IT byznys: IBM vyšla z průzkumu IDC jako lídr v segmentu middleware

Podle průzkumu analytiků International Data Corporation (IDC) je americká firma IBM globálním lídrem v oblasti softwaru pro nasazení aplikací s 31,9procentním podílem na trhu z hlediska tržeb. &#8226 NetMonitor: vývoj internetové návštěvnosti měl v prvních 5 měsících roku 2010 spíše stagnující a kolísavou tendenci. &#8226 Symantec: během posledního roku se podstatně zvýšil podíl nevyžádané pošty obsahující zkrácené hypertextové odkazy. Tato nevyžádaná pošta dosáhla jednodenního maximálního podílu 18 % (23,4 mld. nevyžádaných e-mailů).


IBM vede v oblasti middleware

IDC: IBM jako lídr v middleware

Analytická agentura International Data Corporation (IDC) vyhodnotila technologickou společnost IBM jako světového lídra na trhu middleware řešení.
 
Big Blue drží podle agentury IDC světové prvenství v oblasti softwaru pro nasazení aplikací s 31,9procentním podílem na trhu z hlediska tržeb, což je téměř dvojnásobek podílu nejbližšího konkurenta. Dle zprávy IDC zaznamenala IBM růst v oblasti middlewaru meziročně o 4,7 procenta, tedy více než dvojnásobně oproti celému trhu, který vzrostl o 2,2 procenta na více než 14,8 miliardy amerických dolarů.

Kromě celkového prvenství si podle IDC udržuje IBM také vedoucí pozici na klíčových dílčích trzích – v oblasti softwarových platforem aplikačních serverů a middlewaru pro integraci a automatizaci procesů – kde investice firem do softwarových infrastruktur rostou rychleji než trh IT jako celek.  

Podle IDC si IBM udržuje vedoucí pozici i v dalších rychle rostoucích oblastech včetně sběrnice podnikových služeb/připojení, middlewaru řízeného událostmi a jiného middlewaru aplikačních serverů. Navíc společnost Lombardi Software, kterou IBM loni koupila, byla agenturou IDC oceněna za růst a inovace.

Stagnace návštěvnosti tuzemského internetu

Podle on-line měřící služby NetMonitor zaznamenal český internet v prvních pěti měsících letošního roku stagnaci v návštěvnosti. Současné letní měsíce každoročně vykazují poklesy ve statistikách návštěvnosti.

Počet reálných uživatelů na měřených serverech v rámci projektu NetMonitor se v prvním pololetí roku 2010 až na červen výrazně neměnil. Až do května návštěvnost českého internetu i přes mírné kolísání neklesla pod 5,5 milionu reálných uživatelů. Letní měsíce s prázdninami a dovolenými však přináší pravidelné sezónní výkyvy, a tak v červnu počet uživatelů klesl na 5,35 mil. Maximum prvního pololetí nastalo v dubnu, kdy měřené servery navštívilo 5,60 mil. reálných uživatelů z ČR.

Počet stránek, které si uživatelé měsíčně zobrazí (PV), vykazuje od začátku roku 2010 mírně klesající trend s pravidelnými výkyvy. V lednu si čeští uživatelé zobrazili nejvíce stránek z celého pololetí (7,75 mld.). Naopak v červnu dosáhl počet zobrazených stránek půlletního minima – 6,35 mld. V porovnání s loňským rokem zobrazili uživatelé stránek dokonce nepatrně méně. V červnu poklesl počet zobrazených stránek meziročně o 8 %.

Čas, který uživatelé v průměru stráví surfováním na internetu (ATS), měl v prvním pololetí podobný kolísavý trend jako počet zobrazených stránek. Nejvíce času strávili uživatelé na internetu v lednu (29 hodin, 38 minut). V červnu, posledním měsíci 1. pololetí, průměrný čas trávený na internetu klesl na 25 hodin a 52 minut.

Škodící spam s hypertextovým odkazem

Společnost Symantec ve své červencové zprávě MessageLabs Intelligence Report informuje, že se během posledního roku podstatně zvýšil podíl nevyžádané pošty obsahující zkrácené hypertextové odkazy.

Nevyžádaná pošta obsahující zkrácené hypertextové odkazy dosáhla jednodenního maximálního podílu 18 % (23,4 mld. nevyžádaných e-mailů) 30. dubna 2010 a dvojnásobně překonala loňskou nejvyšší úroveň z 28. července 2009, kdy nevyžádaná pošta se zkrácenými hypertextovými odkazy tvořila 9,3 % nevyžádané pošty (více než 10 mld. nevyžádaných-mailů).

Nejen vyšší maximální úroveň, ale také průměrné denní hodnoty svědčí o podstatně vyšším využití této taktiky. Ve druhém kvartálu roku 2009 byl pouze jediný den, kdy se zkrácené hypertextové odkazy objevily ve více než 1 z 200 nevyžádaných zpráv. Ve druhém kvartálu roku 2010 bylo 43 dní, kdy zkrácené hypertextové odkazy obsahovala nejméně 1 z 200 nevyžádaných zpráv, a 10 dní, kdy tyto odkazy obsahovalo nejméně 5 % veškeré nevyžádané pošty.

„Pokud jde o tvůrce nevyžádané pošty, budou využívat jakékoli taktiky, které ztíží blokování jejich nevyžádaných e-mailů,“ řekl Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst, Symantec Hosted Services. „Když tvůrci nevyžádané pošty vloží do nevyžádaných zpráv zkrácené adresy URL, obsahují tyto zkrácené hypertextové odkazy renomované a legitimní domény, čímž se tradičním filtrům nevyžádané pošty ztěžuje rozpoznání zpráv jako nevyžádané pošty na základě pověsti domén nalezených v nevyžádaných e-mailech.“

Podrobnější analýza nevyžádané pošty obsahující zkrácené adresy URL odhalila, že za největší objem nevyžádané pošty obsahující krátké hypertextové odkazy, která byla odeslaná
z robotických sítí, odpovídá robotická síť Storm, která se vrátila na scénu v květnu 2010.

Připadá na ni 11,8 % veškeré nevyžádané pošty obsahující zkrácené hypertextové odkazy. Velká část nevyžádané pošty s krátkými adresami URL pocházela v tomto měsíci také z dalších zdrojů, včetně neidentifikovaných robotických sítí.

Přečtěte si také

IT byznys: Dell zaplatí 100 milionu dolarů za manipulace v účetnictví
IT byznys: prodej PC světově roste o 21 %. Propad zaznamenal segment mininotebooků
IT byznys: tendr v hodnotě 10 mld. Kč o správu IT skupiny ČEZ
IT byznys: datové schránky se službou ověření pravosti uložených zpráv
IT byznys: Česko na 31. místě v žebříčku technologické vyspělosti
IT byznys: obří tendr ministerstva vnitra na služby za 9 miliard
IT byznys: T-Mobile a Vodafone přes léto rozšíří služby 3G v českých městech

Exit mobile version