IT byznys: obří tendr ministerstva vnitra na služby za 9 miliard

Tuzemským firmám se naskytne příležitost ucházet se o veřejnou zakázku vyhlášenou ministerstvem vnitra za 9 miliard na dodávku mobilních hlasových a datových telekomunikačních služeb. &#8226 EURid: DNSSEC posiluje bezpečnost domén .eu. Nejvíce zatím v Česku. &#8226 Gartner: Počet uživatelů mobilních plateb se v letošním roce zvýší o polovinu.

Tendr vnitra za 9 mld. Kč

Úřad ministerstva vnitra před několika dny informoval o blížícím se vypsání veřejné soutěže na dodávky hlasových a datových služeb údajně až za devět miliard korun na tři roky. Vybrané firmy budou moci poskytovat od příštího roku telekomunikační služby všem ministerstvům a jim podřízeným institucím.

Jedná se o jednu z největších státních zakázek za poslední roky i v historii českého IT a telekomunikačního trhu. Vnitro blížící se vypsání soutěže oznámilo v registru zakázek. Je tak jisté, že vítěze bude vybírat až nový ministr vnitra.

V registru zakázek ministerstva vnitra je konkrétně specifikováno: „Cílem veřejné zakázky je poskytnutí mobilních hlasových a datových telekomunikačních služeb a s nimi spojených mobilních telefonů, mobilních komunikátorů a datových karet pro vysokorychlostní mobilní datové služby do 15. března 2013.“

Dodavatel má poskytnout mobilní hlasové a datové telekomunikační služby, které umožní vzdálenou komunikaci, koordinaci členů pracovních týmů a využívání služeb externích expertů v legislativní činnosti, která často vyžaduje nepřítomnost zaměstnanců na svém obvyklém pracovišti, to formou pronájmu s následným úplatným převodem vlastnických práv ke všem pronajatým zařízením do vlastnictví zadavatele za celkovou fixní částku 1.000,- Kč bez DPH.

O tendr se zajímal i deník Mladá fronta DNES (MfD), který zjistil od náměstka ministra vnitra pro informatiku Jaroslava Chýlka, že rámcová smlouva má umožnit všem centrálním orgánům státní správy, zejména ministerstvům s velkým množstvím detašovaných pracovišť, vybírat za výhodnějších podmínek dodavatele internetového připojení, telefonních linek i mobilních služeb.

Nyní má jít o druhou rámcovou smlouvu svého druhu. Prostředky na první pobídku znějící na částku 11 miliard nebyly prý ještě zcela vyčerpány. „Díky tomu, že každý úřad vypisoval na poptávané služby další minitendr, kde volil jednu z těchto firem, jsme nyní, necelý rok před koncem platnosti rámcové smlouvy, zhruba na šesti miliardách korun,“ řekl Chýlek. Zároveň odhadl, že stát nakonec ke konci platnosti smlouvy v březnu zaplatí zhruba sedm miliard.

DNNSEC chrání doménu .eu

Organizace EURid, správce evropské domény nejvyšší úrovně, dokončila implementaci bezpečnostního rozšíření DNSSEC (DNS Security Extensions). To pomocí digitálního podpisu řeší jednu z hlavních slabin systému doménových jmen – nezabezpečenou komunikaci mezi počítačem uživatele a jmennými servery.

Přes tři miliony registrovaných domén .eu tak nyní může využívat pokročilé ochrany před útoky založenými na nepozorovatelném přesměrování na stránky se škodlivým či falešným obsahem, kde uživatel může přijít o svá citlivá osobní data a informace, například přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Implementace DNSSEC nemá žádný vliv na stávající průběh registračního procesu ani jeho rychlost.

„Intenzivně jednáme v rámci celé komunity, aby DNSSEC protokol co nejrychleji učinil Internet jeho uživatelům opět o něco bezpečnější. Krátce po spuštění se do implementace zapojil i jeden z předních českých registrátorů, Web4U, který podepsal 2406 .eu domén. Česká republika, resp. celý region střední Evropy se tak v tomto ohledu stal jasným lídrem,“ říká Regina Fuchsová, regionální manažerka EURid pro střední a východní Evropu.

Zóna domény .eu byla podepsána 15. června. Jakmile se tak stane i na úrovni kořenové zóny (očekává se 15. července), bude tzv. řetězec důvěry kompletní pro všechny domény nejvyšší úrovně. Sdružení EURid navíc zavádí DNSSEC v jeho nejnovější verzi NSEC3.

Mobilní platby se stanou hitem

Čerstvá predikce analytické agentury Gartner vypovídá o tom, že se počet uživatelů mobilních plateb letos ve srovnání s minulým rokem navýší o polovinu. Největší tendence růstu je očekávána v zemích východní Evropy včetně České republiky.

Analytici ve své predikci uvádějí, že v roce 2010 se počet uživatelů, kteří prostřednictvím mobilních telefonů uskuteční jakoukoliv finanční platbu, zvýší na více než 108,6 milionu. To představuje 54,5procentní meziroční nárůst (v roce 2009 mobilní telefon k tomuto účelu užívalo 70,2 milionu uživatelů). Procento populace, které využívá mobilní telefon k placení, tvoří pouze 2,1 procenta všech uživatelů mobilních telefonů.

„Kontinuálně sledujeme velký růst na rozvíjejících se trzích v Asii, východní Evropě, na Středním východě a v Africe. Konkrétně zde totiž našly tyto mobilní služby správné uplatnění,“ vysvětluje ředitel výzkumu společnosti Gartner Sandy Shen.

Podle Shena zvýšenou poptávku po mobilních platbách na rozvíjejících se trzích způsobuje to, že lidé v nich nemají snadný přístup k bankovním službám nebo počítači. Mobilní telefon se tak pro ně stává přirozenou platformou pro peněžní převody.

Co se týká krátkých textových zpráv (SMS), podle společnosti Gartner si tento segment platebních služeb drží v mobilních platbách dominantní pozici. Spotřebitelé oceňují jeho snadnost a univerzálnost. Web pak využívají pouze majitelé sofistikovanějších mobilních zařízení s integrovaným internetovým prohlížečem. Proto tuhle technologii více využívají lidé v ekonomicky silnějších zemích, kde je podíl technologicky vyspělejších mobilů vyšší.

Přečtěte si také

IT byznys: T-Mobile a Vodafone přes léto rozšíří služby 3G v českých městech
IT byznys: čeští IT odborníci brali v průměru 44 000 Kč
IT byznys: korupce v době krize rostla a hrozí i během ekonomického oživení
IT byznys: v Praze bylo v minulém roce registrováno 197 456 domén .CZ
IT byznys: Windows 7 si v korporacích drží tržní podíl už 7,4 %
IT byznys: růst trhu mobilních her o 5,6 miliard USD
IT byznys: ČRa nabídly internetovým operátorům místo na svých vysílačích
IT byznys: v prvním čtvrtletí 2010 rostl prodej počítačů v ČR o 8 %

Exit mobile version