitel Ericssonu, k tomu řekl: „Ericsson je pyšný na spolupráci s Čínou, která se datuje do minulého století. Velmi rádi podporujeme růst a vývoj čínských telekomunikačních technologií, do kterého přispíváme svými znalostmi a zkušenostmi“.

Opět novinky okolo Apple iPhone

Na dnešní konferenci v San Franciscu oznámil ředitel firmy Apple Steve Jobs, že možná nechá nezávislé vývojáře psát software pro nový produkt – iPhone. Sleduje tím rozšíření záběru aplikací. Americká scéna je totiž zaplněna vývojáři softwaru pro Mac. Podle vyjádření počítačového konzultanta Guye Kawasakiho pro server Bloomberg.com „by bylo šílenství tento potenciál nevyužít“.

Na 29. června, kdy má být zahájen prodej, je již připraveno přes 3 miliony kusů. Společnost už spustila reklamní kampaň, kterou zrealizovala tradiční agentura TBWA.

TBWA je dlouholetým spolupracovníkem firmy Apple, její volba ale nebyla jednoznačná. Apple na prodeji iPhone spolupracuje s firmou AT&T a ta chtěla protlačit vlastní reklamní agenturu BBDO. Ta se však dostala mimo hru ve chvíli, kdy se nepovedl prodej Motoroly ROKR, kterému dělala společnost reklamu.

Exekuce u Telefóniky

Telekomunikační operátor Telefónica O2 čelí dalším potížím. Firmě totiž hrozí exekuce. Spor se týká 6 let staré kauzy okolo Českého Telecomu.

Český Telecom měl tehdy zaplatit 900 milionů korun T-mobilu za spojování hovorů v roce 2001. Mezitím ale Český Telecom převzala Telefónica a ta teď musí zaplatit. Částka ale mezitím s úroky vzrostla na dvojnásobek.

Exekuce je další komplikací, která společnost potkala. Kromě množství pokut za poslední dva roky, které musela zaplatit za zneužití dominantního postavení, teď navíc prodává budovy po Českém Telecomu, které nevyužívá. To ale bohužel nesmí, dokud neskončí samotná exekuce.

Jaký to má vliv na samotnou společnost? Tiskový mluvčí Martin Žabka tvrdí, že „chod společnosti to nijak neohrožuje“. „Nemění se ani náš postoj k celé věci,“ dodal. Telefónica se s největší pravděpodobností proti rozhodnutí soudu odvolá. Naopak T-Mobile věří, že peníze dostane. Miroslav Uřičař, ředitel právního útvaru T-Mobilu řekl, že „veškeré právní a soudní rozhodnutí v této věci byly v náš prospěch“.

Galileo bude financován z veřejných peněz

Projekt navigačního systému Galileo, evropské odpovědi na americký GPS, bude financován z veřejných peněz. Na tom se státy dohodly na půdě Evropské unie. Informoval o tom nejmenovaný diplomatický zdroj.

Původně měl být projekt financován konsorciem osmi velkých firem, od čehož se ustoupilo z obav z výdělečnosti. Nový návrh zní, aby za stavbu vzala odpovědnost samotná unie a za provoz pak soukromý sektor.

Systém Galileo má být přesnější než americký GPS a měl by být spuštěn do roku 2012. Pokud by bylo nutné projekt odložit, je nebezpečí, že bude evropský projekt předběhnut Čínou, která chystá vlastní systém. Právě problémy s financováním jsou ale důvodem, proč se většina projektů na evropské půdě zpožďuje. Dalším tlakem je nová generace GPS, která má přijít v roce 2014 – 2015.

Návrhy Evropské komise budou nyní posuzovat ministři dopravy jednotlivých členských států. Konečné rozhodnutí by mělo padnout na podzim. Ani jeden ze států proti projektu nevystoupil, takže doufejme, že i finanční otázka bude vyřešena rychle.

Via Technologies a její alternativa k UMPC

Společnost Via Technologies Inc. představila design ultramobilního notebooku, který brzy zaútočí na evropský trh. Přístroj bude používat 1,2GHz procesor s označením C-7M vyvinutý přímo společností Via. Má sedmipalcový dotykový display a wifi. Dodávat se bude s 30 či 60GB harddiskem. Poběží na něm Windows XP i nové Windows Vista. Měl by vážit pod 900 gramů a jeho baterie by ho měla udržet při životě přes pět hodin. Navíc bude vedle displeje místo pro připojení různých modulů, které půjdou měnit dle potřeb uživatele. Měly by zahrnout GPS navigaci, světový čas, VoIP modul, DVB-T přijímač či 3G modul pro mobilní komunikaci.

Produkt se představuje ve stejné kategorii jako „Ultramobile PC“ produkty od Microsoftu. Ty ale fungují na procesorech Intel a nemají plnohodnotnou klávesnici. Nedávno je také kritizovala firma AMD za mizernou výdrž baterie. Produkt Via Technologies by se tak mohl stát dobrou alternativou a zachráncem trhu Ultramobile PC.

„Produkt bude sázet především na design, který by mu měl přinést úspěch,“ prohlásil víceprezident společnosti Via Richard Brown. Tato strategie zatím vychází, společnosti se podařilo uzavřít kontrakt na prodej NanoBooku s tchaj-wanskou společností FIC a divize Packard Bell by ho měla prodávat na americkém trhu. Převálcuje nakonec Microsoft a jeho Ultramobile PC?


Nová rubrika IT byznys by vám měla přiblížit významné události ze světa IT, byznysu a telekomunikací. Rádi bychom tuto rubriku připravovali společně s vámi. Pokud objevíte zajímavou událost, kterou bychom určitě měli zaznamenat, napište nám na byznys(zavináč)itbiz.cz.

Exit mobile version