ITy ženy: sociální sítě pro milovníky toalet i politiky

Chování politiků občas nasvědčuje tomu, že už zapomněli, koho vlastně ve své funkci reprezentují. Aby si to (alespoň ti američtí) uvědomili, přišla Current TV s nápadem spojit se s Twitterem a umožnit tak svým divákům – voličům odvysílat jejich názory na prezidentské kandidáty živě, přímo při volebních debatách. Tento díl je o využívání sociálních sítí.

Tweets v politické debatě

Twitter umožňuje tzv. mikroblogování, tedy zasílání stručných, maximálně 140 znaků dlouhých textů. Current TV bude vysílat vzkazy diváků tedy, tzv. tweets, přímo při debatě Johna McCaina a Baracka Obamy poprvé 26. září. Chce tak prý divákům umožnit, aby byl jejich hlas vyslyšen a stali se součástí diskuse. Komentáře budou samozřejmě filtrovány, aby byly vhodné k odvysílání.

Current TV vyhrála loni cenu Emmy za nejlepší interaktivní televizní služby. A právě interaktivita ve spojení s politikou jsou na Internetu stále žádanější. Svědčí o tom i popularita vyhledávače Live, speciálně upraveného k prezidentským volbám v USA. Na stránce Left vs Right vás přivítají dva moderátoři, kteří komentují vámi hledaná slova a chvílemi i poměrně trefně vtipkují.

Bude zajímavé sledovat, za jak dlouho se dočkáme možnosti komentovat živě politické události i u nás. Zatím tu využívají podobné služby spíše televizní stanice pro mladé diváky, kteří do vysílání posílají SMS.

A co networking v Česku?

Twitter v Čechách zatím příliš nezdomácněl. Z vlastní zkušenosti bych řekla, že je v počtu českých uživatelů hodně pozadu za poměrně zavedenými sítěmi Facebook a LinkedIn. Před pár měsíci jsem byla na ČVUT na veřejné přednášce „Web větší než 2.0“, které se účastnili především technicky založení studenti. Překvapilo mě tehdy, že se při dotazu, kdo „mikrobloguje“ na Twitteru, otočila udiveně celá posluchárna k mé jediné zdvižené ruce.

Ostatně ani Facebook a LinkedIn zatím nepoužívají široké masy. Zalíbily se především studentům, lidem z IT a byznysmenům. Například lidí z mediální, a především pak televizní branže, kde mám většinu známých, je tam k nalezení poskrovnu.

Uživatelé ale přicházejí tomuto social networkingu stále více na chuť. Často se už nespokojují jen se zařazením se do už existující sítě, ale sami vytvářejí nové, specializované. Některé sdružují lidi podle profesí, jako například Farmers Only, která je určena milovníkům všeho, co se týká zemědělství. Jiné zase podle neobvyklých zájmů. Tady bych jmenovala za všechny Spot a Potty, kam členové zasílají fotky nejrůznějších toalet – ať už těch vlastních, či veřejných. Před pár týdny vznikla dokonce i sociální síť pro rozvedené ženy.

Sítě ne každému známé

Například členem Farmers Only se můžete, navzdory názvu, stát bez problémů, i když se o tuto oblast vůbec nezajímáte a svůj pohodlný život ve městě byste ani za nic nevyměnili. Jiné komunikační služby vás k sobě ale jen tak snadno nepustí. Mezi ty patří Beautiful People. Jak už samo jméno napovídá, je to sociální síť pouze pro dobře vypadající lidi. O členství tu žádáte nejen vyplněním dotazníku, ale také přiložením své fotografie.

Teprve pokud jste stávajícími členy ohodnoceni jako dostatečně krásní, získáte do sítě přístup. Tuto šanci dostane pouze přibližně každý desátý. Zamítnutým nehezkým žadatelům může být útěchou, že se mohou o členství ucházet znovu, s „lepší“ fotografií. Někteří uživatelé se údajně chtějí stát jedním z Beautiful People tak urputně, že se nevzdávají ani po desítkách odmítnutích.

Stránky Beautiful People jsou už lokalizovány ve více než deseti zemích. Česká republika mezi nimi zatím není. Jak na stránkách ale slibují majitelé – krasavci, to vám dává do budoucna velkou šanci. Můžete se tak stát totiž možná právě vy nejen členem, ale dokonce i zakladatelem internetové pobočky u nás – samozřejmě pouze za předpokladu, že jste dostatečně krásní.

Vybráno z blogu:
Do vesmíru zdarma
Pomáhajte světu
Zasaďte si strom na Internetu

Barbora Zychová má více než 12letou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí. Sedm let žila v Austrálii, kde vystudovala Masters with Honours in Journalism and Mass Communication.

Po návratu do Prahy pracovala v zahraniční redakci zpravodajství TV Prima a před rokem přijala nabídku společnosti Microsoft. Od té doby pracuje na pozici Enthusiast Evangelist pro oblast Střední a Východní Evropy. Pravidelně píše vlastní blog zaměřený nejen na IT.

Exit mobile version