
Zkoušet odhadnout, jaká firma pohltí jinou, je samozřejmě lákavá spekulace. Kandidáti na akvizice do roka a do dne? Mé tipy zní Research In Motion, SAP a některá z bezpečnostních firem.

Společnost Nilsen nedávno uvedla, že na základě jejího průzkumu se systém Android opět vzdálil svým konkurentům, alespoň na americkém trhu.
Hráči s přístroji, které měly původně pouze telefonovat
Konkrétní čísla nejsou zase tak významná, nicméně právě odtud můžeme začít naší úvahu. Z dat vyplývá, jak dva hráči na trhu chytrých telefonů čím dál více dominují nad konkurencí (jakkoliv Google sám telefony nevyrábí). Nedávné námluvy Nokie a Microsoftu ukazují, že ostatním zde prostě ujíždí vlak.
Případ Nokie ukazuje, že dnes je čím dál těžší, aby celosvětový úspěch v IT měla firma, které se soustředí na jedinou věc. (Jistěže i toto tvrzení je příliš jednoznačné a výjimky se najdou; a z druhé strany samotná Nokia nabízela např. i firewally, ale tento svůj byznys
prodala, právě kvůli nedostatečné synergii se zbytkem podnikání. Ne že dělat dvě věci je automatický recept na úspěch.)
Dominance Applu a Googlu na trhu smartphonů ale ukazuje i na dalšího potenciálně poraženého: RIM, výrobce BlackBerry. Pochopitelně, že např. v podnikovém prostředí má Blackberry proti konkurenci zřejmě stále řadu výhod týkajících se bezpečnosti a jednotné správy, nicméně trend z koncového trhu nějak ovlivní i ten podnikový. Firmy prostě
budou nuceny nějak reagovat na to, že zaměstnavatelé mají/preferují nějaké mobilní přístroje pro svou vlastní potřebu.
Čili jak dopadne společnost Research In Motion? Nebude chtít následovat osud Nokie, a proto by se zřejmě příliš nebránila akvizici. Možný tip je, že ji letos koupí nějaký velký hráč, který si tím rozšíří své portfolio. Otázkou samozřejmě je, kdo bude kupcem. Google i Apple asi sotva, když nic jiného by taková transakce mohla narazit u antimonopolních orgánů. Nemohl by tímto způsobem svoji pozici na trhu smartphonů ale zkusit posílit Microsoft? Blakberry se navíc používá i k práci s podnikovými aplikacemi; což kdyby tímto směrem chtěl
rozšířit své portfolio např. Oracle (po koupi Sunu se už tak jako tak´stal i hardwarovou firmou) nebo jiný dodavatel enterprise řešení? Smartphony se navíc dobře doplňují s tablety, takže logiku by mělo i spojení RIM s nějakým z jejich menších výrobců…
Když pouhý software nestačí

Padlo jméno Oraclu. Společnosti se postupně podařilo koupit několik konkurenčních dodavatelů podnikového softwaru (PeopleSoft, Siebel…). Hlavním protihráčem zůstává SAP. Firma je to sice silná, nicméně podobně jako u RIM ji oproti konkurenci může znevýhodňovat, že „nedělá vše“, a nemůže tak prostřednictvím pozice v určitém segmentu trhu posilovat své postavení i jinde. Naopak Oracle má nyní i vlastní servery ve smyslu hardwaru, pochopitelně databáze… Akvizice SAPu by samozřejmě byla jednou z největších transakcí v dějinách IT světa vůbec. Oracle už tohoto svého rivala může těžko získat s ohledem na antimonopplní legislativu. Jako pravděpodobnější kupec by se zdál Microsoft, který by tak konečně získal do svého portfolia i „velký“ ERP systém. Spekulovat ale lze i o tom, že by kupci mohli být IBM nebo HP, což by posílilo jejich postavení vůči Oraclu.
A když je to přesně naopak
Významnou akvizicí loňského roku byla transakce, při níž Intel získal společnost McAfee. Takový krok na první pohled nedával příliš smysl, nicméně obecně by se dal chápat tak, že Intel chtěl získat zabezpečení, které by mohl zabudovávat přímo do hardwaru (a to včetně
jiných zařízení, než jsou klasické počítače). Již v době transakce se spekulovalo o tom, že o McAfee měl zájem také Oracle a IBM. Možná, že i samostatné bezpečnostní firmy to budou mít čím dál těžší, takže se dočkáme dalších transakcí tohoto druhu. Potenciální kupce jsme již zmínili, cílem akvizice by mohl být např. Symantec nebo TrendMicro.
Cloudy a virtualizace jsou sice poměrně mladý trh, ale vše se akceleruje
Horkým tématem dneška jsou cloudy a virtualizace. Nehodila by se nějakému dodavateli podnikového softwaru např. VMware nebo Citrix? Nebo takový cloud Amazonu? U Amazonu bych ovšem předpokládal, že třeba čtečky elektronických knih nebo e-shop by dodavateli podnikových systémů byly k ničemu, takže by šlo spíše o převzetí pouze jedné části
byznysu.
Akvizice budou samozřejmě záviset na globální ekonomické situaci. Obecně se ochotněji nakupuje, když jsou akciové trhy dole (to je samozřejmě jen jedna strana mince, vůle k transakci musí být na obou stranách). Ceny akcií globálních firem žene alespoň opticky vzhůru bídná situace dolaru, bude to ale stačit? Za další pak přistoupit ke svému převzetí jsou ochotnější akcionáři i management těch firem, jejichž reputace byla nějak otřesena. V této souvislosti lze zmínit např. velké úniky dat z poslední doby (RSA, Sony…) – mohla by se nová spojení tedy objevit i zde?
Přirozeně nejde o nic jiného než o spekulace a navíc jsme se soustředili na podnikové IT a části trhu pominuli (jak budou expandovat Google a Facebook? Co se bude dít na poli dodavatelů PC – HP, Dell, Acer… Nevěříte tomu, že v éře tabletů a smarphonů je koncept PC, překonán, že ne? A co telekomunikační firmy?). Jaké tipy máte vy?