IT manažeři podceňují záplatování „populárních“ aplikací

Manažeři, kteří mají na starost zabezpečení firemní sítě, selhávají ve sledování aktuálních trendů a hrozeb. Zatímco se soustředí na záplatování bezpečnostních mezer operačního systému, nechávají útočníkům napospas další běžně používané programové vybavení.

Správci softwarového vybavení společnosti zaspali. Tak by se daly stručně shrnout výsledky poslední zprávy bezpečnostních firem TippingPoint a Qualys. Vyplývá z nich, že manažeři opomínají instalovat bezpečnostní aktualizace oblíbených programů a kancelářských balíků, jako jsou Adobe Flash a Acrobat Reader, Microsoft Office, Sun Java či Apple QuickTime. A to navzdory stále rostoucímu počtu útoků na tyto aplikace.

Ze zkoumání obou společností vyplývá, že podobné aplikace obsahují až dvě třetiny bezpečnostních mezer, na které již existují příslušné opravy. Právě proto by této oblasti měla být věnována zvýšena pozornost.

„Existují určité programy, které si mezi útočníky získaly oblibu. Šéfové IT oddělení by takovým produktům měli věnovat pozornost a zajistit jim nejnovější bezpečnostní záplaty,“ komentoval výsledky Rohit Dhamankar, ředitel výzkumu společnosti TippingPoint.

Nejlepší strategií v boji s bezpečnostními zranitelnostmi je jejich rychlé odhalení a také co možná nejrychlejší aplikace opravy. Každý problém, který je objeven bezpečnostními experty, totiž velmi brzy objeví také útočníci. A u aplikací typu Word či Excel to platí dvojnásob.

Zpráva také informuje o nebezpečí zranitelností na webu. Více než 60 procent útoků, které společnost TippingPoint zaznamenala, bylo směřováno na webové aplikace veřejně přístupných stránek. Z toho zhruba 80 procent představovaly zranitelnosti SQL injection a cross-site scripting. Navzdory všeobecnému povědomí o těchto zranitelnostech však majitelé webů nevynakládají dostatečné úsilí k efektivní obraně, říká studie.

Přečtěte si také

IBM: nárůst počtu škodlivých webových odkazů o 508 %
Conficker konečně oslabuje, roste podíl trojských koní
AVG: uživatelé sociálních sítí ohroženi krádeží identity

Exit mobile version