IT byznys: Carl Icahn chce dosadit do vedení Yahoo! své lidi

Snahou amerického investora Carla Icahna bude dosadit do vrchního vedení internetové společnosti Yahoo! své lidi. Důvod je jasný, snaha obnovit jednání s Microsoftem. • Telekomunikační operátor Telefónica O2 se rozhodl k prodeji nemovitostí firmě Bohemia Real Estate Investments za více než čtyři miliardy korun. • iPhone se bude prostřednictvím operátora Orange prodávat na Slovensku, v Polsku a dalších zemích světa.

Je úterý, které pravidelně věnujeme rubrice IT byznys. Po týdnu tak ITBIZ.cz přichází opět se souhrnem třech podstatných událostí, které se odehrály ve světě informačních technologií. Pravděpodobně neutichla jednání kolem prodeje vyhledávače Yahoo! softwarovému gigantu Microsoft. S aktivitami pro jejich obnovu totiž přišel významný investor Carl Icahn.

Icahn zahajuje proxy fight

Zdá se, že dochází k naplnění mediálních spekulací. Významný americký investor Carl Icahn totiž zahájil kroky k vytlačení současného vedení společnosti Yahoo!. Jeho zájmem je obsadit vrcholné funkce v internetové společnosti svými vlastními lidmi. Důvod, proč se o to Icahn pokouší, je prozaický. Jakožto byznysmen a výrazný podílník Yahoo! má zájem o obnovení jednání se společností Microsoft o koupi Yahoo!

Postup, který Icahn zahájil, nese název takzvaného proxy fight. Jedná se o proces, při kterém akcionář s majoritním podílem ve firmě svými kroky vyvolá hlasování o obsazení řídících orgánů. V tuto chvíli už se Icahnovi údajně povedlo sestavit řídící tým, který čítá deset členů a je připraven okamžitě převzít vedení firmy, za předpokladu že k tomu získá patřičný počet hlasů od dalších akcionářů firmy.

Icahn má jednoznačný plán: donutit vrcholné představitele amerického vyhledávače k tomu, aby se vrátili k rozmluvám s Microsoftem a dovolili redmondské firmě Yahoo! převzít. „Je mi jasné, že správní rada společnosti Yahoo! ztratila důvěru akcionářů i společnosti Microsoft,“ stálo v dopise Carla Icahna členům vedení Yahoo!

Spor o koupi Yahoo! se táhne již od začátku února, od kdy Microsoft vyvíjí aktivity, aby vyhledávač akceptoval nabídku na převzetí. Obě společnosti se ovšem rozcházely v představách o finanční stránce transakce. Managementu Yahoo! se nabídka Microsoftu zdála od začátku příliš podhodnocená. První nabídka Microsoftu na začátku února byla 31 dolarů za akcii Yahoo!, ale s tím, že by část kupní ceny byla hrazena akciemi. Souhrnná cena by tedy byla zhruba 44,6 miliardy dolarů. Microsoft se potom svoji nabídku snažil ještě zvýšit na přibližně 47,5 miliardy dolarů, ale i to se Yahoo! nezdálo přijatelné.

Telefónica se zbavuje nepotřebného majetku za miliardy

Telekomunikační společnost Telefónica O2 prezentovala svůj záměr o prodeji nepotřebných nemovitostí firmě Bohemia Real Estate Investments. Hodnota nemovitostí určených na prodej bude přesahovat čtyři miliardy korun.

Mezi oběma společnostmi došlo minulý týden k uzavření rámcové dohody, jejíž součástí je i smlouva o zpětném pronájmu části nemovitostí. Telefónica prezentovala svoje plány v tiskové zprávě z minulého týdne. Též nevyloučila budoucí prodej dalšího majetku firmy.
Mobilní operátor prodal především administrativní a technologické budovy, které téměř nebo vůbec nevyužívá. Když se sečte souhrnná plocha prodávaných nemovitostí, jedná se o 632 000 metrů čtverečních. Telekomunikační společnosti s transakcí radily společnosti Erste Corporate Finance a Knight Frank.

Předpoklad operátora je takový, že po odečtení nákladů souvisejících s transakcí přesáhne čistý účetní zisk z prodeje 400 milionů korun. Čistý přírůstek hotovosti by měl činit více než tři miliardy korun. V posledním roce byl prodej majetku firmy brzděn exekucí nařízenou kvůli sporu o propojovací poplatky s konkurenčním T-Mobilem. V dubnu však firma oznámila, že sporné téměř dvě miliardy korun zaplatí.

Orange výrazně rozšíří počet zemí s prodejem iPhone

Díky nizozemskému mobilnímu operátorovi Orange se rozrostl počet zemí, kde se budou prodávat chytré telefony iPhone od amerického výrobce Apple. Mobilní zařízení budou nyní k dispozici také na prodejních pultech na Slovensku, v Polsku a dalších zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky. Operátor Orange spadá pod skupinu France Télécom.

Orange představil své plány začít ještě během letošního roku s prodejem telefonů iPhone na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Portugalsku, Rumunsku, Dominikánské republice, Egyptě, Jordánsku a na trzích operátora v Africe.

V květnu se na prodeji iPhone v deseti zemích světa, včetně České republiky, dohodl s firmou Apple mobilní operátor Vodafone. Dohody podobného charakteru uzavřely s Apple také například firmy Telecom Italia nebo Bharti Airtel, operátor z Indie.

Přečtěte si také

IT byznys: Tn.cz: negativní ohlasy, přesto vysoká návštěvnost
IT byznys: růst výdajů na bezpečnost IT o 11 %
IT byznys: ČTÚ prověří neúměrně dlouhé čekání na poštách
IT byznys: Telefónica O2 zřejmě čeká exekuci
IT byznys: NetCentrum posiluje tým, zaměří se na on-line video

Exit mobile version