IT byznys: Windows 7 už drží 10% tržní podíl, růst potrvá

Statistika Net Applications: Windows 7 drží už více než 10 % tržní podíl. &#8226 Symantec: většina nebezpečných e-mailů, jejichž cílem je získat přístup k citlivým firemním datům, má svůj původ v Číně. &#8226 Podle monitorovací zprávy ČTÚ disponují nejlevnější službou ADSL připojení firmy Volný a T-Mobile, drahá je naopak O2.

Windows 7 už mají přes 10 % trhu

Od 22. října, kdy Microsoft do prodeje oficiálně pustil svůj nový operační systém Windows 7, uplynulo zhruba půl roku. Od začátku spuštění prodeje byl ze strany zákazníků o nový OS mimořádný zájem. Už v průběhu listopadu a prosince činil podíl Windows 7 na trhu zhruba čtyř procent.

Podle aktuálních statistik měřící služby Net Applications nyní operační systém Windows 7 dosáhl hranice 10 % tržního podílu. Jedná se o rekordní čas, jelikož systém takového podílu dosáhl bezmála o rok rychleji, než jeho předchůdce Windows Vista.

Nutno však podotknout, že i přes růst Windows 7 celkový podíl operačních systémů od Microsoftu poklesl. Windows nyní zaujímají 91,6 % celkového trhu operačních systémů. Ve srovnání s únorovým údajem to představuje pokles o půl procentního bodu.

Operační systém získal na podílu především na úkor starších verzí systémů Windows XP a Vista. Podíl XP se propadlo 1 procentní bod na 64,5%. Kritizovaný OS Vista zaznamenal snížení podílu pouze o půl procentního bodu. Z pomyslého koláče si systém ukrojil koncem března 16% podílu, nicméně jeho pokles kontinuálně pokračuje.

Výhled do budoucna podle Net Applications navíc říká, že zhruba v půlce letošního roku se Windows 7 a Vista prohodí na svých pozicích a Windows 7 tak budou držet pozici druhého nejpoužívanějšího systému.

Hodnocení měřící služby vypovídá o tom, že OS Windows 7 v březnu získal plus 1,5 procentního bodu. V periodě od listopadu 2009 do února 2010 byl růst systému strmější, Windows 7 měsíčně získaly v průměru 1,7 procentního bodu.

Symantec: původ nebezpečných mailů zejména v Číně

V pravidelné zprávě MessageLabs Inteligence Report společnost Symantec zjistila, že většina cílených útoků (nebezpečných e-mailů zasílaných v malých objemech, jejichž cílem je získat přístup k citlivým firemním datům) má svůj původ v Číně.

Většina cíleného škodlivého kódu zaslaného v tomto měsíci pocházela podle umístění poštovního serveru ze Spojených států (36,6 %), ale na základě analýzy podle umístění odesílatele je zřejmé, že více cílených útoků pocházelo ve skutečnosti z Číny (28,2 %), Rumunska (21,1 %) a Spojených států (13,8 %).

„Velká část cílených útoků je odeslána z legitimních účtů webových e-mailových služeb, které se nacházejí v USA. IP adresa odesílajícího poštovního serveru proto není užitečným ukazatelem skutečného původu útoku. Skutečný zdroj těchto cílených útoků odhaluje analýza IP adresy odesílatele, ne IP adresy e-mailového serveru,“ řekl Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst, Symantec.

Z dalších poznatků se ukázalo, že osoby, které nejvíce dostávají cílený škodlivý kód, jsou odpovědné za zahraniční obchod a obrannou politiku a zastávají vedoucí pozice (ředitel, vicepresident).

Tým MessageLabs Intelligence se dále zaměřil na přílohy nebezpečných emailů. Zjistil, že nejnebezpečnějším typem příloh jsou šifrované soubory typu .RAR. Je to sice relativně neobvyklý typ souboru, ale když je přiložený k e-mailu, je v 96,8 % případů infikovaný. Naopak soubory typu .EXE, u nichž je největší pravděpodobnost, že vzbudí podezření uživatele, v březnu tvořily 6,7 % přiložených souborů a jen 15 % z nich bylo infikovaných.

Srovnání cen ADSL připojení

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se v březnu zabývala srovnáním nabídky tuzemských firem poskytujících služby ADSL připojení k internetu.

Z porovnání nabídek vyplývá, že nejlevnějším připojením k internetu prostřednictvím ADSL bez nutnosti platit paušál za telefonní linku se můžou pochlubit společnosti Volný a T-Mobile. Na druhé straně ze srovnání ČTÚ vychází jako nejdražší služba u Telefóniky O2.

Cenová nabídka tzv. naked ADSL u Volného a T-Mobilu za osmimegabitovou přípojku činí 699 Kč měsíčně. U Telefóniky, která připojení přeprodává i většině ostatních operátorů, uživatel za nahé ADSL zaplatí 750 korun. Telefónica letos v dubnu zlevnila službu naked ADSL u velkoobchodní nabídky o 107 korun měsíčně bez DPH.

Nejnižší cenu za službu včetně paušálu za telefon má rovněž Volný, kde připojení vyjde na 799 Kč. Konkurenční připojení přes kabelovou televizi u UPC vyjde na 490 korun měsíčně.

V rámci již dříve zveřejněného mezinárodního srovnání cen ADSL v zemích EU bylo uvedeno, že cena uplatňovaná v České republice u rychlosti 8 Mbit/s je pod průměrem cen srovnatelných služeb v rámci zemí EU, a cena uplatňovaná u služby o rychlosti 16 Mbit/s byla shledána mírně nad průměrem cen srovnatelných služeb nabízených v jiných zemích EU.

Protože uvedené mezinárodní srovnání bylo provedeno s využitím cen dominantních operátorů v jednotlivých zemích, a protože v České republice mohou zákazníci využívat služeb ADSL i jiných alternativních operátorů, provedl ČTÚ vnitrostátní srovnání úrovně cen jednotlivých rozhodujících poskytovatelů ADSL služeb.

Pro dokreslení byla do tohoto srovnání zařazena i společnost UPC, která své širokopásmové služby přístupu k síti Internet nabízí na své síti CATV.

Přečtěte si také

IT byznys: počet nechráněných koncových stanic v podnicích rostl o 40 %
IT byznys: Internet Explorer už používá méně než 50 % českých uživatelů
IT byznys: firmám unikají statisíce výběrem nevhodných podnikových systémů
IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií
IT byznys: stagnace cen volání v pevných sítích a na internetu
IT byznys: 1,5 mld. na high-tech projekty v oblasti ICT
IT byznys: se službou superCash uhradíte zboží z e-shopu přímo na poště
IT byznys: ČOI odhalila závady u 70 % kontrolovaných e-shopů

Exit mobile version