IT byznys: MF žádá o vstřícnost k podnikům v potížích

V minulém týdnu požádalo Ministerstvo financí daňovou správu o vstřícnost k podnikům v druhotné platební neschopnosti. • Přes 1 500 českých IT specialistů může využít možnost absolvovat zdarma školení odborných technických, ale i osobnostních, manažerských a jazykových dovedností. • Daňové přiznání zatím podle údajů ministerstva financí podala zhruba čtvrtina lidí.


MF se snaží pomoci firmám v potížích

Žádost o pomoc podnikům v platební neschopnosti

V předcházejícím týdnu požádalo Ministerstvo financí tuzemskou daňovou správu o maximální vstřícnost vůči firmám, které se dostaly z důvodů neplacení závazků svých odběratelů do potíží. ČTK o tom dnes informovalo MF s tím, že v době hospodářského útlumu počet těchto společností roste.

Pracovníci finančních úřadů a ředitelství mají podle ministerstva více brát na vědomí tuto skutečnost při rozhodování o posečkání s placením daně a o promíjení penále či úroků.
„Je to vstřícné gesto a krok správným směrem vůči firmám, které dnes mají problémy s finančními toky a platbami od svých odběratelů a zákazníků,“ reagoval prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Méně striktní postup daňové správy a okresních správ sociálního zabezpečení vůči firmám, které se potýkají s nedostatkem financí, znamená podle něj pro tyto firmy vítanou finanční úlevu a pomoc v době krize.

Ministerstvo financí upozornilo na to, že daňová správa již od minulého roku přistupuje vstřícněji k žádostem o snížení záloh na daně z příjmů. „Jsme si vědomi, že české podniky se nyní nacházejí v těžké situaci a je potřeba jim ulevit,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle údajů MF byly v druhé polovině roku 2008 sníženy zálohy na základě téměř 6 000 individuálních žádostí o 9,5 miliardy Kč.

Školení ICT specialistů zdarma

Více než 1 500 českých IT specialistů se může otevřít možnost využít zdarma školení odborných technických, ale i osobnostních, manažerských a jazykových dovedností. Této možnosti mohou využít v rámci projektu, který organizují Czech ICT Aliance a Česká asociace pro IT služby spolu s desítkami členských firem obou organizací.

Tyto subjekty chtějí firmám díky financím z Evropské unie usnadnit vzdělávání svých lidí. Do projektu se přihlásilo zhruba 100 českých společností – od malých softwarových vývojářských firem z celé ČR až po české pobočky velkých softwarových gigantů.
Pokud plány uspějí, získá jakákoli IT firma podnikající v České republice s pobočkou či sídlem mimo Prahu možnost vyslat za evropské peníze své zaměstnance na některý z 350 pečlivě vybraných kurzů. Celková hodnota školení s podporu EU je 65 milionů korun.

„Aktuální problémy globální ekonomiky nutí firmy osekávat náklady i na tak klíčovou věc, jakou je školení. Proto jsme se rozhodli nabídnout jim možnost profinancovat náklady na vzdělávání svých lidí z prostředků Evropské unie,“ vysvětluje Karel Čejna vedoucí projektů Czech ICT Aliance, významné členské organizace Svazu.

V současné době má projekt k posouzení Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zelenou by mohl získat v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, z jeho opatření 1.1 Zvýšení adaptability zaměstnanců a konkurenceschopnosti podniků. Do projektu se bude moct přihlásit jakákoli česká IT firma s pobočkou či sídlem mimo Prahu. Celkem bude proškolování jejich zaměstnanců trvat tři roky. Dohromady na ně Evropská unie přispěje 65 miliony korun. Školení budou probíhat po celé České republice. Tématem jsou jak specializované odborné znalosti, tak rozvoj soft-skills – osobnostní dovednosti, jednání s lidmi, ale i jazykové kurzy a podobně.

Daňové přiznání zatím od čtvrtiny lidí

Podle stávajících odhadů ministerstva financí doposud podala daňové přiznání zhruba čtvrtina lidí. Daňové přiznání z příjmů je v letošním roce nutné podat do 31. března. Pokud využívají lidé služeb daňového poradce, mohou tak učinit do konce června. V případě nepodání daňového přiznání ve stanoveném termínu jim může finanční úřad zvýšit daň až o deset procent.

V minulém roce podalo daňové přiznání téměř 2,5 milionu osob. V letošním roce se naopak očekává pokles zhruba o desetinu. Podle úřadu je oproti rokům předcházejícím složité kvůli ekonomické krizi odhadnout jak celkový letošní výběr daní z příjmu, tak i sumu vrácených přeplatků.

V minulém roce získali lidé zpět na daních kolem 15 miliard korun. V roce 2007 tato částka činila přibližně 13 miliard korun. Poplatníci si mohou z daní odečítat například úroky zaplacené u hypotéky nebo příspěvky na penzijní připojištění.

Přeplatek na dani by měly finanční úřady poukázat bezhotovostně na účet nebo poštovní poukázkou do 30 dnů po konci termínu pro podání přiznání. V případě že bude mít finanční úřad pochybnosti o správnosti či úplnosti dodaných údajů, začne vést s poplatníkem daňové řízení, které lhůtu pro vrácení přeplatku prodlužuje.

Přečtěte si také

IT byznys: podpora EU pro malé a střední firmy
IT byznys: krize se už dotkla 90 % evropských firem
IT byznys: na začátku února dosahovala nevyžádaná pošta až 79,5 %
IT byznys: Datové schránky ušetří státu více než 200 mil. ročně
IT byznys: třetina mladistvých na Internetu obětí on-line obtěžování
IT byznys: Softwarem proti finanční kriminalitě
IT byznys: Objem celosvětově uzavíraných transakcí dosáhne minima
IT byznys: platby kartami Visa rostly v Evropě dvojciferným tempem
IT byznys: Češi na Internetu preferují platbu dobírkou a bankovním převodem
IT byznys: Skype využije OS Android
IT byznys: přes polovinu Čechů se bojí kvůli krizi o svojí životní úroveň
IT byznys: napadení českých uživatelů sítě Facebook
IT byznys: 34 % firem se snaží v době krize udržet stávající zákazníky
IT byznys: 90 % uživatelů se na Internetu nechává inspirovat tipy na dárky
IT byznys: brněnské centrum IBM vstoupilo do Second Life

Exit mobile version