IT byznys: se službou superCash uhradíte zboží z e-shopu přímo na poště

Česká pošta od pondělí 15.3. zpřístupnila na všech svých pobočkách možnost úhrady za zboží z internetových obchodů v hotovosti. • Softwarový gigant Microsoft definitivně prohrál patentový spor s kanadskou firmou i4i, musí jí tak vyplatit pokutu 290 milionů dolarů. &#8226 IBM se společně s univerzitami snaží o vyvinutí platformy na usnadnění ovládání mobilních zařízení.


Česká pošta umožní platbu z e-shopů v hotovosti na pobočce

Platba z e-shopů na poště

Od pondělí 15.3. mají zákazníci e-shopů možnost zaplatit za služby a zboží nakoupené přes internet v hotovosti, a to na 3 354 pobočkách České pošty po celé republice. Za zprostředkování platby si přitom Pošta neúčtuje žádný poplatek.

Nová služba je určena především zákazníkům e-shopů, kteří mají obavy zaplatit za objednané služby nebo zboží přes internet elektronicky, ale přesto potřebují uskutečnit platbu v co nejkratším čase – např. při placení last minute služeb.

Stejně tak je tato služba vhodná pro provozovatele e-shopů, kteří potřebují přijmout peníze od zákazníků bez platebních karet či možnosti zaplatit přes internet, popřípadě od zákazníků, kteří elektronickým platebním kanálům nedůvěřují.

Více než 8 000 přepážek v pobočkové síti České pošty převede platbu zákazníka na účet příslušného e-shopu téměř okamžitě v reálném čase (do několika minut).

A jak uhradit zboží prostřednictvím superCash? Zákazník předloží na kterékoliv poště objednávku z e-shopu, na které je vytištěn jednoznačný identifikátor platby, nebo předá obsluze pošty číslo superCash a požadovanou hotovost platby. Po zaplacení obdrží zákazník potvrzení o úhradě, které mu slouží jako doklad o zaplacení. Za tuto platbu si účtuje společnost, která systém superCash provozuje, jednorázový poplatek 10 Kč. Je jen na obchodníkovi, zda poplatek zaplatí on, nebo tuto částku uhradí jeho zákazník.

Platbu prostřednictvím nové služby umožňují svým klientům e-shopy, které využívají systém MANUM superCASH. V současnosti jich je údajně zhruba sto.

Microsoft prohrál spor s i4i

Redmondský výrobce software definitivně prohrál patentový spor s kanadskou firmou i4i. Microsoft neuspěl se svým odvoláním u federálního soudu, který jen potvrdil předchozí verdikt soudu nižší instance, podle kterého Microsoft porušil patentová práva společnosti i4i na technologii XML.

Podle verdiktu amerického soudu musí vyplatit Microsoft 290 milionů dolarů na účet malé kanadské softwarové firmy i4i. Microsoft má též zakázáno dále distribuovat aplikaci Word obsahující technologii XML. Microsoft nesouhlasí se stanovenou výší pokuty a poprosil o přehodnocení částky u odvolacího soudu.

„Na základě posouzení předložených důkazů došla porota k závěru, že společnost Microsoft vědomě porušila patentová práva i4i,“ stálo ve verdiktu federálního soudu. Soud poukazuje na fakta, podle kterých zaměstnanci MS byli přítomní na prezentaci softwaru společnosti i4i a při této příležitosti obdrželi i informace potřebné k jejímu zakoupení. Soud uvádí, že Microsoft o patentu věděl a neučinil nic pro to, aby aplikace Word od Microsoftu patent i4i neporušovala.

Mezi důkazy se objevila i kopie interní e-mailové komunikace Microsoftu, kde se lidé z Microsoftu vyjadřují o technologii od i4i jako o zastaralé a ve smyslu toho, že spolupracovat s touto společností tak podle nich není nutné.

IBM spolupracuje s univerzitami na platformě pro mobilní zařízení

Technologický gigant IBM v březnu oznámil spolupráci s Národním institutem designu (NID) a Výzkumným centrem pro moderní vědu a technologii Univerzity Tokio (RCAST). Subjekty společně pracují na výzkumu otevřené, společné platformy uživatelského rozhraní pro mobilní zařízení, která by zjednodušila jejich používání znevýhodněným skupinám po celém světě. Výsledkem by mohlo být zpřístupnění služeb e-governmentu a ekonomických příležitostí širší populaci.

Software, který vznikne kooperací tří zmíněných účastníků projektu, bude zpřístupněn jako open source a spolu s ním budou veřejnosti zpřístupněny i všechny ostatní vyvinuté materiály. Tuto technologii tak budou moci využívat státní úřady a firmy po celém světě.

Nové výzkumné partnerství je součástí programu IBM Open Collaborative Research, který má podporovat inovace prostřednictvím vědecké spolupráce mezi univerzitami a korporátním sektorem.

RCAST je první univerzitní výzkumný ústav v Japonsku, který se účastní programu Open Collaborative Research, a NID se programu účastní už jako druhá univerzita v Indii.
IBM Research – Indie a NID budou identifikovat komunikační potřeby a preference negramotné a pologramotné populace, aby lidem pomohly nejen se připojit, ale také prostřednictvím mobilních zařízení pracovat s informacemi.

Vědci IBM v Tokiu a výzkumný tým profesora Tohru Ifukube z RCAST, zabývající se výzkumem interakce lidí s informacemi, se ve své vědecké práci zaměří na japonskou populaci lidí vyššího věku. V Japonsku stárne populace tak rychlým tempem, že je dnes zemí s nejstarší populací na světě. Odborníci budou pracovat přímo se staršími lidmi a zkoumat jejich reálné požadavky při používání mobilních zařízení.

Přečtěte si také

IT byznys: ČOI odhalila závady u 70 % kontrolovaných e-shopů
IT byznys: Google převzal DocVerse, výrobce konkurenčního software pro Microsoft
IT byznys: v EU bude chybět až 670 tisíc odborníků na ICT
IT byznys: U:fon představil Unifon a nový provoz zákaznické linky
IT byznys: Evropští regulátoři povolili HP akvizici 3Com
IT byznys: IBM – nejslabší banky se již nemusí zotavit
IT byznys: stagnace platů v IT s minimálním výhledem pro růst
IT byznys: miliardové pobídky pro IT firmy v Číně

Exit mobile version