Jaké služby nabízí portál Windows Live – 2. díl

Windows Live logo

V první části článku o Live.com jsme se zaměřili na komunikační služby a funkce, které portál Live.com poskytuje, tentokrát se budeme vice zabývat službami určenými pro sdílení dat. V oblasti sdílení se vše více méně točí okolo jedné konkrétní služby (Spaces), na kterou jsou ty ostatní ve větší či menší míre navázány. Nutno podotknout, že jednotlivé služby samozřejmě mohou pracovat samostatně a SkyDrive tak lze používat jen jako úložiště či Fotogalerii jen jako fotogalerii. Síla níže popsaných aplikací je ale skrytá právě ve vzájemné spolupráci a vzájemném se doplňování.

Datové úložiště SkyDrive


Prostředí Windows Live SkyDrive

SkyDrive je služba, která umožňuje sdílení souborů mezi více uživateli, nejvíce ji tedy ocení pracovní skupiny, kde často dochází k výměně aktuálních souborů mezi jejími jednotlivými členy. U souborů je možné nastavovat pravomoci pro jednotlivé složky a soubory jen vybraným uživatelům, lze tak poměrně dobře eliminovat nežádoucí úpravy, či dokonce smazání souborů. Jak je u Live.com obvyklé, všichni uživatelé, kteří se do SkyDrive chtějí připojit, si musí zřídit Live ID, tedy účet opravňující k využívání všech služeb dostupných na Live.com.

Z technického hlediska na tom SkyDrive moc dobře není, 5 GB prostoru je dnes už spíše standard a 50 MB jako maximální velikost nahrávaného souboru také nikoho neoslní. Navíc pokud nepoužíváte Internet Explorer, je používání SkyDrive nepříjemnou zkušeností. Například při nahrávání souborů není k dispozici jakýkoliv grafický (ani procentuální) ukazatel již nahraného množství, při nahrávání objemnějších souborů nebo pomalém připojení, tak nelze vůbec zjistit, kolik dat je ještě nutné přenést. Jak již bylo nastíněno, jisté ulehčení v podobě drag&drop je dostupné při používání Internet Exploreru a jeho rozšíření ve formě ActiveX prvku, v tom případě už lze na SkyDrive nahrávat poměrně bezproblémově.

Avizované sdílení souborů mezi uživateli probíhá pomocí e-mailu, samozřejmě toho vytvořeného jako Live ID. Jednotliví uživatelé si musí SkyDrive individuálně nakonfigurovat, teprve poté se jim zobrazí uživatelé, se kterými mají nastavené sdílení. Procházení sdílených souborů a složek je poměrně jednoduché, u obrázků jsou dostupné náhledy a soubory jsou zobrazeny pomocí malé ikonky.

Nutno podotknout, že SkyDrive je sice dobrá služba, opět se ale nejedná o nic nového. Je pochopitelné, že Microsoft pomocí SkyDrive doplňuje svou nabídkovou paletu a do budoucna bude SkyDrive pravděpodobně více integrován do ostatních služeb, na druhou stranu existují lepší řešení. Za všechny stačí uvést XDrive, které nabízí shodně 5 GB, či Adobe Share, kde lze využít maximálně 1 GB prostoru, na druhou stranu služba používá velmi dobré grafické rozhraní vytvořené pomocí technologie Adobe Flash.

Spaces, prostor pro osobní blog

Spaces se více než na sdílení dat zaměřuje na poskytnutí prostoru pro sdílení myšlenek a názorů a budování vlastní virtuální identity. V podstatě se jedná o komunitní prostor, který je určen pro psaní blogů, hledání nových přátel a seznamování se, Spaces jsou také úzce provázány s další Live.com službou Fotogalerie. Díky tomu lze na stránky jednoduše nahrávat fotografie, třídit je do jednotlivých sekcí a následně publikovat. V rámci této sekce lze také provádět některé základní úpravy, jako je korekce expozice, úprava barev, doplnění textu či přidání rámečku. Nutno podotknout, že Fotogalerie je se Spaces poměrně úzce spjata, jedná se ale o samostatnou službu, kterou lze využívat i bez nutnosti používání Spaces.

U vytvořeného profilu lze upravovat míru přístupu, vaše stránky tak mohou být přístupné každému, jen omezenému okruhu přátel nebo lze přístup kompletně zamítnout a jen využívat poskytnutý prostor pro vlastní účely skladování dat apod. Právě u Spaces je vidět provázanost se službou SkyDrive, k dispozici je tak 5 GB prostoru a nahraná data lze s přáteli sdílet. Pokud se rozhodneme pro vytvoření blogu, Spaces lze pomocí desítek modulů a nastavení poměrně jednoduše upravit k obrazu svému. K dispozici jsou různé šablony (fotograf, novinář, …), které stránky vzhledově upraví tak, aby co nejlépe odpovídaly tomu, čemu se chceme věnovat. Stejně tak lze upravovat motivy (příroda, sport, …) či velikost a barvu písma a rozvržení jednotlivých stránek.


Windows Live Fotogalerie

Kromě služby Fotogalerie je součástí Spaces i další služba z nabídky Live.com Události. Jak již název napovídá, jedná se o službu, pomocí které lze v určitých oblastech stránky (přesné místo závisí na zvolené šabloně) zobrazit události, respektive krátké zprávy, obvykle zaměřené na aktuální dění nebo něco, co autor momentálně prožívá, či dělá.

Spaces jsou zajímavou i když ne moc rozšířenou alternativou k ostatním blogovacím službám, oproti kterým nabízí především velký prostor pro uložení dat a provázanost s ostatními službami portálu Live.com

Luxusní Writer

Jestliže byly některé služby Live.com označeny jako málo známé, o aplikaci Writer to platí dvojnásob, na druhou stranu se ale jedná o program, který stojí za povšimnutí. Writer ocení především aktivní autoři blogů, kterým nabízí jednak příjemné a unifikované prostředí známé z produktů řady Office, a jednak také správu více blogů najednou. Pokud je autor blogu nespokojen se svým současným blogovacím systémem, Writer je poměrně dobrým východiskem.

Writer se od ostatních služeb portálu Live.com liší především tím, že se nejedná o online službu, ale o klasický program, který je nutné stáhnout a nainstalovat. Ač se jedná o program primárně určený pro psaní zápisků na Windows Live Spaces, Writer podporuje i některé konkurenční blogovací portály. Obvykle stačí jen zadat adresu a přihlašovací údaje vašeho blogu a Writer už obstará zbytek.

Jak už bylo naznačeno, Writer sice není moc známý, ale o to je lepší. Psát zápisky lze dvěma způsoby, buď použitím přímé editace HTML kódu (tady ale zamrzí chybějící barevné zvýraznění syntaxe, což lze ale napravit zdarma dostupným pluginem), nebo je k dispozici také WYSIWYG editor. U něj nechybí panel nástrojů, pomocí kterého lze do textu jednoduše přidávat odkazy, obrázky a další, a to vše bez nutnosti prakticky jakékoliv znalosti HTML.

Writer má i své mouchy, na druhou stranu se většina z nich dá odstranit lehce dostupnými pluginy. Celkově se ovšem jedná o luxusní blogovací nástroj, se kterým se jiné, zdarma dostupné aplikace, mohou jen těžko srovnávat.

Budeme-li na služby Windows Live nahlížet postupně, ve většině případů se bude jednat o průměrné služby, které nejsou oproti konkurenci ničím výjimečným. Pokud se na ně ale podíváme dohromady, a to platí především pro Live Spaces a na ní navázané další služby, objevíme silně provázaný celek, jehož části spolu skvěle komunikují a navzájem se doplňují. Pokud bude vývoj u Microsoftu pokračovat stejným směrem jako dosud, dočkáme se časem větší podpory online aplikací především kancelářského charakteru (tedy jakýsi Office online), je ale otázkou, zda se Microsoft odváží přímo konfrontovat Google, nebo se bude spíše věnovat pomalému budování svého portálu Live.com.

Přečtěte si také:
Test: vyzkoušeli jsme Office Live Workspace
Microsoft FolderShare vs Google Notebook

Exit mobile version