IT byznys: krize se už dotkla 90 % evropských firem

Podle zprávy společnosti Anderson Willinger už ekonomická krize zasáhla více než 90 procent firem střední a východní Evropy. • AVG Technologies představilo novou ochranu před krádežemi identity. • Intel chystá otevření nové výzkumné laboratoře Intel Open Lab Munich v Německu.


Krize má vliv na 90 % firem

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne zaujala především studie zabývající se dopady finanční krize na podniky působící ve střední a východní Evropě. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Krize zasáhla už 90 % firem

V předešlém týdnu došlo též k představení studie společnosti Anderson Willinger. Evropští manažeři zde poskytli svůj názor o konkrétním vlivu stávající krize ekonomiky na jejich podniky. Podle výsledků už finanční krizi zaznamenalo více než 90 procent firem střední a východní Evropy. Únorový průzkum ukázal, že pouze osm procent firem ve střední a východní Evropě vliv světové finanční krize dosud nepocítilo. Třetina podniků starého kontinentu už začala s propouštěním pracovníků.

Téměř dvě třetiny respondentů z řad manažerů predikovaly, že krize bude mít na počet zaměstnanců ještě pokračující dopad. Dvě třetiny manažerů také připustily, že krize zasáhne i mzdové ohodnocení zaměstnanců. Studie neukázala pouze negativní stránku věci. Podniky podle studie i nadále nabírají nové zaměstnance, především manažery v marketingu a prodeji.

„Zaměstnání se stává stále více stresujícím místem, manažeři za žádných okolností nevypínají mobilní telefony a jsou méně důvěřiví,“ popsala hlavní změny v chování lidí z vedení podniků Lucie Teislerová z Anderson Willinger.

Studie také ukázala, že jen šest procent dotázaných manažerů je plně spokojeno s informacemi, které dostávají od podniku o vlivech finanční krize na jejich společnost. „Ukazuje to na nedostatečnou informovanost zaměstnanců, a tím na větší strach z neznámé budoucnosti,“ uvedla výsledky Teislerová.

Intel otevře v Evropě nové výzkumné centrum

Společnost Intel oznámila otevření nové výzkumné laboratoře Intel Open Lab Munich v Německu, která je součástí nedávno představené divize Intel Labs Europe (ILE). Jde o první ze dvou evropských inovačních center. Cílem laboratoře je rozšířit propojení výzkumu a inovací, které mohou být zdrojem komerčních příležitostí, posílení současných a vytvoření nových podnikatelských aktivit. Pomocí společných programů bude podporovat spolupráci mezi společností Intel, zástupci průmyslu a akademickou obcí.

Informační a komunikační technologie využívá mnoho průmyslových oborů jako základ svého vývoje. Internet nebo rozšíření bezdrátových sítí vedly a nadále povedou k rozvoji služeb a produktů. Nová služba nebo uživatelský model, založený na těchto technologiích, přitom mohou pocházet z docela neznámých společností, dosud neobjevených oborů či neočekávaných oblastí.

Intel Open Lab v Mnichově má za úkol najít a podpořit zajímavé myšlenky založené na informačních a komunikačních technologiích. Bez ohledu na to, jestli budou výsledné výzkumné a vývojové aktivity následně realizovány divizí Intel Labs Europe nebo v rámci společných výzkumných programů se zástupci průmyslové a akademické sféry, je cílem podpořit výzkum a vývoj v Evropě.

AVG s novou ochranou před krádežemi identity

Společnost AVG Technologies v minulém týdnu prezentovala aplikaci AVG Identity Protection (IDP) určenou ke zlepšení ochrany osobních a soukromých informací na internetu. Krádeže identity se totiž v současnosti staly internetovým zločinem číslo jedna. Podle průzkumu americké společnosti Javelin Strategy & Research se jejich obětí stalo pouze v USA za loňský rok téměř 10 milionů lidí, kteří utrpěli celkovou škodu ve výši 48 miliard dolarů. Ekonomiku Velké Británie stojí krádeže identit až 3,4 miliardy dolarů ročně, odhaduje zase Britská asociace CIFAS zaměřená na prevenci zneužívání cizí identity.

„Uživatelé musí mít jistotu, že při používání internetového bankovnictví nebo při nákupech v e-shopech nepřijdou o svou identitu,“ řekl generální ředitel AVG Technologies JR Smith. Samotný antivirový program je přitom podle Smitha neochrání na té úrovni, jaká je v dnešním prostředí složitých a rychle se měnících útoků třeba. To se má změnit s využitím AVG Identity Protection.

Software nabízí uživatelům další vrstvu ochrany nad rámec jejich instalovaných řešení. Je přitom lhostejné, zda používají produkty AVG nebo bezpečnostní program od jiné firmy. IDP pracuje vedle všech nejčastěji používaných antivirů spolehlivě a kdykoli. Brání cíleným útokům na krádeže hesel, odcizení podkladů k internetovému bankovnictví, čísel kreditních karet a dalších cenných informací. Používá tzv. behaviorální analýzu, která zjišťuje odchylky od standardního chování programů v počítači. Pokud odhalí cokoli podezřelého, odstraní hrozbu a ukončí danou aktivitu ještě před zasažením uživatelových dat.

Přečtěte si také

IT byznys: na začátku února dosahovala nevyžádaná pošta až 79,5 %
IT byznys: Datové schránky ušetří státu více než 200 mil. ročně
IT byznys: třetina mladistvých na Internetu obětí on-line obtěžování
IT byznys: Softwarem proti finanční kriminalitě
IT byznys: Objem celosvětově uzavíraných transakcí dosáhne minima
IT byznys: platby kartami Visa rostly v Evropě dvojciferným tempem
IT byznys: Češi na Internetu preferují platbu dobírkou a bankovním převodem
IT byznys: Skype využije OS Android
IT byznys: přes polovinu Čechů se bojí kvůli krizi o svojí životní úroveň
IT byznys: napadení českých uživatelů sítě Facebook
IT byznys: 34 % firem se snaží v době krize udržet stávající zákazníky
IT byznys: 90 % uživatelů se na Internetu nechává inspirovat tipy na dárky
IT byznys: brněnské centrum IBM vstoupilo do Second Life

Exit mobile version