IT manažeři čelí komplexnímu úkolu před ukončením podpory Windows 10 v říjnu 2025. Průzkum Panasonic Toughbook mezi IT profesionály odhaluje, že průměrná organizace musí upgradovat 62 % svých zařízení kvůli kompatibilitě s Windows 11. Polovina IT týmů řeší dilema mezi postupnou migrací a minimalizací výpadků produktivity. Největší technické výzvy představuje kompatibilita podnikových aplikací (47 %) a koordinace vzdálených i osobních zásahů při 4000 zařízeních na firmu.
Jednou z největších výzev, kterým čelí dotazované organizace, je bezpečnostní riziko spojené s nečinností nebo odkladem migrace na Windows 11. Devadesát osm procent dotázaných organizací uvedlo, že pravděpodobně investují do rozšířených bezpečnostních aktualizací (ESU) od Microsoftu, pokud do října nedokončí přechod na Windows 11.
Více než polovina (58 %) respondentů si není jistá, že dokážou spravovat zabezpečení zařízení bez dokončení migrace nebo investice do ESU. Obávají se, že pokud nepřejdou na nový systém nebo si ESU nezakoupí, vystavují se vyššímu riziku ransomwaru a malwaru (94 %), únikům dat (93 %), absenci záplat na nové bezpečnostní hrozby (91 %), riziku nesouladu s předpisy (89 %) a negativnímu dopadu na reputaci firmy (88 %).
Náklady jsou dalším znepokojivým faktorem pro organizace, které odkládají migraci na Windows 11 po říjnu 2025. Dvě třetiny očekávají, že celkové náklady porostou, přičemž 55 % předpokládá zvýšené výdaje na kybernetickou bezpečnost. Společnost Microsoft uvádí, že podnik s 1 000 zařízeními může za tři roky podpory ESU zaplatit přibližně 320 000 GBP, což činí náklady spojené s odkladem reálnými a okamžitými. .
Dalšími faktory jsou také očekávané zvýšené náklady na podporu (48 %), rizika přerušení kontinuity podnikání s finančními dopady (46 %), rostoucí náklady na údržbu (40 %) a náklady na hardware (38 %).
Dotazované organizace provozují v průměru 4 000 zařízení a odhadují, že u 62 % z nich již proběhla, nebo teprve proběhne výměna či upgrade, aby byla zajištěna kompatibilita s Windows 11. V organizacích s více než 5 000 zaměstnanci tento podíl stoupá na 76 %.
Téměř polovina (45 %) respondentů vnímá jako problém ztrátu produktivity kvůli výpadkům během upgradu zařízení. Z tohoto důvodu 75 % organizací volí postupný přístup. Čtvrtina (25 %) odkládá aktualizace softwaru tak, aby se časově shodovaly s výměnou zařízení. Problémy s kompatibilitou aplikací a podnikového softwaru představují další výzvu při migraci – tuto překážku uvedlo 47 % respondentů.
Upgrady budou realizovány kombinací vzdálených (46 %) a osobních (54 %) zásahů, přičemž 64 % organizací očekává, že se bude výrazně spoléhat na podporu výrobce zařízení.
Respondenti, kteří v současné době migrují na Windows 11, očekávají důležité výhody v oblasti zabezpečení a ochrany (44 %), výkonu a výpočetní kapacity (36 %) a ekosystému zařízení připraveného pro budoucnost (36 %). Také chtějí využívat funkce umělé inteligence, jako je Microsoft Copilot nebo Bing AI (34 %), a využívat schopnosti Edge AI přímo v terénu (29 %).