IT byznys: 40 % ohlášení živnosti probíhá elektronicky

Podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu má elektronická forma podání žádosti o živnostenské oprávnění stále rostoucí trend. Pro většinu krajů jde již o standardní proceduru. • Podle CCB zkrachovalo za první tři čtvrtletí letošního roku o polovinu víc firem než loni. • Podle údajů MPSV dosáhla záříjová míra nezaměstnanosti v Česku hodnoty 8,6 procent.


Úspěch systému elektronického nahlášení živnosti

Rostoucí zájem o elektronické ohlášení živnosti

V České republice je již od poloviny roku 2008 platná možnost vyřízení administrativy okolo živnosti elektronickou formou. Zájemci o podnikání mohou ohlásit novou živnost nebo změnu dosavadní živnosti pomocí elektronického systému, kterým je vybaven každý živnostenský úřad v České republice.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se průběžně zabývá monitoringem zájmu o elektronické podání prostřednictvím jednotného registračního formuláře (JRF). Úřad MPO ohlásil, že patnáct měsíců po nastartování systému je ze statistik elektronického podání evidentní, že úřady i občané přechod na elektronické zpracování dat přijali.

V naprosté většině krajů se elektronické ohlášení živnosti a jejích změn stalo standardní procedurou, která z velké části nahradila papírové formuláře. Nejvíce se elektronické podání ujalo ve Zlínském kraji, kde se tímto způsobem v současnosti řeší devadesát procent změn nebo ohlášení živnosti. V ostatních krajích se elektronická forma registrace používá minimálně ve 40 procentech případů.

Již dříve hovořil ministr Vladimír Tošovský o tom, že systém elektronického ohlášení živnosti se v prvním roce existence osvědčil. Začínajícím podnikatelům výrazně šetří čas nejen při vyplňování formulářů přímo na živnostenském úřadě, ale i v kontaktu s dalšími státními institucemi. „Je to ukázka úspěšného kroku k další elektronizaci veřejné správy,“ uvedl ministr.

Mezi atributy JRF patří možnost získat údaje z veřejné části živnostenského rejstříku, kontrola správnosti vyplnění formuláře a možnost ověřit údaje v dalších registrech veřejné správy. Údaje z elektronického podání JRF se po vyplnění automaticky elektronicky předávají z živnostenského rejstříku do informačních systémů finančních úřadů, úřadů práce, ČSSZ a zdravotních pojišťoven.

Krachuje více firem

Zpráva portálu Cribis.cz, kterou prezentovala do médií organizace Czech Credit Bureau (CCB), informuje o rostoucím počtu firemních bankrotů ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo v České republice evidováno 969 konkurzů právnických osob, což je o 54 procent více než ve stejném období loni. Počet vyhlášených bankrotů fyzických osob podnikatelů se ve srovnání se stejným období loňského roku zvýšil o 11 procent na 145.

V součtu došlo od ledna do konce září letošního roku k podání 3516 návrhů na konkurz právnických osob nebo fyzických osob podnikatelů. Tato celková hodnota představuje bezmála o 80 procent více než ve stejném období v roce 2008. Podíl vyhlášených bankrotů podnikatelských subjektů na jejich návrzích se však meziročně o 18 procent snížil.

„Zatímco v prvních třech čtvrtletích loňského roku činil podíl vyhlášených bankrotů fyzických osob podnikatelů a právnických osob na jejich návrzích okolo 39 procent, ve stejném období letošního roku tento podíl činil jen necelých 32 procent,“ komentoval člen představenstva společnosti CCB Pavel Finger.

Pokud jde o třetí čtvrtletí letošního roku, bylo vyhlášeno 343 bankrotů právnických osob. Jedná se tak o meziroční nárůst o téměř 77 procent. Ve srovnání s druhým čtvrtletí 2009 počet vyhlášených bankrotů právnických osob narostl o dvacet podniků. To představuje nárůst o šest procent.

Je též pozorovatelný kontrast mezi rostoucím počtem vyhlášených bankrotů právnických osob a klesající tendencí evidovaných bankrotů fyzických osob podnikatelů. Ty se postupně snižují. V prvním čtvrtletí bylo vyhlášeno 53 bankrotů fyzických osob podnikatelů, ve druhém čtvrtletí šlo jen o 47 bankrotů a ve třetím čtvrtletí 45 bankrotů.

Nezaměstnanost v září 8,6 %

Vývoj na trhu práce je značně ovlivněný ekonomickou recesí. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvedlo statistiku, která říká, že ke 30. září 2009 bylo bez práce 500 812 lidí. To je o 7 061 víc než ke konci letošního srpna, meziročně přibylo 186 254 nezaměstnaných. Data vycházejí z údajů úřadů práce. Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla 8,6 %.

Situace na trhu práce se dá přirovnat k návratu ke stavu před deseti lety, kdy bylo nezaměstnaných o něco méně (469.840), ale byl i menší počet pracovních příležitostí.
Nyní byla na konci září nejvyšší míra nezaměstnanosti zaznamenána v okresech Most (16,5 %), Karviná (14,6 %), Šumperk (14,2 %), Bruntál (14,1 %), Hodonín (14,0 %) a Děčín (13,8 %). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,2 %), Praha (3,4 %) a Praha–západ (3,8 %).

Podporu v nezaměstnanosti poskytovaly v září 2009 úřady práce 177 918 uchazečům
o zaměstnání, tedy 35,5 % osob vedeným v evidenci. O měsíc dříve podporu
v nezaměstnanosti dostávalo 39,2 % uchazečů o zaměstnání, v září 2008 to bylo 33,0 %.

Hodnota harmonizované míry nezaměstnanosti, kterou zpracovává evropská měřící služba EUROSTAT pro mezinárodní srovnání, dosáhla v České republice letos v srpnu 6,8 %.

Přečtěte si také

IT byznys: IBM je podle tržeb lídrem v IT poradenství
IT byznys: Živnostníci mají potíže s proplácením faktur
IDN a DNSSEC v doméně .eu
IT byznys: 87% manažerů necítí zlepšení ekonomiky
IT byznys: Existenční problémy třetiny firem kvůli krizi
IT byznys: EK vyzývá státy ke zvýšení mediální gramotnosti
IT byznys: podnikatelé pro zavedení jednotného inkasního místa
IT byznys: 81 % českých podniků ucítilo krizi na tržbách
IT byznys: částečné úvazky v Česku využívané minimálně
IT byznys: zájem o ready-made firmy vzrostl o desetinu

Exit mobile version