• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Jaká budoucnost čeká Internet

itbiz
13. 10. 2010
| Články
Internet

V roce 2025 by mělo mít přístup k Internetu na 5,5 miliardy lidí. Jenže bude to stále ještě ten Internet, jaký známe dnes? Podle studie společnosti Cisco a konzultační firma Global Business Network se může budoucnost Internetu vyvíjet podle následujících čtyř scénářů.

Cisco budoucnost

Autoři studie vyšli při modelování možností budoucí podoby Internetu z pěti předpokladů, jejichž pravděpodobnost naplnění hraničí téměř s jistotou.

Prvním z těchto předpokladů je postupné naplňování trendu nejrychlejšího nárůstu připojených uživatelů v rozvíjejících se ekonomikách. Zatímco ještě před pěti lety bylo 85 % internetové populace z vyspělých zemí, dnes je to již o 15 % méně. Díky hospodářskému růstu, rychlé expanzi střední třídy a rozvoji širokopásmového připojení se sociodemografie současné sítě rychle mění.

Dnes je k Internetu připojeno zhruba 2 miliardy uživatelů a objem celkového internetového trhu se odhaduje na 3 biliony amerických dolarů ročně.

Druhým faktorem je předpoklad, že principy řízení Internetu zůstanou prakticky beze změny, tedy, že Internet nebude podléhat jednotné mezinárodní kontrole, přestože pokusy o její ustanovení se již několik let objevují (ACTA, HADOPI a další).

Třetím východiskem je předpoklad, že internetová generace, tedy lidé narozeni po roce 1990, budou mít k internetu mnohem bližší vztah, než starší generace. Tady bychom si s prognostiky Cisca dovolili trochu polemizovat. Je totiž nabíledni, že jen málokdo může mít k Internetu bližší vztah, než generace, které stály u zrodu kyberkultury, které předjímaly 80 % toho, co dnes na Internetu skutečně prožíváme a které se aktivně podílely na tvorbě Internetu v jeho počátcích. Cisco tvrdí, že se Internet pro tuto generaci stane běžnou součástí jejich života a jakousi univerzální platformou pro realizaci soukromý i profesní život.

Konec éry klávesnic?

Zajímavým tvrzením studie je prohlášení, že klávesnice již nebude sloužit jako primární nástroj pro komunikaci s Internetem. Nahradit by ji měly nástroje pro rozeznávání hlasu, ovládání gesty, bio senzory, dotykové obrazovky a další technologie, které umožní ovládání internetu bez klávesnice. Zde bychom opět rádi upozornili na fiasko, které potkalo podobné snahy v 90. letech, a které by se mohlo velice snadno opakovat (pozn. redakce).

Cisco budoucnost 2

Poslední, pátá změna, která do roku 2025 velmi pravděpodobně nastane, se týká velmi ožehavého problému přetěžování současných okruhů a možností způsobu platby za internetové připojení. Zátěž, která dnes leží na ISP, zejména na mobilních operátorech, které stojí budování datových sítí více, než se jim vrací z datových flatrated tarifů se pravděpodobně v budoucnu přesune zpět na uživatele. Ti budou mít možnost hradit připojení mnohem více způsoby, než je tomu dnes. Na výběr budou různé kompromisy podle požadované kvality, kapacity nebo mobility, půjde kupovat připojení „mimo špičku“, v rámci produktových balíčků nebo naopak podle momentální potřeby. Éra současných datových paušálů vezme v průběhu následujících patnácti let nejspíše za své.

„Budoucnost nelze jednoznačně předpovědět, protože budoucí podoba Internetu bude utvářena množstvím událostí a rozhodnutí, která teprve přijdou. Předpoklady, z nichž vycházíme jsme si ovšem téměř jisti,“ tvrdí Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems ČR.

Faktory nejistoty?

Mezi faktory, které určí budoucí vývoj Internetu patří otazníky nad intenzitou rozvoje sítě, technologickým pokrokem a přístupu uživatelů k využívání nabízených služeb. Budoucnost Internetu tedy závisí na tom, jakým směrem se situace v těchto oblastech bude vyvíjet. Pojďme se již ale raději podívat na jednotlivé scénaře:

1. scénář: Internet bez hranic (Fluid Frontiers)

Bude se jednat o svět, v němž se internet rozšiřuje a decentralizuje. V roce 2025 bude 5,5 miliard internetových uživatelů, což znamená, že více než dvě třetiny světové populace teprve s internetem začne pracovat. Exponenciální růst internetového provozu bude vyvolán nejen explozí cloudových služeb v komerčním sektoru, ale i zvyšující se oblibou videa a širokopásmových aplikací mezi jednotlivci. Dnes se stále většina technologických novinek vyvíjí v tradičních místech, jako je Silicon Valley, ale v roce 2025 budou tato centra například v Bogotě, Káhiře, Mumbai, Perthu či Zhanjiang. Průlomy ve vývoji technologií se budou odehrávat ze dne na den. Internet bude každodenní realitou, ne jen milou věcí ke zpříjemnění života.

2. scénář: Nebezpečná síť (Insecure Growth)

Svět, ve kterém již nelze důvěřovat internetovému prostředí, a bezpečnost na síti se stane velmi nejistou. Kybernetické útoky pravděpodobně překročí běžná očekávání a budou snadno vzdorovat mezinárodním i vládním preventivním opatřením. Internet bude proto mnohem méně využíván pro ekonomické činnosti, a přednost na něm dostanou spíše kulturní, umělecké a společenské aktivity. Bezpečnostní alternativy budou mít uživatelé k dispozici, ale budou velmi drahé. V roce 2025 bude zřejmé, že kybernetické útoky nelze aktuálními prostředky zcela zastavit – a že takové prostředky možná ani v budoucnu nebudou existovat. Kontrolovat a regulovat virtuální svět bude mnohem složitější, než kontrolovat ten skutečný.

3. scénář: Zklamaná očekávání (Short of the Promise)

Nenáročný svět, v němž si dlouhá hospodářská stagnace v mnoha zemích vybrala daň v podobě pomalého šíření internetu. Celkový počet jeho uživatelů se sice rozroste na 4 miliardy, nicméně budou využívat pouze ty nejzákladnější funkce, jako je VoIP, email či jednoduché P2P aplikace. Technologie nenabídnou žádné převratné změny. Lidé, kteří objeví internet v následujících deseti letech, překvapivě nebudou svými aktivitami podporovat internetový ekonomický rozvoj, ale naopak budou internet používat jako jakýsi outlet pro vyhledávání největších slev.

{seealso}

4. scénář: Syndrom tokijského metra (Bursting at the Seams)

Svět, ve kterém se internet stane obětí svého vlastního úspěchu, bude mít 5 miliard uživatelů a bude připomínat natlakovanou lokomotivu, fungující na hranici svých možností. I když počet uživatelů naroste, nepřizpůsobí se k tomu technologie a možnosti používání internetu tak budou velmi omezené. Požadavky na připojení k internetu budou enormní po celém světě, ale bude je limitovat nedostatek IP adres, protože nedošlo k prosazení standardu IPv6. V roce 2020 bude internetový provoz 100 x větší než v roce 2010.

Rubriky: Internet

Související příspěvky

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?
Zprávičky

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

14. 7. 2025
Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025
Zprávičky

Shein podal žádost o vstup na hongkongskou burzu, chce zvýšit tlak na Brity

8. 7. 2025
Zprávičky

USA v pondělí či v úterý budou mluvit s Čínou o TikToku, řekl Trump

6. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Dell 14 a 16 Premium: Nástupce XPS přináší větší výkon a dlouhou výdrž baterie

Pavel Houser
14. 7. 2025

Společnost Dell Technologies představila nové vlajkové lodě svého portfolia notebooků, které navazují na sérii

Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?

Analýza: Neviditelným gigantem internetového provozu jsou analytické nástroje

Pavel Houser
14. 7. 2025

V roce 2024 se očekávalo, že dojde k zásadnímu narušení digitálního reklamního průmyslu. Google plánoval zavedení

Europoslanci chtějí omezit příliv levného zboží z e-shopů mimo EU

ČTK
14. 7. 2025

Europoslanci by chtěli omezit rostoucí příliv nekvalitního a potenciálně nebezpečného levného zboží z internetových

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

ČTK
14. 7. 2025

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

ČTK
13. 7. 2025

Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) do jeho

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Tiskové zprávy

Společnost Cato Networks jmenována lídrem v magickém kvadrantu 2025 Gartner Magic Quadrant pro platformy SASE

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

ETSI

3D tiskárna

Planning manager

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.