IT byznys týdne: zapnuté počítače vyplýtvají miliony dolarů

Studie společnosti 1E upozorňuje na katastrofální plýtvání energií. Podniky by mohly ušetřit až statisíce dolarů, pokud by na noc vypínaly počítače • Webová rádie v Americe den nevysílala, šlo o prostest proti zvyšujícím se poplatkům • Nevýkonné IT oddělení se podepisuje na ziskovosti firem. To potvrzuje studie HP Software • Čínský trh s on-line hrami je na vzestupu.

V pondělí se objevila studie společnosti 1E, která působí mimo jiné jako konzultant firmy Microsoft, upozorňující na fakt, že neustále zapnuté kancelářské počítače představují značné energetické ztráty.

Například v USA je přes noc zbytečně zapnuto asi 31 milionů kancelářských počítačů. To v praxi znamená 500 milionů dolarů na elektrickém proudu ročně, které by mohly být ušetřeny. Aby přirovnání nebylo málo, vypnutí všech kancelářských počítačů v Americe na noc ušetří na CO2 emisích asi tolik, jako kdyby v celém státě Maryland přestala jezdit auta. Velká Británie je na tom o něco lépe. Tam zůstává spuštěno asi je 18 procent počítačů.

Společnost 1E vydala tuto studii jako součást marketingové kampaně pro svůj softwarový produkt NightWatchman, který umí vypínat počítače dle centrálně naplánovaného rozvrhu. Tento produkt, jak společnost doufá, by měl firmám přispět ke snížení energetických nároků. Jeho licence bude stát 9 dolarů na jeden počítač, ale na tento jediný stroj by pak měl ušetřit až 50 dolarů na energetických nákladech.

Webová rádia přerušila provoz

Malá i velká internetová rádia v Americe v úterý nevysílala. Bylo to na protest proti zvyšování licenčního poplatku, které plánuje Copyright Royalty Rate Board. Mluvčí SaveNet Radio Coalition řekl, že se protestu zúčastnilo na 14 000 stanic.

Někteří přerušili vysílání úplně, jiní jej nahradili pouze dlouhými pomlkami přerušovanými oznámením informujícím o problému. Mluvčí koalice SaveNet Radio Jake Ward řekl v prohlášení: „Webová rádia každé velikosti a ze všech koutů země budou stát sjednocena proti stále více reálné a stále více se přibližující možnosti likvidace svého živobytí.“

Nový zákon o licenčních poplatcích by měl vstoupit v platnost 15. července. Internetová rádia upozornila své posluchače, že po tohoto termínu se může klidně stát, že uslyší jen ticho. Richard Ades, mluvčí společnosti SoundExchange Inc., která od rádií poplatky vybírá, řekl, že protest se týkal pouze velkých rádií, která si stěžují na výši poplatku. SoundExchange prý dala menším rádiům delší lhůtu na to, aby mohla poplatek zaplatit. Jejich nabídka byla však odmítnuta.

Jaký je konkrétní důvod protestů? Poplatky rádií za to, že mohou hrát písničku, se mají oproti stávající částce zvednout až třikrát. Mají mít dokonce zpětnou platnost do roku 2006 a mají pořád stoupat až do roku 2010.

Nevýkonné IT oddělení – smrt pro firmu

Ve středu se objevila studie HP Software, kterou pro tuto společnost zpracovala na zakázku organizace The Economist Intelligence Unit (EIU). Výsledky celosvětového výzkumu, kterého se účastnilo 1125 vrcholových manažerů z firem s obratem nad 250 milionů dolarů ročně, potvrdily jeden fakt: úzkou vazbu mezi ziskovostí firem a výkonností IT oddělení.

Studie odhalila, že v naprosté většině případů není doba realizace IT projektů a dodávka IT služeb na žádoucí úrovni. Skoro polovina společností, konkrétně 48 procent, přiznala, že jeden ze čtyř projektů se vždy zpozdí. Důsledky takového stavu jsou společnostem zřejmé – uvádějí, že kvůli zpožďování projektů nejsou schopné uvádět nové produkty na trh včas. Více než třetina v tom vidí ztrátu zisku a stejný podíl pak i ztrátu na výrobních nákladech.

„V obchodním světě je rychlost základním předpokladem pro úspěch. Je opravdu alarmující, že tolik dotazovaných společností realizuje své IT projekty se zpožděním,“ říká Denis McCouley, ředitel jednotky EIU pro světový technický výzkum, pro deník Digiweb.cz.

62 procent respondentů potvrdilo, že se včasné dodávky IT služeb a rychlá realizace projektů podepsaly na větším zisku společnosti.

Pokud se podíváme na situaci v České republice, zjistíme, že zatímco v Evropě je většina projektů zrealizována podle plánu a se ziskem, v Čechách je zisková pouze asi polovina projektů. Přitom náročnost IT projektů a požadavky zákazníků se neustále zvyšují. Jak to tedy bude do budoucna, když už teď nevydělává polovina realizovaných projektů? Kde je kámen úrazu? Evropští manažeři uvádějí jako důvod zpožďování projektů především neefektivní komunikaci mezi IT oddělením a zbytkem společnosti. U nás je problémem spíše nedostatek externích zdrojů projektu, například peníze. Rozsah projektu je tak často redukován, aby se vešel do limitu.

Čínský trh s on-line hrami: vzestup

Ve čtvrtek přišla na řadu informace, že čínský trh on-line her, který tvoří největší internetový segment této země, roste až o 35 procent v tomto roce. Měl by vydělávat až 1,3 miliardy dolarů.

{seealso}
Funguje zde model volného hraní, kdy se platí pouze za speciální funkce navíc. To dalo podle mnohých hlavní impuls rozvoji tohoto odvětví. Kromě toho k rozvoji přispívá spouštění stále lepších her a navíc zhodnocení Yuanu. Počet uživatelů Internetu v zemi by měl také letos stoupnout až o 23 procent oproti minulému roku. Čína má v současnosti 140 milionů uživatelů Internetu a je druhým největším internetových trhem, hned po Spojených státech.

Exit mobile version