Jak efektivně vybrat server pro malou a střední firmu

K rozhodnutím, jimž se podnikatelé dnes nemůžou vyhnout, patří to, které se týká umístění firemní síťového provozu či – v případě, že se podnikání týká oblasti e-commerce – také kompletního internetového projektu. Jinými slovy: starat o o svůj server vlastními silami, anebo tuto službu “odebírat” od externích odborníků?


Rozhodnout se vám možná pomůže i následující tabulka služeb konkrétního provozovatele,
společnosti SuperHosting.

Rozhodnete-li se starat se o vlastní hardware sami, v případě serverů to znamená nemalé investice. Kromě toho, že investujete do jejich nákupu, musíte zajistit všechny technické podmínky k jejich provozu – chlazení, přívod elektrické energie a její zálohování, bezprašné prostředí, správně vlhké, požární systém. Server je také třeba zajistit proti krádeži nebo zálohovat konektivitu.

Ve vlastní režii

Vlastními silami tak je nutné umět konfigurovat operační systémy (Windows, Linux), zvládnout základní znalost síťového (internetového) prostředí (DNS, TCP/IP …), hradit náklady na provoz, odběr elektřiny („server“ + síťové prvky krát 24 hodin krát 365 dní), mít a platit internetové připojení, připojení do páteřní sítě. To vše aby byl systém stabilní, rychlý, dostupný.

Pořídit si vlastní server rovněž představuje dlouhé odpisy počáteční investice. Vykonávat dohled nad jeho fungováním a provádět opravy znamená nutnost zaměstnat správce serveru (pozor, nejde o správce sítě), jehož třeba ale jen jeden server nevytíží. Chcete-li se všem těmto povinnostem vyhnout, je lepší správce outsourcovat. Tím zároveň přesunete odpovědnost za nejčastější škody způsobené vnějším prostředím (povodně, požáry, krádeže či výpadek proudu) na dodavatele a nemusíte sami draze zabezpečovat.

Zvolíte-li externího dodavatele serverových služeb, máte v podstatě tři možnost: rozhodnout se pro housing, dedikovaný server či managed server. O co jde?

Zvolit housing, nebo dedikovaný server?

Housingem rozumíme to, že firma sice vlastní server koupí za své peníze, ale nechá si ho umístit do tzv. datacentra, speciálně spravované budovy, jehož provozovatel zajistí veškeré výše zmíněné technické podmínky. Majitel serveru, pokud potřebuje upravit jakékoli nastavení (nastavení BIOSu, jádra či reinstalace), může k serveru kdykoli přijet, anebo – což je rychlejší, efektivnější – toto provést odevšad prostřednictvím nástroje vzdálené obsluhy, tzv. Dlouhé packy (KVM over IP). V ceně housingu je možné dostat i připojení portem o rychlosti 1 Gbps do sítě. Smluvní období lze stanovit už od 2 měsíců.

Pokud si nechcete server pořizovat do svého vlastnictví ani se sami starat o funkčnost hardwaru a řešit jeho případné poruchy, pronajměte si místo housingu dedikovaný server. Taková služba nabízí vše jako housing plus navíc servis hardwaru (zákazníkův technik nemusí v případě poruch jezdit do datacentra a opravovat server) a dodatkové služby (emailové a DNS služby, zálohování, extra konektivita). V ceně je i počáteční instalace operačního systému (Linux nebo Windows), nonstop technická podpora nebo vyřešení poruchy hardwaru už do 2 hodin. Dedikované servery jsou určené pro webové projekty a aplikace, kde je kladen velký důraz na výkon, bezpečnost a stabilitu.

Chcete-li veškerou starost o provoz serveru a administraci operačního systému svěřit někomu jinému, je pro vás řešením managed server. Využívat tak můžete všech služeb jako v případě dedikovaného serveru plus následující.

Nemusíte platit vlastního administrátora (náklady na něj zvyšuje i fakt, že se mimo jiné potřebuje neustále školit, obor IT patří k těm, které se mění nejrychleji). Instalaci a správu operačního systému a veškerého sofwarového vybavení, konfiguraci systémových služeb či servisních balíčků, denní zálohování dat – to vše zvládnou administrátoři zajištění správcem managed serveru. Ten také ručí za kvalitu či hladký provoz serveru. Ve srovnání s interními náklady na administrátora poskytne za managed server lepší cenu, proto využívá synergického efektu ostatních jím dodávaných služeb.

Výhodnější to bude, ať vytváříte malý, nebo velký projekt. U malého, který potřebuje třeba jen jediný server, nebude váš administrátor stoprocentně vytížen. U velkého, běžícího na několika serverech, sice ano, ale zase když spadne víc serverů naráz, jediný administrátor to rychle vyřeší. Dodavatel managed serverů je schopen lépe krátkodobě alokovat lidské zdroje a zajistit tak jejích lepší dostupnost. Administrátoři jsou tak dostupní nonstop.

Na závěr malý tip:

Exit mobile version