IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun

OPPI: Začíná příjem žádostí do dvou dotačních programů. Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun. • IBM dodá Letišti Praha inteligentní řešení pro výpočet poplatků. • Spam není pouze obtěžující záležitostí. Může být spojen s kybernetickou kriminalitou a významně zasáhnout vlastní podnikání firmy.


Možnost čerpání dotací pro podnikatele

Nové žádosti o dotace pro podnikatele

Od minulého týdne mohou podnikatelé posílat registrační žádosti o dotace z programů Rozvoj a Inovace – Inovační projekt. Celkem mohou získat šest miliard korun. Dvě miliardy na podporu nových výrobních kapacit z programu Rozvoj, čtyři miliardy na inovativní projekty zvyšující efektivnost procesů výroby a poskytování služeb z programu Inovace – Inovační projekt.

„Programy Inovace – Inovační projekt a Rozvoj patří k nejžádanějším dotačním programům Operačního programu Podnikání a inovace. V předchozí výzvě programu Rozvoj agentura CzechInvest obdržela 695 registračních žádostí v hodnotě téměř pěti miliard korun. Dvě skončené výzvy programu Inovace – Inovační projekt přilákaly 693 zájemců, kteří agentuře CzechInvest odeslali registrační žádosti v hodnotě dosahující třinácti miliard korun. Také u aktuálních výzev očekáváme velký zájem ze strany podnikatelů,“ upozorňuje Lukáš Vymětal, ředitel divize Strukturální fondy agentury CzechInvest.

V rámci druhé výzvy programu Rozvoj mohou malí a střední podnikatelé z vybraných regionů České republiky čerpat finanční podporu pro investice do technologického vybavení svých firem, a tím získat nové výrobní kapacity. Podnikatelé si mezi sebe rozdělí celkem dvě miliardy korun, jeden projekt může být podpořen finanční částkou v rozmezí jednoho až 20 milionů korun. Maximální míra podpory činí 50 až 60 procent uznatelných výdajů, a to v závislosti na velikosti podniku a regionu realizace projektu.

Dotace z programu Rozvoj pokryje náklady spojené s pořízením strojů a zařízení, ale i s pořízením patentových licencí na know-how nebo řídicího softwaru k pořizovaným strojům a zařízením.

Ve třetí výzvě programu Inovace – Inovační projekt podnikatelé získají celkem čtyři miliardy korun. Pro projekty zaměřené na inovaci produktu či inovaci procesu mohou podnikatelé získat dotaci od jednoho do 75 milionů korun. Podniky působící v regionech se soustředěnou podporou státu mohou na výše zmíněné aktivity čerpat dotaci v hodnotě až 150 milionů korun. Malé a střední podniky mohou dále získat dotaci až dva miliony korun na projekty zaměřené na organizační a marketingové inovace. Platí však, že všechny projekty musí být uskutečněné mimo území hlavního města Prahy.

IBM vybaví letiště

Společnost IBM podepsala s Letištěm Praha, a. s. implementační a čtyřletou servisní smlouvu na dodání specializovaného systému IBM BlueSky. Ten umožní Letišti Praha efektivnější sběr a zpracování dat potřebných k nastavení nejvhodnější strategie pro výpočet letištních poplatků a poplatků za služby handlingu.

„Letiště Praha, a. s. v loňském roce odbavilo přes 12, 6 milionů cestujících a naším cílem je tento počet každoročně zvyšovat. Abychom toho dosáhli, potřebujeme efektivní a flexibilní podporu ICT služeb,“ říká Výkonný ředitel pro ICT a Centrální projektovou kancelář Letiště Praha, a. s., Vladimír Měkota. Spolupráce s IBM podle něj letišti umožní zvýšit efektivitu letištního provozu, neboť mu zajistí rychlý přístup k důležitým informacím v reálném čase.

IBM BlueSky dokáže automaticky generovat podklady pro výpočet poplatků za služby, které letiště poskytuje, jako jsou poplatky za přistání, hluk, parkování, využívání letiště pasažéry, poskytnutí vybavení a zdrojů letiště pro jednotlivé lety (např. nástupní a výstupní mosty, odbavovací přepážky, autobusy a další) a speciální handlingové služby. Řešení IBM BlueSky bylo již úspěšně zavedeno na mnoha významných mezinárodních letištích po celém světě.

„Vizí IBM je letiště využívající integrované informace k dosažení maximální efektivity svého provozu,“ říká Vladek Šlezingr, Global Business Services Leader IBM Česká republika. „IBM BlueSky představuje integrovaný, inteligentní systém, který je dostatečně flexibilní, aby se dokázal přizpůsobit měnícím se potřebám letišť i jejich zákazníků.“

Kyberkriminalita ohrožuje podniky

Společnost McAfee provedla ve své pravidelné studii Spam Report analýzu nákladů, které spam pro podniky představuje.

Z výsledků studie za měsíc únor mj. vyplývá:

— Spam stojí firmy v průměru 182 500 dolarů za rok (vztaženo na společnost s 1 000 zaměstnanci).
— Každé procento spamu navíc vyjde firmu na 41 000 dolarů. Pokud tedy používaný spamový filtr pracuje pouze s 95% účinností, má to proti 99% úspěšnosti výrazný dopad na podnikání firmy. Každé procento se počítá.
— Společnost McAfee varuje, že množství spamu vzroste v březnu o 20 %. Březen tradičně bývá v tomto ohledu v celém roce jedním z vrcholů.
— Spolu s nutností se vyrovnat se záplavou nevyžádaných e-mailů rostou také náklady na úložná řešení.
— V únoru byla nejrozšířenějším spamem nabídka kopií značkových hodinek. Zastoupení těchto nabídek vzrostlo a na celkovém objemu spamu se podílely 20 %.

„Spam stojí firmy více, než si samy myslí,“ uvedl Jeff Green, senior vice president laboratoří Avert Labs společnosti McAfee. „Ovlivňuje přímo vlastní podnikání firmy a může být spojen s kybernetickou kriminalitou. Dnes je pro společnosti důležitější než kdy jindy, aby se před touto hrozbou chránily.“

Přečtěte si také

IT byznys: nedostatečná kontrola zadluženosti zákazníků
IT byznys: významně se mění způsob připojení k Internetu u firem
IT byznys: podnikatelé poslali žádosti o dotace EU ve výši 66,6 miliardy
IT byznys: MF žádá o vstřícnost k podnikům v potížích
IT byznys: podpora EU pro malé a střední firmy
IT byznys: krize se už dotkla 90 % evropských firem
IT byznys: na začátku února dosahovala nevyžádaná pošta až 79,5 %
IT byznys: Datové schránky ušetří státu více než 200 mil. ročně
IT byznys: třetina mladistvých na Internetu obětí on-line obtěžování
IT byznys: Softwarem proti finanční kriminalitě
IT byznys: Objem celosvětově uzavíraných transakcí dosáhne minima

Exit mobile version