ITy ženy: svět se zmenšuje

Připadá vám nemožné mít to štěstí a znovu se setkat s někým, s kým jste si třeba padli do oka na zahraniční dovolené? Nezoufejte! Jen požádejte své známé, aby se poptali u svých známých a ti zase u svých… a než se nadějete, budete v kontaktu. Nevěříte?

Z průzkumu Microsoftu vyplynulo, že kdokoli je na světě propojen s kýmkoli – v průměru přes pouhých šest až sedm lidí. Dnešní díl bude o tom, že svět je skutečně malý.

E-mail často jediným komunikačním prostředkem

Už několikrát jsem si s hrůzou uvědomila, že mým jediným kontaktem na mé velmi dobré kamarády rozeseté po celé Zemi je jejich email. Nepamatuji si jejich poštovní adresu, ani kam jsem si ji napsala. O telefonním čísle ani nemluvě, a koneckonců – ani ten jejich email neznám z paměti. A proč také, když nám stačí Internet.

Několikrát jsem si přísahala, že si musím vše pečlivě někam uložit, vytisknout na papír, zkrátka si ten náš kontakt pojistit. Tak dlouhou jsem to odkládala, až se moje noční můra vyplnila. Při nalogování na jeden ze svých emailů, který příliš nepoužívám, mě nedávno přivítala prázdná schránka. Polilo mě horko. Měla jsem tam několik emailů, které jsem chtěla (někdy příště, ale URČITĚ!) zpracovat. Byly nenávratně pryč. Co bylo ale horší, zmizel i obsah adresáře a s ním i kontakty na několik známých.

Pokud skutečně funguje to, na co se přišlo při zmíněném průzkumu, pak ale není nic ztraceno. Stačí se poptat u sedmi známých mých známých, a kontakty mohu zase obnovit.
K tomuto číslu přišla studie na základě masivního průzkumu – po zkoumání 30 miliard elektronických konverzací přes Messengera, které si vyměňovalo 240 miliónů lidí z celého světa v červnu 2006.

Korespondence inspirací pro vznik filmu

Zajímavé je, že se tak potvrdil výsledek dřívějšího, mnohem skromnějšího průzkumu, z roku 1969. Tehdy necelé tři stovky lidí posílaly přes své známé dopisy jednomu člověku v Bostonu. Většina korespondence sice nakonec nedorazila, nicméně ta psaní, která ano, putovala v průměru přes 6,2 kontaktů. Tyto výsledky nebyly sice považovány odborníky za spolehlivé, nicméně inspirovaly vznik filmu, hry a loni také charitativního webu herce Kevina Bacona Sixdegrees.

To, že kohokoli na světě dělí od někoho dalšího jen v průměru 6,6 lidí, dalo vzniknout i názvu „6.6 degrees of separation“. V praxi to tedy znamená, že jste pouhý jeden stupeň od všech lidí, které znáte vy. Dva stupně od všech, které znají vaši známí atd. až po onen necelý sedmý stupeň.

I když studie prokázala, že to platilo u bezmála 80 procent lidí, a tudíž šance na úspěch jsou poměrně velké, přiznám se, že jsem nakonec svůj problém s chybějícími kontakty v adresáři, po svých známých neřešila. Použila jsem třicet let starou radu Johna Travolty z filmu Pomáda a našla adresy i s telefony v australských „zlatých“ stránkách. Aspoň pro tentokrát.

Vybráno z blogu:
Do vesmíru zdarma
Pomáhajte světu
Zasaďte si strom na Internetu

Barbora Zychová má více než 12letou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí. Sedm let žila v Austrálii, kde vystudovala Masters with Honours in Journalism and Mass Communication.

Po návratu do Prahy pracovala v zahraniční redakci zpravodajství TV Prima a před rokem přijala nabídku společnosti Microsoft. Od té doby pracuje na pozici Enthusiast Evangelist pro oblast Střední a Východní Evropy. Pravidelně píše vlastní blog zaměřený nejen na IT.

Exit mobile version