Jak Coca-Cola vyčistí WC?

Také vás vyděsil e-mail o neuvěřitelných účincích Coca-Coly? Opravdu tento oblíbený nápoj „rozežere“ i rezavý hřebík?

Českou republikou koluje e-mail, ve kterém je popsán důkaz o čistící síle Coca-Coly. Nápad vychází z jistého blogu, odkud je text o pokusu přeposílán. Zda se jedná o seriózní sdělení, nebo tak zvaný hoax (poplašnou zprávu), se rozhodla ověřit redakce serveru „idnes“ v rubrice technet. Pokusem pověřili žáky jedné pražské základní školy. Experiment simuloval podobné chemické podmínky, jaké byly popsány v e-mailu , a tak za pomoci vědeckých metod zjišťovali věrohodnost zmíněných výsledků.

Žáci pod odborným vedením testovali čistící sílu 15ti procentní kyseliny solné, která se také používá k čištění WC, dále vody a především Coca-Coly. Pokusnými předměty byl rezavý hřebík, alobal (hliník), lžička používaná léta k chemickým pokusům (takže nánosy chemických usazenin připomínaly vizuelně nánosy dlouho nemytého WC) a měděný drátek.

Celý pokus a jeho průběh je popsán na stránkách Vyčistí Coca Cola špinavý záchod? Vyzkoušeli jsme to. K jakému závěru redakce za pomoci žáků nakonec dospěla? Byl e-mail skutečně pouhým žertem, nebo vycházel z jasných a přesvědčivých důkazů? Skutečnou sílu prokázala kyselina solná. Hřebíky zcela změnily svou tloušťku, měděný drátek téměř zmizel, což poukazovalo na slitinu mědi, a nikoliv na čistou měď. Ovšem na chemických lžičkách některé chemické usazeniny stále odolávaly.

A jak reagovala sledovaná Coca-Cola? U mědi část oxidů na povrchu vymizela. U rezavého hřebíku rez skutečně zmizela. Navíc se objevilo jisté zakonzervování stavu. Pravděpodobně došlo k reakci podobné technologii moření oceli. Na chemické lžičce se rozpustily části usazenin. Redakce tak došla k závěru, že Coca-Coca v sobě opravdu skrývá i jisté čistící účinky, které však nedokazují, že Coca-Cola je zdravotně závadný nápoj.

Zdroj: Vyčistí Coca Cola špinavý záchod? Vyzkoušeli jsme to

Exit mobile version