Karel Schwarzenberg: po Internetu nakupuji pouze letenky

Karel

I v předvolebním shonu si na nás našel potomek šlechtického rodu Schwarzenbergů, bývalý kancléř prezidenta Václava Havla a současný senátor a předseda strany TOP 09 čas na krátký minirozhovor o IT a komunikačních trendech, které přinesl Internet. Jak šlechtický potomek a předseda nové politické strany vnímá změny, které sebou technologie přinášejí?

Jméno Karel Schwarzenberg rezonuje evropskou politikou způsobem, který mu mohou ostatní čeští politikové pouze závidět. Doma má situaci již o poznání složitější. Jakou histroii
za sebou tento vymykající se český politik vlastně má?

Místo životopisu

Narodil se 10. prosince 1937 v Praze jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. V prosinci 1948 museli nedobrovolně opustit republiku a uchýlit se do zahraničí.

Karel se v politice nezačal angažovat až po revoluci, na mezinárodní úrovni například působil jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva a zejména v 80. letech se zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě. Kromě toho v rodinném sídle v Bavorsku založili společně s doktorem Vilémem Prečanem archiv na podporu československého exilu a disentu, sbírka se po revoluci stala součástí expozic Národního muzea v Praze.

Do vlasti se vrátil na podzim roku 1989 a 10. července následujícího roku již byl jmenován kancléřem prezidenta republiky. Z funkce odešel v roce 1992 v souvislosti s abdikací Václava Havla ze své funkce. V listopadu 2004 byl ve volebním obvodu Praha 6 zvolen senátorem a od 9. ledna 2007 působil jako ministr zahraničí ČR. V červnu 2009 se rozhodl spoluzaložit stranu TOP 09 a v současnosti působí jako její předseda. Mezi jeho koníčky patří politika na mezinárodní úrovni, staré umění a moderní architektura.

Jak to vidí Karel

Jaký je váš vztah k technologiím obecně? Máte pocit, že vám život spíše usnadňují nebo komplikují?

Zajisté usnadňují.

Pracujete spíše na pevném PC, nebo na notebooku?

Přiznávám, že jsem velice nemotorný v zacházení s těmito přístroji. Pokud mohu, raději se jim vyhýbám.

Když se na vás podívám, vidím někoho, kdo je pro mě představitelem tradičních konzervativních hodnot v duchu Edmunda Burkeho. Tedy i hesla raději evoluce než revoluce. V tomto kontextu mi to nedá nezeptat se, jak vnímáte současný trend mladých internetových firem, které vznikly na zelené louce a dnes určují rytmus doby (Google, Facebook). Je to specifikum Ameriky? Je to zdravý trend?

Myslím, že ano. Zde nejde o revoluci, nýbrž o velmi rychlou evoluci. Nové myšlenky a jejich uskutečnění, to vše je pro mě velice fascinující.

Využíváte svůj mobilní telefon k připojení na Internet?

Ne.

Proč podle vás dnes lidé chodí tak málo volit, myslíte, že by situaci změnila například možnost volit online? Jste pro zavedení elektronických voleb?

Obávám se, že zavedením voleb prostřednictvím Internetu by se mnoho nezměnilo. Malá volební účast je smutným svědectvím o malém zájmu o politiku všeobecně a frustrace z našich politiků.

Nakupujete online?

Málokdy, například letenky.

Co si myslíte o Facebooku?

Je to zajímavé fórum, kde se můžeme setkat s nejrůznějšími názory, sympatiemi, antipatiemi… Myslím, že si však musíme dát pozor, abychom té fascinaci úplně nepropadli.

Jaká současná IT nebo telekomunikační technologie vám nejvíce pomohla při tvorbě předvolební kampaně?

Všeobecně je to Internet a Facebook. Ještě musím říci, že mí spolupracovníci by se asi během kampaně neobešli bez BlackBerry.

{seealso}
Jak vnímáte s odstupem času zrušení ministerstva informatiky? Zvládají podle vás Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj tuto instituci efektivně suplovat?

To dnes nejsem schopný posoudit.

Děkujeme za rozhovor.

Navazující text:

Karel Schwarzenberg nejen o vysokém rozlišení


Sponzorem rozhovoru je společnost IBM.

Exit mobile version