IT byznys: Softwarem proti finanční kriminalitě

V poslední době zaujal spor Ústavního soudu a Ministerstva financí, který by podle společnosti SPSS CR mohl vyřešit tzv. dataminingový software. • Podle společnosti McAfee budou letos hlavními kybernetickými hrozbami „únos firemní značky“ a podvodná nabídka pracovních míst. • Aplikace ICQ zdarma pro iPhone dobývá žebříčky iTunes.


Datamining software jako pomocník s problémy daňových kontrol

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Podle názoru představitelů společnosti SPSS CR, která dodává tzv. dataminingový software, by právě tento software mohl vyřešit rozruch okolo rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení přepadových kontrol podnikatelských subjektů. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Software proti finanční kriminalitě?

Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení daňových kontrol „na zkoušku” vyvolalo debatu o nalezení cesty vedoucí k odhalení slabých míst v daňových přiznáních podnikatelských subjektů. Hledá se způsob, jak dát do rukou úředníků konkrétní důkaz o nesrovnalosti v účetnictví daného subjektu, aby se i přes rozhodnutí soudců mohlo v kontrolách nadále pokračovat. Částka ve výši šesti miliard korun, kterou stát podle odhadu senátu při namátkových daňových kontrolách ročně vybere, musí být pro tento počin dostatečnou motivací.

Podle společnosti SPSS CR dokáže její tzv. dataminingový software finanční podvody již odhalovat pomáhá. Daňové ředitelství na Slovensku například již pomocí specializovaného softwaru SPSS odhaluje v záplavě daňových přiznání pouze ty nejrizikovější subjekty, které také cíleně vyšetřuje.

Ředitel SPSS CR, Jan Řehák, v této souvislosti hovoří o inovativním přístupu 21. století: „Kriminálním aktivitám, a daňové podvody k nim jsou řazeny, lze zabránit aplikací tzv. prediktivních analýz neboli data miningu. Aby se dala tato technologie využít co nejefektivněji, musí mít společnost, instituce nebo úřad k dispozici data z již prošetřených případů. Na základě jejich analýzy se pak během několika pár minut vytvoří model, který identifikuje rizikové chování. V tomto případě by se analyzovaly údaje o daňových přiznáních, platební disciplíně a již vykonaných daňových kontrolách.”

V České republice se data mining používá zejména v oblasti marketingu, při odhadování rizik či při práci s veřejností. Zkušenosti ze Slovenska však potvrzují jeho přínos také při zjišťování daňových úniků. Dana Badínová, ředitelka rizik Daňového ředitelství Slovenské republiky, vysvětluje, že pro výpočet pravděpodobnosti daňového podvodu je u nich zapotřebí analyzovat komplexní množinu 60 kritérií, kterou tvoří jak registrační, daňová a účetní data, tak i další údaje získané ředitelstvím.

Autoři malwaru těží z ekonomického poklesu

Společnost McAfee, Inc. zveřejňuje svoji prognózu počítačových hrozeb na letošní rok. V roce 2009 budou útočníci pokračovat ve snahách o zneužití finanční krize. Pokusí se uživatele nalákat na podvodné finanční a právní služby a investiční firmy. Tyto servery často předstírají, že se jedná o weby legitimní instituce, stále častěji bývají vytvářeny profesionálně.

S tím, jak v důsledku ekonomické krize sílí nejistota na trhu práce, útočníci také stále častěji vytvářejí podvodné stránky s nabídkou pracovních příležitostí – inzerují například dobře placenou práci z domova, která zabere jen několik hodin denně. Tyto podvody se realizují na často opět profesionálně působících webových serverech. Podvodné finanční služby i nabídka pracovních míst se propagují pomocí spamových kampaní, ať už v e-mailu nebo v sociálních sítích. Zpráva společnost McAfee potvrzuje přesnost loňských předpovědí a poskytuje podrobný přehled o tom, jaké počítačové hrozby budou hrát hlavní roli v roce letošním.

„Současná finanční krize způsobuje, že se obáváme o osud svých peněz a snažíme se finančně zajistit. Autoři malwaru využívají právě těchto obav,“ shrnul hlavní letošní trendy Jeff Green, senior vice prezident McAfee Avert Labs, výzkumné skupiny společnosti McAfee.

Předpovědi hlavních trendů v roce 2009 podle společnosti McAfee:

Hrozby se budou skrývat v „cloudu“
Personalizace hrozeb a použití místních jazyků
Cílem malwaru jsou média a elektronika
Podvodné weby a propagace malwaru

Úspěch ICQ zdarma pro iPhone

ICQ, známý poskytovatel služeb „Instant Messaging“, rozšířil své mobilní služby i na vlastníky iPhone, kteří si mohou aplikaci ICQ stáhnout v internetové prodejně iTunes. Během 48 hodin se aplikace ICQ, která nyní umožňuje držitelům iPhone komunikovat prostřednictvím ICQ kdekoliv a kdykoliv, stala nejstahovanější aplikací na německých iTunes.

Oficiální ICQ verzi pro iPhone, již lze stáhnout pouze z iTunes, je doplňkem k ICQ na PC. ICQ uživatelé, kteří vlastní iPhone, mohou zůstat v kontaktu se svými oblíbenými přáteli či kolegy jak z domova a v práci, tak také i mimo ně – na cestách, kdykoliv a odkudkoliv. Volně dostupná aplikace ICQ na iTunes odstraňuje překážky v globální komunikaci.

Všichni uživatelé iPhone si mohou stáhnout ICQ aplikaci v iTunes a užívat si neomezené služby posílání ICQ zpráv na osobní mobilní telefony zdarma. Aplikaci ICQ obohatí a dodá větší atraktivity pro ICQ komunikaci to, že iPhone podporuje kreativní zvuky a démony při posílání zpráv přátelům. Nebo u modelu iPhone se zabudovaným fotoaparátem je možné upravovat i ty nejbláznivější fotky do svých jednotlivých ICQ účtů.

Přečtěte si také

IT byznys: Objem celosvětově uzavíraných transakcí dosáhne minima
IT byznys: platby kartami Visa rostly v Evropě dvojciferným tempem
IT byznys: Češi na Internetu preferují platbu dobírkou a bankovním převodem
IT byznys: Skype využije OS Android
IT byznys: přes polovinu Čechů se bojí kvůli krizi o svojí životní úroveň
IT byznys: napadení českých uživatelů sítě Facebook
IT byznys: 34 % firem se snaží v době krize udržet stávající zákazníky
IT byznys: 90 % uživatelů se na Internetu nechává inspirovat tipy na dárky
IT byznys: brněnské centrum IBM vstoupilo do Second Life

Exit mobile version