IT byznys: Tuzemští manažeři se zlepšují v řízení projektů

Výsledky průzkumu řízení projektů poradenské společnosti Ernst & Young poukazují na fakt, že podíl úspěšných českých projektů roste. • Podle aktuálně prezentovaného žebříčku společnost SAP již potřetí v řadě obsadila místo na první pozici společensky odpovědných softwarových firem. • Nedávno byla uzavřena nová dohoda mezi americkou vládou a organizací ICANN o správě systému doménových jmen.

Kvalita projektového řízení v Česku

Z výsledků průzkumu poradenské společnosti Ernst & Young o úrovni projektového managementu v České republice, vyplývá, že kvalita projektů rok od roku stoupá. Čeští manažeři se zlepšují v řízení projektů, které jsou stále častěji dokončovány včas a nepřekračují plánovaný rozpočet. Jednalo se již o čtvrté pokračování průzkumu Ernst & Young.

Průzkum dále poukazuje na to, že se jim v řízení projektů daří díky realizaci většího počtu menších projektů. Třetina respondentů nicméně stále vidí prostor pro zlepšení. Největším přínosem profesionálního přístupu k řízení projektů je dle respondentů vzájemná koordinace projektů a efektivnější řízení zdrojů.

Realizace průzkumu se v první polovině roku 2009 týkala států České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. V České republice se jej zúčastnily tři desítky organizací. Téměř polovina z nich patří mezi Czech Top 100. 46 % respondentů tvoří velké společnosti nad 2000 zaměstnanců.

Paušálně se dá říci, že projektoví manažeři vnímají úroveň řízení projektů ve svých společnostech lépe než v minulém roce. Téměř třetina dotázaných (28 procent) ale označila řízení projektů za nevyhovující a s ohledem na jejich budoucí potřeby vyjádřilo nutnost jeho zlepšení.

„Za rostoucím počtem úspěšných projektů je možné vidět rok od roku vyšší počet specializovaných projektových manažerů, svou roli hrají také průběžné vyhodnocování vývoje projektu a uplatnění zkušenosti z již realizovaných projektů. Podstatný vliv může mít bezpochyby také tlak, který je na manažery vyvíjen v souvislosti se současnou recesí,“ vysvětluje Petr Knap, partner oddělení podnikového poradenství Ernst & Young v České republice.

Průzkum dále ukazuje na trend rostoucí úspěšnosti projektů. Pouze 3 % projektů byla pozastavena nebo zrušena před plánovaným dokončením (6 % projektů v roce 2008). Bezmála dvě třetiny všech projektů jsou dokončeny včas a nepřekročí daný rozpočet. Nad rámec rozpočtu nebo po plánovaném termínu bylo dokončeno 35 % projektů.

Za poslední rok vzrostl podíl společností, které zaměstnávají specializované projektové manažery (58% v roce 2009 oproti 46 % v roce 2008).

SAP vede ve společenské odpovědnosti

Známý producent podnikového software, společnost SAP, se již potřetí v řadě ocitla v čele žebříčku společensky nejodpovědnějších softwarových firem. Pro další ocenění firmy rozhodlo například to, že SAP se v letošním roce zavázal ke snížení emisí až o 50 procent do roku 2020.

Vedle toho se snaží se svými partnery rozvíjet také řešení pro energetickou efektivnost, efektivní využívání zdrojů nebo řízení a měření emisí. Takzvaný Dow Jones Sustainability Indexes (DJSI) letos globálně hodnotil 34 softwarových společností. Pohlíželo se především na ekonomické, sociální i ekologické aspekty činnosti firem.

Dow Jones Sustainability Indexes (DSJI) je hodnocení podobné ratingu, které sleduje firmy a jejich chování pravidelně každý rok. Zaměřuje se především na vnější analýzu ekonomického prostředí společnosti, ekologické a sociální vystupování, i na další oblasti hodnocení jako například kontrolu společnosti, řízení rizika, prosazování značky, zmírnění dopadů klimatických změn a další.

Společnost SAP například získala 100 procentní hodnocení za své chování v oblasti ekologie. SAP v této souvislosti oznámil, že se od roku 2009 chce více soustředit právě na trvale udržitelný rozvoj, což by mělo zahrnovat jak pečlivější správu vlastních vnitřních kroků a operací, tak snahu takové řešení vytvořit a předat dál, čímž by v podobném chování podpořil i své zákazníky.

Správa systému doménových jmen

Na konci letošního září vypršela tzv. Dohoda o společném projektu (JPA) mezi americkým Ministerstvem obchodu a Internetovou korporací pro přidělená jména a čísla ICANN. Stěžejní činností této organizace je správa systému doménových jmen (Domain Name System — DNS).

Dohoda byla uzavřená v září roku 2006. Měla trvání tří let. JPA představovala poslední ze série dodatků k původnímu Memorandu o porozumění (Memorandum of Understanding — MoU) uzavřeném mezi americkou vládou a ICANN v době vzniku organizace v roce 1998.

Od 1. října 2009 vstoupila v platnost nová forma ujednání mezi americkou vládou a organizací ICANN. Jde o „Potvrzení závazků“ (Affirmation of Commitments — AoC). Nová dohoda je uzavřena na dobu neurčitou a obě strany mají možnost ji vypovědět. Potvrzení závazků zavádí volnější vztah mezi americkou vládou a ICANN a v podstatě představuje přenesení kontroly nad děním v ICANN do rukou celé internetové komunity.

Tím, že došlo k potvrzení závazků, byla posílena úloha Vládního poradního výboru (Governmental Advisory Committee — GAC). GAC představuje poradní orgán ICANN, jehož členy jsou reprezentanti jednotlivých národních vlád. Nyní bude disponovat oprávněním podílet se na sestavování nezávislých mezinárodních kontrolních komisí, které budou pravidelně vyhodnocovat činnost organizace ICANN. Předseda GAC také bude plnit roli člena těchto komisí.

Přečtěte si také

IT byznys: 40 % ohlášení živnosti probíhá elektronicky
IT byznys: IBM je podle tržeb lídrem v IT poradenství
IT byznys: Živnostníci mají potíže s proplácením faktur
IDN a DNSSEC v doméně .eu
IT byznys: 87% manažerů necítí zlepšení ekonomiky
IT byznys: Existenční problémy třetiny firem kvůli krizi
IT byznys: EK vyzývá státy ke zvýšení mediální gramotnosti
IT byznys: podnikatelé pro zavedení jednotného inkasního místa
IT byznys: 81 % českých podniků ucítilo krizi na tržbách
IT byznys: částečné úvazky v Česku využívané minimálně
IT byznys: zájem o ready-made firmy vzrostl o desetinu

Exit mobile version