IT byznys: firmy vyplatí výkonným zaměstnancům vyšší roční výdělky

Podle průzkumu společnosti Regus. &#8226 České Radiokomunikace potvrdily koupi 100 procent provozovatele třetího digitálního multiplexu Czech Digital Group (CDG) od společnosti SP D Corporation. &#8226 Týdenní revize dění na ITBiz.cz.

Firmy ocení výkonnost a splnění cílů

Z průzkumu společnosti Regus k předsevzetí firem do Nového roku vyplynulo, že jedním z hlavních cílů českých firem pro rok 2011 je nastavení mzdového systému v závisloti na výkonu. V šetření bylo osloveno více než 10.000 respondentů.

Firmy tedy hodlají podle průzkumu klást důraz zejména na zavedení odměňování odpovídající skutečným výsledkům. Mezi dalšími cíli jsou snížení režijních nákladů, přijetí nových zaměstnanců a rozšíření firemních prostor.

Cíle českých firem byly převážně shodné s globálními výsledky analýzy.
Výkonní zaměstnanci se tak mohou podle celkově optimistického výhledu těšit na vyšší výdělky. Vzhledem k hospodářské situaci však nebude podle průzkumu ve firmách prostor pro nevýkonné pracovníky.

“Firmy chtějí směřovat k růstu a svést se na vlně globálního ekonomického rozvoje, ale tolerance jakékoli „práce pro práci“ je odsouzena k zániku,“ uvedl viceprezident Regusu pro střední a východní Evropu Garry Gürtler. Průzkum podle něj jednoznačně prokázal, že mzda závislá na výkonu se stává ve firmách celého světa standardem.

Gürtler dále uvedl, že v byznysovém prostředí je mzda stále více spojena s měřitelnými výsledky. Tento trend se zřejmě nebude týkat jen obchodních týmů, ale rozšíří se na zaměstnance ve výrobě, v zákaznických službách a na administrativních pozicích.

Situaci pro Českou republiku potvrdil i Milan Jasný, obchodní a marketingový ředitel společnosti LMC, která ve svém průzkumu zjišťovala vývoj platů a odměn na tuzemském pracovním trhu. “Nutnou podmínkou pro vyplácení bonusů obvykle bývá splnění hospodářských cílů, tedy dosažení určitého zisku firmy či obratu. Druhá část odměn je pak vázána na osobní výkon zaměstnance. Roční bonusy začínají na nějakých 5 procentech. Nejčastější případ je 5 až 10 procent. Na vysokých manažerských pozicích nejsou výjimkou ani bonusy ve výši 25 procent platu,“ vysvětlil Jasný.

Z průzkumu LMC vychází, že 55 procent firem letos pošle svým zaměstnancům alespoň prémie nebo roční odměny. Naopak žádné odměny ani celoroční benefity nečekají personál 22 procent společností. Osloveno v dotazování bylo 200 českých zaměstnavatelů.

ČRa koupily provozovatele CDG

České Radiokomunikace potvrdily koupi 100 procent provozovatele třetího digitálního multiplexu Czech Digital Group (CDG) od společnosti SP D Corporation. Cenu transakce žádná ze stran nezveřejnila.

Czech Digital Group vlastní a provozuje třetí zemský digitální multiplex (MUX3) a České Radiokomunikace pro CDG dosud zajišťovaly jeho výstavbu a provoz.

Multiplex s programy TV Public či zpravodajskou Z1 v současnosti pokrývá asi dvě třetiny obyvatel ČR. Po svém dobudování nabídne multiplex televizní signál pro více než 85 procent obyvatel České republiky z 15 vysílacích lokalit.

„Věříme, že naše stabilní zázemí a zkušenosti v oblasti digitálního vysílání budou přínosem nejen pro stávající zákazníky společnosti CDG, ale pomohou k rozvoji celého vysílacího trhu,“ uvedla generální ředitelka Radiokomunikací Jane Hannahová.

ČRa podle ní hodlají pokračovat v investicích do výstavby třetího multiplexu a jeho rozvoji v souladu s uzavřenými smlouvami a takzvaným technickým plánem přechodu.

České Radiokomunikace nedávno od společnosti Falcon Group koupil australský fond Macquarie.

„České Radiokomunikace pro nás představovaly přirozenou volbu, neboť pro Czech Digital Group spolehlivě staví a provozují třetí zemský multiplex. Věříme, že díky svým odborným zkušenostem a rozsáhlé infrastruktuře zaručí hladký přechod, stabilní provoz a další rozvoj služeb pro zákazníky třetího zemského multiplexu,“ uvedl ředitel SP D Josef Stránský.

Týdenní review

Úvodní článek týdne analyzoval pokus softwarového giganta Microsoft, který se v roce 2007 pokoušel koupit Facebook. Microsoft měl za nejsilnější a největší sociální síť světa před třemi lety nabízet 285 miliard Kč. Nakonec ale nepochodil. Na vině kupodivu nebyly ani tak finance, jako z tehdejšího pohledu nesmyslné požadavky Marka Zuckerberga.

Sídlo organizace GSA, European GNSS Agency, která má mimo jiné na starosti koordinaci projektu evropského navigačního systému Galileo a to včetně dohledu nad jeho bezpečností a možnostmi monetizace, se stala definitivně Praha. Rozhodnutí potvrdila Rada ministrů EÚ pro konkurenceschopnost. Jako sídlo GSA byla vybrána nová administrativní budova v pražských Holešovicích.

Další příspěvek se týkal cloud computingu. Dle názoru řady odborníků, firem a agentur to má být právě rok 2011, který má z cloudcomputingu „vymačkat“ to nejlepší a načrtnout finální rysy dlouhodobých cloudových trendů. Bude to samozřejmě také právě příští rok, kdy sklidíme ovoce zaseté na trhu v dnešních měsících.

O přicházející konkurenci kontroverzního portálu WikiLeaks pojednává další článek. Na světlo světa totiž vyšel projekt OpenLeaks. Daniel Domscheit-Berg, ještě nedávno výkonný ředitel a druhý muž WikiLeaks, totiž oznámil plán na založení vlastního kontroverzně-informačního portálu s „originálním“ názvem OpenLeaks.

Německý technologický gigant Siemens prodal svoji ztrátovou divizi Solutions and Services do rukou francouzské společnosti Atos Origin. Transakce v hodnotě 850 milionů Euro, tedy necelých 22 miliard Kč, by měla být dokončena zhruba v polovině kalendářního roku 2011. Součástí dohody je i sedmiletý kontrakt pro Atos Origin na celosvětový provoz a správu IT infrastruktury a aplikací společnosti Siemens v hodnotě 5,5 miliardy Euro (143 miliard Kč).

Služby slevomatu Groupon bude možné využít i v Evropě.

Exit mobile version