IT byznys: spojením PartyGaming a bwin vznikne největší on-line sázková kancelář

Trend

On-line byznys: zhruba v 1Q roku 2011 dojde k fúzi internetových sázkových kanceláří Bet and Win a PartyGaming. Mělo by jít o vytvoření největšího veřejně obchodovatelného subjektu na on-line trhu. &#8226 Průzkum: Zdravotní ošetření v zahraničí potřeboval podle průzkumu každý pátý Čech – pomoci může elektronická knížka. &#8226 Sociální síť Facebook nedávno čelila úniku dat 100 mil.uživatelů. Bezpečnostní výrobce Eset nyní poukazuje na zvýšenou frekvenci výskytu případů spamovaní a scamování četnými facebookovými aplikacemi.

Aliance gigantů on-line sázení

Již delší dobu se spekulovalo o možné fúzi v Rakousku populárního sázkařského gigantu bwin a společností PartyGaming. K propojení obou subjektů podnikajících na sázkovém trhu dojde v příštím roce.

Britský provozovatel internetového sázení a hazardních her PartyGaming se dohodl na spojení s rakouským konkurentem bwin v hodnotě 3,3 miliardy amerických dolarů, což v přepočtu činí přibližně 62,4 miliardy korun. Spojením vznikne největší společnost v oblasti internetového sázení a hazardního hraní na světě s akciemi na burze.

Podle prohlášení obou provozovatelů kurzového sázení na internetu dojde ke s
pojení formou výměny akcií. Po dokončení transakce budou akcionáři bwin vlastnit ve sloučené firmě 51,6 procenta a akcionáři PartyGaming zbývajících 48,4 procenta. S akciemi nové skupiny se bude obchodovat na londýnské akciové burze.

V tuto chvílí má dohoda podle prohlášení sázkařských firem podporu 28,5 procenta akcionářů PartyGaming a 14,4 procenta bwin. Fúzi budou muset schválit akcionáři minimálně 75 procenty – předpokládá se ale, že vše proběhne hladce, protože nová společnost má skvělé finanční perspektivy. Synergie celé transakce by měla být pro oba subjekty výrazná. Firma má mít totiž po spojení přední pozici ve sportovním sázení, ale rovněž v dalších internetových hazardních hrách, jako poker, kasino či bingo.

Spojení obou firem se dlouho čekalo, protože firmy chtějí co nejvíce vytěžit z deregulace internetového hazardního hraní po celém světě, zvláště na rýsujícím se lukrativním trhu ve Spojených státech. Jak uvedla agentura Reuters, americký Kongres totiž mění svůj postoj k internetovému hazardu. Zatímco před čtyřmi lety jej zakázal, nyní je ve Sněmovně reprezentantů zákon, který by umožnil některé typy internetových sázek a hazardních her.

Informace o spojení obou firem se odrazila i ve vývoji na burze. Zprávy o spojení obou firem poslaly akcie na burzách nahoru – například na vídeňské Vienna Stock Exchange se bwin dostal až na 45,5 euro z předcházející hodnoty 35,81 euro. Na konci obchodování se zvýšení ustálilo na zhruba 18 procentech. Podobný vývoj byl registrován i na londýnské burze s akciemi Party Gamingu, které zvýšily svou hodnotu zhruba o 20 procent.

Zdravotní potíže v zahraničí měl každý 4. Čech

Zdravotní ošetření na dovolené v zahraničí potřeboval podle průzkumu každý pátý Čech či Češka. Situace se zkomplikovala, pokud si nepamatovali svá očkování či názvy užívaných léků. Přitom všechny zdravotní informace mohou mít „u sebe“ v elektronické zdravotní knížce.

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK má však každý druhý Čech dovolenou spojenou nejenom s příjemně prožitými chvílemi, ale i s obavami o své zdraví. Co se zdá doma jako menší zdravotní problém, může se stát v cizině velmi nepříjemnou komplikací. Dle ankety internetového portálu Žena-in.cz potřeboval během dovolené lékařské ošetření pro sebe nebo svého blízkého každý pátý Čech.

Sdílení zdravotní dokumentace pacienta v rámci Evropské unie (například pomocí EZK) by využila dle uvedené ankety naprostá většina respondentů (87 %).

Elektronická zdravotní knížka (EZK) obsahuje důležitá zdravotní data o pacientovi, která jsou přístupná přes internet z jakéhokoliv místa na světě 24 hodin denně. EZK také pacientovi značně usnadňuje komunikaci s lékařem. „Všechny diagnózy a medikace jsou v EZK zapisovány v mezinárodně uznávaných kódech nebo latině. K dispozici je i anglická mutace jednotlivých záznamů, proto i lékaři v zahraničí mnohem lépe a rychleji porozumí pacientovu zdravotnímu stavu a mohou tak správně stanovit diagnózu,“ vysvětluje Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP.

V Elektronické zdravotní knížce jsou zapsány veškeré důležité zdravotní informace o pacientovi počínaje typem krevní skupiny, druhem alergie nebo přehledem absolvovaných očkování až po aktuální anamnézu.

V Česku má elektronickou zdravotní knížku přes 1,9 milionu lidí, ze zhruba šesti milionů pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) téměř třetina. V systému je třetina lékařů, 7000 zdravotnických zařízení a polovina ze zhruba dvou stovek nemocnic.

Trvající nebezpečí komunikace na soc. sítích

Sociální sítě se stále častěji stávají terčem útoku (např. poslední únik dat 100 milionů uživatelů). Producent bezpečnostních řešení Eset upozornil, že se v poslední době rozmáhají případy spamovaní a scamování četnými facebookovými aplikacemi. Některé z nich jsou lokalizované i do češtiny nebo slovenštiny.

Reakce Facebooku, že „neunikla žádná soukromá data“ je bohužel pravdivá. Jednalo se totiž o veřejně dostupné informace z profilů, které uživatelé dostatečně nezabezpečili, přičemž Facebook umožňuje nastavit různé stupně soukromí.

„Pokud si postižení uživatelé změní nastavení soukromí až nyní, mají smůlu. Jejich data už unikla a jak se zdá, tisíce lidí si už soubor s informacemi stáhly. Nebyl to přitom první bezpečnostní incident na Facebooku v tomto měsíci. Rozsáhlé bylo například šíření podvodných aplikací jako „Pravda o Coca Cole“ či „Video: Učitel skoro zabil žáka,“ uvedl bezpečnostní odborník Eset David Harley. Šlo o aplikace v anglickém jazyce, ale ESET už zaznamenal i české variace například v případě „Nejtrapnější gól na MS světa 2010“ anebo „Nejzákeřnější důchodce“.

Mnohé z těchto aplikací a červů na sociálních sítích jsou využívány jako marketingový nástroj ale i kyber-kriminálníky, kteří spamují a scamují informace neopatrných uživatelů. „Zamořují uživatele Facebooku, spamují jejich účty a začervují nevyžádanými odkazy celou síť,“ dodává Harley. Uživatel přitom ani nemusí vědět, že aplikaci vůbec použil.

Několik doporučení, jak zvýšit bezpečnost na sociálních sítích?

Přečtěte si také

IT byznys: IBM vyšla z průzkumu IDC jako lídr v segmentu middleware
IT byznys: Dell zaplatí 100 milionu dolarů za manipulace v účetnictví
IT byznys: prodej PC světově roste o 21 %. Propad zaznamenal segment mininotebooků
IT byznys: tendr v hodnotě 10 mld. Kč o správu IT skupiny ČEZ
IT byznys: datové schránky se službou ověření pravosti uložených zpráv
IT byznys: Česko na 31. místě v žebříčku technologické vyspělosti
IT byznys: obří tendr ministerstva vnitra na služby za 9 miliard

Exit mobile version