IT byznys: datové schránky se službou ověření pravosti uložených zpráv

Ministerstvo vnitra v rámci Informačního systému datových schránek přichází s novou službou ověřování pravosti uložených datových zpráv. &#8226 Nokia rozšířila možnosti služby Ovi pro české uživatele. Ovi Obchod jim nyní přináší obsah od českých poskytovatelů. &#8226 Gartner: globální výdaje za informační technologie letos stoupnou o 3,9 % na 3,35 bilionu amerických dolarů.

Pravá zpráva v DS nebo podvrh?

Ministerstvo vnitra připravilo pro uživatele Informačního systému datových schránek novou službu ověřování datových zpráv. Služba je spuštěna již od 1. července.
Prostřednictvím portálu www.mojedatovaschranka.cz si bude moci každý uživatel i po několika letech jednoduše ověřit, zda je datová zpráva, kterou měl uloženou na pevném disku nebo kterou mu někdo přeposlal, pravá, či zda se jedná o podvrh.

S novinkou v ověřování zpráv přichází Ministerstvo vnitra přesto, že je už od startu systému autenticita každé datové zprávy garantována elektronickou značkou a časovým razítkem.

Ministerstvo tak jako správce systému vychází vstříc běžným uživatelům, kteří tak získají možnost kdykoliv věrohodně prokázat, zda je konkrétní datová zpráva pravá a v nezměněné podobě, a to bez ohledu na platnost časového razítka a značky, kterou byla v době uložení na disk počítače označena.

„Systém pro ověření využívá interních záznamů, tzv. otisků, které si ukládá o každé zprávě, jež Informačním systémem datových schránek projde. Podle těchto záznamů je schopen bezpečně určit, zda jsou zprávy pravé, nebo ne,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek s tím, že zavedení nové služby významně přispívá k posílení právních jistot občanů i institucí při používání elektronických dokumentů.

Typické příklad využití služby je situace, kdy uživatel přepošle úřadu nebo jinému subjektu datovou zprávu, kterou dostal např. před dvěma roky a v níž je přiloženo správní rozhodnutí. Úřad tak snadno získá jistotu, zda je původní zpráva skutečně pravá.

Ovi s českými poskytovateli

Služba Nokia Ovi Store se ve své české podobě dočkala vylepšení. Uživatelé telefonů Nokia již najdou na Ovi Obchodě české internetové zpravodajské servery a magazíny. Aktuálně.cz, BusinessVize.cz. Chip.cz, iDNES.cz, Metro.cz, MobilMania.cz, Novinky.cz, Super.cz, Tiscali.cz nebo Živě.cz a mnoho dalších českých webů si tak mohou majitelé mobilních telefonů Nokia jednoduše, prostřednictvím speciální zdarma dostupné RSS aplikace, pročítat ve svém mobilu.

Pravidelní čtenáři těchto online magazínů se tak nyní jediným spuštěním aplikace ve svém mobilním telefonu dozví, co je na jejich oblíbeném webu nového.

„Nokia se snaží lokální obsah podporovat mnoha způsoby – od soutěží pro vývojáře až po přímou pomoc vydavatelským domům při tvorbě jejich RSS čteček. Portfolio s českým obsahem a lokálně zaměřenými aplikacemi se tak na Ovi Obchodě neustále rozrůstá,“ uvedl Petr Kasa, ředitel Nokia Česká republika.

Speciálně v případě RSS čteček má každý poskytovatel obsahu, ať už se jedná o velké nakladatelství, malý komunitní web či dokonce soukromého bloggera, možnost připravit si aplikaci doslova během pár minut. Samozřejmě zdarma a ve svých barvách.

Revize odhadovaných výdajů na IT

Analytická agentura Gartner revidovala svůj březnový odhad vývoje světových nákladů na informační technologie (IT). Vzhledem k poklesu hodnoty eura vůči dolaru a s ohledem na aktuální hospodářskou situaci v jednotlivých světových regionech upravili analytici společnosti Gartner svoji předpověď vývoje na světovém IT trhu.

V roce 2010 by výdaje na IT měly dosáhnout celkové hodnoty 3.350 bilionu dolarů, což představuje nárůst 3.9 % oproti loňskému roku. Ještě v prvním čtvrtletí analytici predikovali meziroční růst 5.3 %.

„Revidovaný odhad směrem dolů ale nenaznačuje skutečné zpomalení,“ komentoval predikci IT trhu z konce druhého čtvrtletí šéf výzkumu Gartner Richard Gordon. „Opravdu je z velké části způsobena pohyby devizových kurzů. Poslední devalvace eura a dalších evropských měn vůči americkému dolaru měla na revizi největší dopad,“ doplnil Gordon.

V odhadu vývoje tržeb v odvětví informačních technologií se projevila krize důvěry vůči dluhopisům evropských vlád, která oslabila kurz eura. Šéf výzkumu Gordon ještě uvedl, že tato krize vyvolala mezi klienty Gartneru otázky, jak se případně projeví ve světových IT výdajích.

Gartner ve svém materiálu odhaduje, že vedle krátkodobého vlivu devizových kurzů se v západní Evropě pravděpodobně dotknou IT výdajů i úsporná opatření vlád, a to ve střednědobém a dlouhodobém výhledu. Snahy vlád snížit rozpočtové deficity a zadlužení budou znamenat i nižší výdaje veřejného sektoru.

Gartner ve své zprávě zároveň upozornil, že západní Evropa netvoří ani čtvrtinu světových výdajů do informačních technologií. Veřejný sektor v západní Evropě se navíc na IT výdajích regionu nepodílí ani 20 procenty. Vzhledem k relativně se zotavujícím ekonomikám se očekávají lepší vyhlídky v takzvaných mladých ekonomikách. Například v Latinské Americe, Asii a Tichomoří očekává Gartner v letech 2010 až 2014 roční růst IT výdajů o sedm procent.

Přečtěte si také


IT byznys: obří tendr ministerstva vnitra na služby za 9 miliard
IT byznys: T-Mobile a Vodafone přes léto rozšíří služby 3G v českých městech
IT byznys: čeští IT odborníci brali v průměru 44 000 Kč
IT byznys: korupce v době krize rostla a hrozí i během ekonomického oživení
IT byznys: v Praze bylo v minulém roce registrováno 197 456 domén .CZ
IT byznys: Windows 7 si v korporacích drží tržní podíl už 7,4 %

Exit mobile version