Jsme sebevědomí, říká tchajwanský výrobce HTC v reakci na žalobu Applu

Apple vs. htc

Tchajwanský výrobce mobilních telefonů HTC po dvou týdnech reagoval na dvě žaloby ze strany americké společnosti Apple. Ohledně svých technologických inovací, které se staly předmětem žalob, má HTC velkou sebedůvěru a ve sporu se chce bránit všemi dostupnými prostředky. V současné době právní zástupci společnosti připravují formální reakci. Zveřejněna by měla být v průběhu několika týdnů.

„HTC zcela nesouhlasí s kroky, které Apple podnikl. Chceme využít všech právních nástrojů, které máme k dispozici, abychom se ubránili a uvedli věci na pravou míru,“ uvedl v prohlášení Jason Mackenzie, viceprezident americké pobočky společnosti HTC, která sídlí ve městě Bellevue. HTC je podle něj sebevědomé a schopné se účinně hájit. V současné době jsou připravovány právní kroky, které by se měly realizovat v nejbližších týdnech. Jaké povahy budou, odmítl Mackenzie specifikovat.

Společnost Apple podala začátkem března žalobu k okresnímu federálnímu soudu ve státě Delaware a stížnost k americké Komisi pro mezinárodní obchod (ITC). HTC údajně porušuje až 20 patentů, které využívá ve svých telefonech. Součásti stížnosti k ITC je žádost o zablokování dodávek a distribuce telefonů ve Spojených státech. Mezi ně patří i telefon Nexus One, který HTC vyrábí pro společnost Google, nebo myTouch 3G nabízený operátorem T-Mobile.


Píšeme jinde

ITC zpravidla jedná rychleji než soud a v její pravomoci je také zablokování dodávky těch produktů konkurence, u kterých je podezření, že patenty porušují. A to je pro Apple nepochybně důležitější, než finanční kompenzace, kterou může nařídit soud. Zobrazit více


Za žalobou hledejme boj s Googlem

Právě v úzkém propojení s Googlem vidí analytici pravou povahu žalob ze strany Applu. Podle nich jde o nepřímou snahu zpomalit rozšiřování mobilní platformy Android, kterou vyvinul právě Google. Mezi uživateli totiž získává stále větší popularitu. Společnost Google sice v žalobě nijak nefiguruje, některé skutečnosti nicméně naznačují, že s ní HTC své kroky ve sporu koordinuje. Tiskový zástupce HTC totiž ve středu odkázal na dřívější prohlášení Googlu.

„Platforma Android zaznamenala ohromné přijetí napříč celým světem a jsme hrdí na všechny partnery, kteří za tímto úspěchem stojí. Za méně než rok a půl od okamžiku, kdy HTC uvedlo první Android zařízení, bylo představeno celkem 26 zařízení ve více než 49 zemích,“ říká Jill Hazelbakerová, tisková mluvčí společnosti Google. Každý den je podle ní vyprodukováno na 60 tisíc zařízení se systémem Android.

HTC: dotykový displej jsme měli dříve

Podle Mackenzieho představilo HTC chytré telefony s technologií dotykového displeje dlouho předtím, než Apple v roce 2007 uvedl na trh svůj telefon iPhone. „V roce 1999 jsme zahájili návrh zařízení XDA a T-Mobile Pocket PC Phone Edition, našich prvních telefonů s dotykovým displejem, které byly oba představeny v roce 2002. Od té doby jsme vyvinuli dalších více než 50 chytrých telefonů,“ říká Mackenzie.

„V současné době máme na americkém trhu tak velký úspěch, jako nikdy dříve. Máme skvělé produkty a to v nabídce všech klíčových operátorů,“ říká Mackenzie s tím, že právě úspěch HTC je hlavním důvodem žaloby Applu. Podle něj však zatím společnost nepocítila, že by spor nějakým způsobem ovlivnil její podnikání.

Přečtěte si také

Apple vyhlašuje válku, žaluje tchajwanského výrobce telefonů HTC

Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky

Exit mobile version