Já jsem Amálka, nejvýkonnější superpočítač v ČR

Superpocitac AmalkaÚstav fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) uvedl do plného provozu čtvrtou generaci superpočítače s názvem Amálka, který slouží pro náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice.

Čtvrtá generace Amálky představuje rozšíření stávajícího systému o 84 nejnovějších dvoujádrových procesorů Intel® Xeon™ 5140 postavených na nejnovější mikroarchitektuře Intel® Core™. Rozšíření a optimalizace infrastruktury byly realizovány společností SPRINX Systems.

Superpočítač Amálka, nejvýkonnější paralelní systém v ČR, je schopný provádět podobné výpočty jako jiné světové superpočítače, přestože byl pořízen za zlomek jejich ceny.

„Díky Amálce můžeme pracovat na vědeckých projektech celosvětového významu po boku institucí jako ESA či NASA. Amálka tak stojí například za zcela prvním modelem magnetického pole Merkuru či studiem bezsrážkového plazmatu,“ říká RNDr. Radan Huth, DrSc., ředitel ÚFA AV ČR.

Za poslední dva roky zvládl počítač Amálka a tým Dr. Pavla Trávníčka mimo jiné:

Díky nové konfiguraci bude Amálka zapojena mj. do těchto projektů:

Superpočítač Amálka nyní obsahuje 84 dvoujádrových procesorů Intel Xeon 5140 (42 počítačů) a 192 původních jednojádrových procesorů Intel Xeon s frekvencí 2,8 GHz (96 počítačů). Amálka tak nyní ukrývá 360 plnohodnotných výpočetních jader, což představuje teoretický výkon 2,58 Tflops (2,5 biliónu operací v plovoucí desetinné čárce za sekundu). Praktický výkon pak záleží vždy na konfiguraci úlohy. Při jednom z testování Amálky se podařilo dosáhnout výkonu změřeného LINPACK 1,13 Tflops. Pro vlastní provoz počítače je velmi důležitý fakt, že přidáním dvojnásobného výpočetního výkonu vzrostly nároky na napájení pouze o 40 procent původního příkonu, čehož bylo dosaženo především díky vlastnostem nových procesorů Intel Xeon 5100.

„Dvoujádrové procesory řady Intel Xeon 5100 totiž přináší až o 135 procent lepší výkon až o 40 procent nižší spotřebu než předchozí generace serverových produktů společnosti Intel a překonávají tak konkurenční nabídky v desítkách reálných aplikací a standardních průmyslových benchmarcích,“ hodnotí přínos nových procesorů Evžen Pavlovský, Business Development Manager společnosti Intel.

Jan Tomčík, ředitel SPRINX Systems, a.s., k uvedení superpočítače Amálka doplňuje: „Těší nás, že jsme mohli jako jedni z prvních implementovat superpočítač založený na nejnovější serverové platformě, a tím pomoci vědeckému týmu UFA posílit svou pozici na světové špičce kosmického výzkumu. Příprava tohoto řešení určeného pro vědecký výzkum představovala více než tisíc hodin práce, které nyní budeme moci zúročit při dalších, komerčních projektech.

Exit mobile version