IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace

Ministerstvo financí má přijít s novelou, která zabrání daňové diskriminaci lidí a firem bez trvalého bydliště nebo sídla v České republice. • Firma Nokia Siemens Networks uvedla analýzu, podle které Česká republika využívá podprůměrně svou komunikační infrastrukturu pro zlepšení ekonomických a společenských podmínek. • Konference malých a středních firem: Každý podnikatel může ovlivnit tvorbu norem.


Pomůže novela proti daňové diskriminaci?

Odstranění diskriminace v daních

Ministerstvo financí připravilo novelu, která má odstranit daňovou diskriminaci lidí a firem bez trvalého bydliště či sídla v Česku. Jako první o tom informoval ekonomický deník E15 odkazující se na potvrzení ze strany náměstka ministra financí Peter Chrenko.

Nová úprava má údajně zrovnoprávnit občany a firmy z ostatních zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP). Novela má směřovat k zastavení řízení, které proti Praze vede Evropská komise. Další snahou novely bude zabránit žalobě na Česko u Evropského soudního dvora.

Chrenko podle deníku očekává, že poslanci novelu projednají v rámci návrhu na urychlené odpisy, který je již v Poslanecké sněmovně. Jeho schválení získalo podporu všech stran, které se jednotně domluvily na vytvoření přechodné vlády Jana Fischera.

Daňoví rezidenti států unie a EHP budou moci v případě schválení navržené novely uplatnit výdaje stejně jako daňoví poplatníci s trvalým bydlištěm či sídlem v Česku. Již uhrazenou srážkovou daň si pak budou moci započíst oproti jiným daňovým povinnostem, které vyplývají z jejich příjmů v Česku. Novela by údajně měla vstoupit v platnost k 1. lednu 2010. Tuzemští nerezidenti však získají nárok na zpětné uplatnění nákladů v roce 2009.

Deník E15 mimo jiné uvedl, že již dříve Evropská komise upozornila Česko, že uvádí v nevýhodu nerezidenty, kteří zatím při výpočtu daně z příjmu nemají nárok na uplatnění výdajů. Oproti rezidentům jsou tedy povinni vypočítat si daň z takzvaného hrubého základu. Podle názoru bruselských úředníků je dosavadní česká praxe v rozporu se svobodou poskytování služeb a volným pohybem kapitálu.

Diskriminace se týká i Čechů, kteří mají trvalé bydliště či sídlo v zahraničí. Podle komise souvisí především s tím, jak Česko zdaňuje příjmy z nezávislé činnosti, licenčních poplatků, příjmů z užívání movité věci a také příjmů z poskytování poradenských a zprostředkovatelských služeb.

Špatné využití komunikační infrastruktury

V rámci konference The future of the Internet byly společností Nokia Siemens Networks prezentovány výsledky průzkumu k využívání komunikační infrastruktury světovými zeměmi.
Podle tohoto materiálu Česká republika využívá podprůměrně svou komunikační infrastrukturu pro zlepšení ekonomických a společenských podmínek. Země se umístila na 20. místě žebříčku Connectivity Scorecard mezi 25 ekonomikami založenými na inovacích.

V žebříčku dosáhly nejlepších pozic Spojené státy před Švédskem a Dánskem. Na místech těsně před Českem se v pořadí umístila Korea a Itálie. Za Českou republikou pak následovaly Španělsko, Portugalsko, Maďarsko, Řecko a Polsko.

Studie u každé země hodnotila podnikatelský sektor, státní sektor a domácnosti. Vždy přitom hodnotí úroveň infrastruktury a schopnost ji využít.
Relativně nejlepšího hodnocení Česko dosáhlo v úrovni komunikační infrastruktury pro firmy a v míře jejího využití. Naopak nejhorší je zaostalost ve vybavení domácností. Přitom podobně jako v Polsku je v tuzemsku vysoké rozšíření mobilních telefonů i úroveň využívání Internetu. Jako slabinu studie uvádí využívání sdíleného přístupu k Internetu prostřednictvím veřejných přístupových bodů, za což může špatná úroveň připojení domácností.

Konferenci pořádá za podpory Evropské komise akademické sdružení Cesnet. Odborné třídenní fórum se zaměřuje na revizi strategického směru a trendů určujících budoucí rozvoj internetu a mobilní informační společnosti.

Účast podnikatelů na tvorbě norem


Konference Snazší přístup MSP k normám

U příležitosti zahájení Evropského týdne malých a středních podniků (MSP) se 6. května 2009 v Praze uskutečnila celodenní konference pod názvem Snazší přístup MSP k normám. Přes čtyřicet zástupců podnikatelů, MSP a expertů hovořilo o úskalích standardizace a způsobu, jak nejlépe zvýšit zapojení MSP do procesu tvorby norem.

„Podařilo se nám dosáhnout zpřístupnění norem na internetu, což znamená jak finanční, tak i časovou úsporu. Je to významná změna, kterou uvítají především malé a střední podniky,“ říká viceprezident Hospodářské komory České republiky František Holec.
Malé a střední podniky tvoří více než 99 % všech podniků v EU a podílí se do značné míry na HDP Evropské unie. Jedním z nejdůležitějších sektorů je stavebnictví, které činí 10 % HDP evropského společenství, z tohoto důvodu byla tomuto odvětví věnována speciální pozornost. Vytváření příznivého podnikatelského prostředí pro MSP je zárukou růstu ekonomiky EU a její konkurenceschopnosti ve světě.

Normy vznikají na základě konsenzu všech zainteresovaných subjektů. Jsou dobrovolné, oficiálně uznávané a Evropskou komisí užívané jako prostředek harmonizace. Jedna evropská norma nahrazuje třicet národních norem v Evropě. Správné využívání norem snižuje náklady, zvyšuje efektivnost, zmírňuje riziko šíření výrobku za hranice a přináší právní záruky. Přístup MSP k normám však ztěžují jazykové bariéry, vysoká cena, nedostatek lidských zdrojů a času, ale i neznalost procesu tvorby norem. S ohledem na nedostatečné zdroje a expertní kapacity MSP by měly komory a společenstva jako jejich zástupci v tomto procesu hrát důležitou roli. Nedostatek informací mají mnohdy i samotní zástupci podnikatelů.

Zaprvé, odborníků na technickou normalizaci je málo a zájem o tento obor stále klesá. Zadruhé, zpětná vazba z reálného prostředí, tj. od samotných podnikatelů, není dostačující. Účastníci konference se shodli na tom, že propojení obou sfér a vzájemná spolupráce podnikatelů se společenstvy a následně s normalizačními organizacemi na tvorbě norem je zárukou úspěchu. MSP se mohou do tvorby norem na národní úrovni zapojit přímo, a to buď svou účastí v pracovních skupinách či nepřímo přes svá společenstva. Totéž platí pro evropskou úroveň.

Přečtěte si také

IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun
IT byznys: nedostatečná kontrola zadluženosti zákazníků
IT byznys: významně se mění způsob připojení k Internetu u firem
IT byznys: podnikatelé poslali žádosti o dotace EU ve výši 66,6 miliardy
IT byznys: MF žádá o vstřícnost k podnikům v potížích
IT byznys: podpora EU pro malé a střední firmy
IT byznys: krize se už dotkla 90 % evropských firem
IT byznys: na začátku února dosahovala nevyžádaná pošta až 79,5 %
IT byznys: Datové schránky ušetří státu více než 200 mil. ročně

Exit mobile version