IT byznys: třetina Čechů na Internetu

Studie Světového ekonomického fóra (WEF) a technologické společnosti Cisco říká, že až třetina českých obyvatel už používá Internet. • Mobilní operátor Telefónica 02 uspěl s protestem proti rozsudku o pokutě 81,7 milionů za zneužití dominantní pozice. • V žádné jiné členské zemi Evropské unie není tolik uživatelů mobilních telefonů, jako je tomu v České republice.


Třetina Čechů na Internetu

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne lze mimo jiné zmínit výsledky zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) a společnosti Cisco o využití Internetu v Česku. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.

Třetina české populace používá Internet

Minulý týden informovalo úterní vydání deníku Právo na výsledky zajímavé studie Světového ekonomického fóra (WEF) a americké technologické společnosti Cisco. Výsledky zkoumání těchto firem poukázaly na to, že Internet v České republice využívá přibližně 34,7 procenta obyvatel. Takový výsledek znamená, že by naše země byla v globálním hodnocení na 35. místě v žebříčku zemí.

Studie dále potvrzuje, že nejvíce uživatelů Internetu je podle WEF v Holandsku. Zde je médium rozšířeno až mezi 89 procenty obyvatel. Zajímavé je, že naší zemi v žebříčku předstihlo například sousední Slovensko, které se umístilo na 31. místě. U našich východních sousedů je 42 % uživatelů. O jediné místo před Česko, tedy na 34. místo, se dostalo Maďarsko, kde s Internetem pracuje celých 34,8 procenta lidí.

Nejméně je fenomén Internetu rozšířen v africkém státě Etiopie, kde jsou dva uživatelé na tisíc obyvatel. Ovšem není se čemu divit, zdejší podmínky se s našimi nedají srovnávat.

Co se týká statistik využívání vysokorychlostního připojení k Internetu, daří se Česku mnohem lépe. Studie WEF říká, že v Česku broadbandem disponuje okolo 10,6 procenta obyvatel. Tato hodnota nás světově staví na 32. místo. V rozšíření práce s broadbandovým připojením jsme na tom u nás lépe než v Maďarsku, Polsku a také Slovensku. Zde tuto technologii používá 5,9 procenta lidí. První místo v evropských zemích EU ve využití broadbandu patří Dánsku s 31,7 procenta obyvatel. Poslední pozice nás opět zavede do Afriky. V Tanzanii totiž mají nulový přístup.

Operátor O2 uspěl se stížnosti proti rekordní pokutě

Telefónice se částečně vyplatilo vynést protest vůči rozhodnutí soudu o udělení vysoké pokuty za antimonopolní chování na trhu. Krajský soud v Brně nyní bude nucen znovu posoudit správnost rozhodnutí o udělení pokuty 81,7 milionu korun pro nynější společnost Telefónica O2. Důvodem verdiktu a tak výrazné sankce pro telekomunikační společnost bylo její údajné zneužití dominantního postavení.
Dřívější rozsudek brněnského soudu schvalující sankci antimonopolního úřadu byl v minulém týdnu zrušen Nejvyšším správním soudem.

Společnost uhradila pokutu za uzavírání věrnostních smluv ještě pod dřívějším jménem Český Telecom. Rozhodnutí antimonopolního úřadu z roku 2004 má ovšem stále svojí platnost. Stát proto nyní není povinován sankci vracet. Informace ÚOHS hovoří o údajném anulování rozsudku pro nepřezkoumatelnost. Krajský soud v brně tedy teď čeká opětovné prozkoumání svého verdiktu a kvalitnější vysvětlení svého názoru.

Žádná jiná země nemá tolik uživatelů mobilů jako Česko

S poutavými informacemi o rozšíření využití mobilních telefonů v členských zemích Evropské unie přišly v jednom svém vydání minulého týdne Lidové noviny. Ukázalo se, že v žádné jiné zemi Evropské unie nepoužívá mobilní telefon tolik lidí jako v České republice. Tedy alespoň podle zjištění prezentovaných ve studii německé odvětvové asociace Bitkom. Ta v Německu sdružuje 1200 telekomunikačních a informačních společností.

V současnosti má být v Česku až 64 procent domácností, které zcela přestaly používat pevné linky a používají jen mobil. Česko má podle studie být v tomto ohledu jednoznačně na prvním místě mezi zeměmi unie. Druhou příčku obsadilo severské Finsko se 61 procenty, Litva s 53 procenty a Maďarsko
.
Výsledky studie jsou zajímavé také z toho hlediska, že v drtivé většině zemí označených jako západní je podíl bytů bez pevné linky mnohem menší. V Německu je jenom 11 procent výhradních uživatelů mobilního telefonu, v Nizozemsku devět a ve Švédsku jsou to jen tři procenta domácností.

Mluvčí Bitkomu Maurice Shahd měl podle LN hovořit o tom, že ve východoevropských zemích bylo před pádem železné opony obecně těžké sehnat pevnou telefonní linku. A i když se postupně situace zlepšila, celá řada lidí si raději pořídila rovnou mobil.

Přečtěte si také

IT byznys: nejvíce škodlivých webů hostí Blogger.com
IT byznys: až 50 milionů útoků na počítače z webu
IT byznys: očekávaný iPhone 3G je na trhu
IT byznys: založení živnosti a výpisy trestů na České poště
IT byznys: končí jedna velká éra, Bill Gates opouští vedení Microsoftu
IT byznys: nová verze Firefox 3.0 s rekordním počtem stažení
IT byznys: nový způsob podvodů s platebními kartami
IT byznys: údajný prodej statisíců osobních údajů lidí Komerční bance
IT byznys: humbuk kolem návštěvy Steva Ballmera v Praze
IT byznys: Tn.cz: negativní ohlasy, přesto vysoká návštěvnost

Exit mobile version