Jak na školení Red Hatu – II.

První část našeho seriálu představila výhody a možnosti kurzů Red Hat Gobal Learning Services (GLS). Celý systém vzdělávání a certifikací umožňuje zájemcům vstoupit ve fázi, která odpovídá jejich znalostem. Vzdělávat se proto mohou lidé, kteří s Linuxem teprve začínají. Zvláštní varianta kurzů je určena pro zkušené správce systému Windows.

Kurzy je možná rozdělit podle obsahu typu závěrečných zkoušek a požadovaných znalostí, které jsou vyžadovány pro jejich úspěšné splnění. První okruh tvoří kurzy vedoucí k získání certifikací Red Hat Certified Technician (RHCT) a Red Hat Certifed Engineer (RHCE). Druhý typ je určen především pro pokročilé uživatele a specializovaný okruh vede k získání certifikací RHCA (Red Hat Certified Architekt) a RHSS (Red Hat Certified Security Specialist). Jednotlivé kurzy jsou sice vzájemně propojeny, liší se ovšem obtížností a zaměřením na různé potřeby účastníků.

Úkolem je předat účastníkům kurzu potřebné znalosti, které budou později potřebovat při práci s operačním systémem Linux. Zkoušky zjišťují praktické dovednosti, proto se nezaškrtávají a nevyplňují žádné vědomostní testy. Zájemci o certifikáty jsou postaveni postaveni před zcela konkrétní úkoly, kde se na testovacím systému vyskytuje určitý známý počet závad a uchazeč musí ve striktně omezeném čase závady odstranit. V další části zkoušky je úkolem nově instalovat a nastavit systém podle předepsaných požadavků. Čas pro tyto zkoušky je omezený, aby byly zjištěny skutečné schopnosti účastníka kurzu.

Pro základní technické a uživatelské seznámení se systémem Linux jsou určeny kurzy Red Hat Linux Essentials (RH033) a Red Hat Linux Essentials for Windows Professionals (RH035). Tyto kurzy mohou bez obav navštívit úplní začátečníci a zároveň odborníci, kteří mají velké zkušenosti se systémem Windows.

Účastník kurzu se během čtyř dnů naučí ovládat příkazovou řádku, upravovat uživatelské prostředí, kopírovat data, používat regulární výrazy nebo ovládat editor. Na konci kurzu může případný zájemce přestoupit do nejbližšího vyššího kursu s názvem Red Hat Linux System Administration (RH133). Během pěti dní se budoucí technik naučí zvládat různé možnosti instalace systému, správu uživatelů, nastavení základních služeb, obsluhu tiskového subsystému, zálohování, práci s RPM a řešení základních problémů systému. Součástí kurzu je rovněž zkouška trvající přibližně půl dne s možností získat certifikát Red Hat Certified Technician. Tuto zkoušku je možné vykonat také samostatně.

Čtyřdenní kurs „Red Hat Linux Networking and Security Administration“ je neprávem poněkud opomíjen možná z toho důvodu, že uchazeč neobdrží žádný certifikát. Tento kurz je vhodný pro profesionály, kteří si chtějí oživit nebo doplnit znalosti v oblasti síťových služeb a bezpečnosti. Téma věnované síťování a bezpečnosti je zárukou, že na své si přijdou také zájemci, kteří rozhodně nemohou být považováni za nováčky.

Posledním z prvního okruhu kurzů je „RHCE Rapid Track Course and RHCE Exam“. Kurs totiž nemá adepty „naučit na zkoušku“ RHCE, ale jeho cílem je během praktického čtyřdenního tréninku doplnit a procvičit všechny znalosti Linuxu, které bude adept ke zkoušce potřebovat. Pro tento typ kurzu se předpokládají předchozí znalosti, protože intenzita a šíře záběru kursu nedovolují nějaké rozsáhlé „doučování“. Znalost prostředí Linuxu se naopak v rámci kurzu oživuje a prohlubuje.

Celý kurz je možné absolvovat samotný a bez závěrečné zkoušky, kterou lze vykonat samostatně. Samotný test RHCE si bez předchozí přípravy mohou dovolit udělat opravdu jen ostřílení profesionálové, kteří mají problematiku Linuxu v plné šíři „v prstech“.

Jak na školení Red Hatu – I. Proč vůbec certifikaci?

Exit mobile version