Jak se nechat zaměstnat v oblasti hostingu

Internet

Máte plné zuby současného zaměstnání a rozhlížíte se po nějakém vhodném novém místě, kde byste našli dobré uplatnění? Pohráváte si s myšlenkou nechat se zaměstnat u provozovatele hostingových služeb nebo registrátora domén? Přiblížíme vám, co to obnáší a poradíme, na co se připravit a jak uspět.


Lubor Kopecký

Jako v každé jiné profesi je i zde třeba začít u vzdělání. Požadavky na znalosti a specializaci zaměstnanců v oboru hostingu nepřetržitě rostou, stále ale platí, že nejvíce se člověk naučí přímo v praxi – u poskytovatele hostingu. Samozřejmě čím lepší je kvalita těchto služeb, tím hodnotnější jsou získané zkušenosti. Ať uvažujete o jakékoli pozici, je nejprve nutné zorientovat se ve fungování hostingových služeb a získat alespoň základní přehled o doménách, hostingových technologiích, serverech, sítích a aplikacích.


Profil
Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.


Vzdělání je základ

Kde jinde může být k dispozici dostatek informačních zdrojů o hostingu než na internetu. Relativně komplexní informace a zprávy z oblasti webhostingu nabízejí například zahraniční portály:

WHIR

Ping! Zine

Webhosting.info

HostReview

TopHosts

V oblasti domén jsou populárními zdroji aktuálních zpráv weby:

DomainNews

DomainInformer

Z pohledu předávání praktických zkušeností dobře poslouží internetová diskuzní fóra, z nichž nejživější debaty se vedou v rámci fóra WebHostingTalk.

Pokud hledáte na českých vysokých školách vzdělání, dotýkající se oblasti hostingu, budete pravděpodobně zklamáni. Abyste se v rámci univerzitního vzdělání co nejvíce přiblížili hostingu, zajímejte se o studijní programy na:

Fakultě informačních technologií (VUT Brno),

Fakultě informatiky (MU Brno),

Fakultě elektrotechnické a Fakultě informačních technologií (ČVUT Praha),

případně Matematicko-fyzikální fakultě (UK Praha).

Začíná se ale blýskat na lepší časy, možnost kvalitního vzdělání v našem oboru nabízí například také Unicorn College a nejvíce pak studentský klub Silicon Hill (www.siliconhill.cz), v jehož rámci fungují Microsoft IT Academy, Cisco Networking Academy, Středisko UN*Xových technologií a další vzdělávací aktivity.

Bez specializace to nepůjde

Obor webhostingu a domén se definitivně vzdálil dobám, kdy mohl všechny potřebné profese v rámci oboru zastat jediný člověk. Žádný poskytovatel profesionálních hostingových služeb se dnes neobejde přinejmenším bez tří nejdůležitějších specializací: správce serverů, pracovníka podpory (help desk) a programátora.

Posláním správce serverů (administrátora) je dohlížet nad servery s operačními systémy a aplikacemi a zajišťovat jejich správu, úpravy a aktualizace. Součástí této práce bývá i práce s hardwarem. Je tedy potřeba vyznat se i ve vnitřnostech serveru. Oceňována bývá také schopnost poradit si s nestandardními projekty nebo zrealizovat vlastní nápady a řešení.

Žádný webhoster se také neobejde bez poskytování technické podpory, která je pro konečné zákazníky důležitou a nejviditelnější službou – zvláště v případech, kdy si s něčím nevědí rady nebo když ne všechno funguje jak má. Technickou podporu ale mohou vykonávat jen zájemci s širokým přehledem o fungování serverů, správě domén a tvorbě internetových aplikací. Je to ideální pozice pro další vývoj a specializaci absolventů středních a vysokých škol, kteří se zajímají o prohloubení znalostí v oblasti serverů, sítí a nových technologií.

Pokud to provozovatel myslí s webhostingem vážně, potřebuje i zkušené a zodpovědné programátory, kteří vytvoří a zdokonalí většinu softwarových nástrojů, potřebných k automatizaci hostingových služeb a komunikaci s doménovými registračními systémy.

Odvážnému štěstí většinou přeje

Specialistů na tyto tři profese je v České republice bohužel jako šafránu. Ti nejlepší odcházejí do zahraničí nebo už pracují pro některého z webhosterů, případě se řadí mezi rentiéry. Hledat nové talenty v nastupující generaci je proto extrémně obtížné. Nejčastěji se zaměstnanci provozovatele webhostingu rekrutují z podobně zaměřených firem, které například končí svou činnost, zeštíhlují nebo nejsou dostatečně atraktivní. Těmto specialistům sice často chybí všeobecný přehled, mají však zkušenosti s komunikací se zákazníky a znají jejich problémy a potřeby.

Kvůli vysoké míře specializace se v praxi příliš neosvědčily personální agentury. Výjimku sice tvoří agentury orientované výhradně na oblast IT, kdo chce ale hledat zaměstnance bez astronomických nákladů, musí si poradit sám. Tištěná inzerce nebývá právě účinným médiem, náborové inzeráty webhosterů proto najdete výhradně v internetových burzách práce. Pokud si myslíte, že vaše místo je v hostingové společnosti, navštivte v první řadě weby potenciálních zaměstnavatelů. Nové spolupracovníky neustále hledají téměř všichni větší poskytovatelé hostingu.

Buďte ve středu dění

{seealso}
Kdo hledá práci v oboru, který bude neustále růst a stále více zasahovat do všedního života každého z nás, ten si v oblasti hostingu a domén přijde na své. Tento obor je příležitostí pro všechny, kdo se chtějí účastnit formování něčeho velkého a významného. Naše rada a doporučení: v oblasti hostingu se (podobně jako v jiných oborech) vyplácí začínat tam, kde se používají.

Exit mobile version