Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Efektivní správa kontejnerových klastrů napříč datovými centry i cloudy

15. května

Kontejnerizace je hitem posledních let a její popularita stále roste. Efektivní správě kontejnerových klastrů napříč datovými centry a cloudy, škálování a zabezpečení kontejnerizovaných aplikací

se bude věnovat program konference Kontajnery v praxi, která se uskuteční 15. května 2024 v hybridním formátu – v prezenční formě v Lindner Hotelu Gallery Central v Bratislavě s online přenosem.

V půldenním programu přední čeští a slovenští odborníci představí nejnovější trendy a technologie v oblasti kontejnerizace a ukáží, jak kontejnery využívají různé organizace a jak řeší výzvy spojené s migrací, automatizací, zálohování a obnovou dat a aplikací.

 

Nejrozšířenější platformou pro provoz kontejnerizovaných aplikací je otevřený systém Kubernetes. Konkrétní ukázku jeho využití v praxi představí v úvodu konference Ondřej Šika, DevOps architekt, konzultant a lektor, který ukáže, jak s open source platformou Kubernetes zrychlili nasazování a zjednodušili provoz aplikací v Drážním úřadu, a jak probíhala stavba prostředí od začátku až po nasazení do produkčního prostředí.

Vývoj kontejnerizovaných aplikací je doprovázen řadou očekávání. V čem spočívá kouzlo vývoje kontejnerů a jak ho správně zvládnout odhalí ve svém vystoupení Igor Bandurič, softwarový architekt společnosti Eviden. Vývoj kontejnerizovaných aplikací skýtá řadu možností, které mohou zjednodušit implementaci, nasazování i provoz, v praxi se však některé z těchto možností vylučují, nejsou zralé nebo jsou více zbožným přáním než reálnou možností. Bandurič se s účastníky konference podělí o své zkušenosti a postupy, které se v praxi osvědčily.

Používání, spolupráci a nástrojům na poskytování bezpečného prostředí pro aplikace běžící v kontejnerech se ve své přednášce bude věnovat Ondřej Číž, solution inženýr společnosti F5, která je vnímána nejen jako spolehlivý a flexibilní partner v oblasti klasických datových center a cloudových aplikací, ale s příchodem bezplatného webového serveru s otevřeným zdrojovým kódem NGINX velmi výrazně expandovala i do oblasti Kubernetes.

Ověřené koncepty Kubernetes

Kubernetes je už dnes tzv. „battle-tested“ platforma a mnohé koncepty, na kterých je postavena, můžeme považovat za ověřené. Dnes už známe silné a slabé stránky této architektury a můžeme se poučit. Kontejnerový nadšenec Zdenko Vrabel ve své přednášce posluchačům napoví, co nás může Kubernetes naučit o event-driven systémech a API designu, a co můžeme následně použít v našich architekturách a řešeních.

Správa hesel v kontejnerech a cloudu

Typická organizace má 45x více non-human identit než těch lidských. Hesla, certifikáty a tokeny k aplikacím jsou roztroušené po různých klíčenkách, projektech nebo v prostém textu v konfiguračních souborech. To vytváří nejen vážný bezpečnostní problém, ale také brzdí spolupráci a vede k výpadkům provozu. Jan Pergler, solution architekt společnosti CyberArk, ukáže účastníkům ověřené postupy a možné centrální řešení ochrany, tzv. secrets, v kontejnerech a cloudových prostředích.

Jak postupně migrovat aplikace z již existujícího prostředí VM do Kubernetes poradí DevOps specialista a konzultant Tomáš Boros. Kubernetes poskytuje jednoduchý mechanismus zjišťování a řízení služeb za pomoci CoreDNS, který je zároveň dynamický díky vestavěným kontrolám životnosti. Ve světě VM a při standardních nasazeních aplikací tento mechanismus k dispozici není. Boros ve své přednášce ukáže, jak lze pomocí řešení Consul přenést dynamiku a větší přehled o jednotlivých nasazených službách, které se vyrovnají možnostem Kubernetes, do prostředí VM. Řešení Consul zároveň zjednodušuje správu hybridních prostředí a může být přínosem při migraci služeb z prostředí VM do Kubernetes.

Odborná konference Kontajnery v praxi se koná prezenčně i online 15. května 2024 od 9:00 do 14:00 hodin v bratislavském Lindner Hotelu Gallery Central, a je určena jak IT profesionálům a IT manažerům, tak zástupcům organizací ze soukromého i veřejného sektoru, kteří plánují využívat kontejnery ve své podnikové infrastruktuře. Více informací a registrace na https://kontajnery.exponet.sk/

Podrobnosti

Datum:
15. května
Webová stránka:
https://kontajnery.exponet.sk/

Pořadatel

Exponet
View Pořadatel Website

Místo konání

Lindner Hotel Gallery Central, Bratislava
Bratislava, + Google Mapa
View Místo konání Website