Kauza exekuce: prodá Telefónica O2 své nemovitosti?

Telefónica O2 byla donucena zastavit největší obchod s nemovitostmi v ČR. Překážkou v prodeji budov se stala nedávno vyhlášená exekuce. S prodejem budov tak společnost musí počkat až do vyřešení sporu. Firma tvrdí, že s touto variantou počítala a vytvořila si dostatečnou finanční rezervu. Přesto proti exekuci podala odvolání. Jak se vyvíjí tato kauza, která začala ještě v době působení sítě Paegas a telekomunikačního operátora SPT Telecom? Pokusili jsme se zjistit více informací.

Telefónica O2 se chystá prodat nepotřebné budovy získané koupí Českého Telecomu. Kvůli nařízené exekuci nesmí firma v plánovaném prodeji čtyř stovek budov pokračovat. Jedná se o budovy rozmístěné po celé republice. S prodejem budov tak bude muset počkat až do vyřešení celého sporu. Otázkou zůstává, proč Telefónica O2 dopustila uvalení exekuce na svůj majetek, když plánovala prodej budov.

Mělo se přitom jednat o jeden z největších prodejů nemovitostí v České republice. Podle nepotvrzených informací měla Telefónica O2 dostat pět až šest závazných nabídek na koupi. Telefónica O2 nechce průběh tendru komentovat. „Nebudeme se k jednotlivým detailům průběhu prodeje nemovitostí vyjadřovat,“ uvedl pro ITBIZ mluvčí Telefónica O2 Martin Žabka.

Celková hodnota nepotřebných budov se měla podle původních informací pohybovat až kolem devíti miliard korun. Reálná nejvyšší nabídka však má být kolem šesti miliard. Tyto budovy s rozlohou 630 tisíc metrů čtverečních se nachází v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a dalších lokalitách.

Dle tiskového mluvčí Telefóniky O2 Martina Žabky obeslala firma letos v únoru zhruba 150 potenciálních zájemců, nabídek se jí vrátilo 25. Do užšího výběru jich pozvala jen pět. V současné době budovy nemůže prodávat, protože jsou zatíženy exekucí ve sporu s operátorem T-mobile.

Historie celého sporu

Spor vypukl mezi předchůdcem Telefóniky O2 firmou SPT Telecom a společností RadioMobil, která vlastnila značku mobilních telefonů Paegas (později T-mobile). V roce 2001 však téměř jedenáct měsíců žádná dohoda neexistovala a nebylo k dispozici ani rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu o cenách za propojení. Obě firmy tak stanovovaly propojovací ceny odlišně.

RadioMobil vypočítal minutovou cenu za propojení na 6,45 koruny, Telecom dospěl k maximální sumě tři koruny za minutu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na žádost RadioMobilu provedl cenovou kontrolu a vydal cenové rozhodnutí, ve kterém stanovil minutový poplatek na 6,50 koruny. Potvrdil tak ceny RadioMobilu a firma začala po Telecomu požadovat sumu 898 milionů jako rozdíl mezi zaplacenými a nárokovanými penězi a 0,05 procenta denně jako úrok z prodlení. Údajný dluh nástupce Telecomu Telefóniky vůči T-Mobilu tak narostl na 1,8 miliardy.

Podle názoru Davida Polesného ze serveru Mobilmania.cz stojí za tímto problémem ČTÚ, který nedokázal včas stanovit výši propojovacích poplatků mezi Českým Telecomem a mobilními operátory. Tím vzniklo ono jedenáctiměsíční období, po které platili operátoři různě vysoké poplatky.

„Osobně předpokládám, že pokud bude Telefónica O2 nucena dlužnou částku zaplatit, hrozí spor přímo s ČTÚ, který je za celou situaci v podstatě zodpovědný. Do sporu se státní institucí, na které je navíc činnost této firmy do jisté míry závislá, se ale pochopitelně nechce pouštět.“ uvedl David Polesný pro ITBIZ.

Prodej budov musí počkat

Tiskový mluvčí Martin Žabka tvrdí, že běžný provoz firmy není ohrožen. „Na celou částku sporu byla v účetnictví společnosti již dlouhodobě tvořena rezerva,“ tvrdil mluvčí s tím, že se firma bude domáhat zastavení exekučního řízení.

Můj názor

Právem exekutora je, že může rozhodnout o prodeji movitého majetku firmy. Katastrofický scénář pro Telefóniku O2 by bylo zabavení zboží, uzavření prodejen a odpojení všech zákazníku. To se asi nestane. Telefónica O2 jistě zná své hranice. A když bude nejhůř, vždy může dluh zaplatit a peníze získat zpátky od svých klientů nebo prodejem dalších budov.

Telekomunikační operátor nesmí podle advokáta Daniela Mališe z advokátní kanceláře Daniel Mališ & Partners nakládat se svým majetkem, protože mu to zakazuje zákon. Matejek může používat pouze k běžné obchodní činnosti. „Pokud tedy tiskový mluvčí společnosti Telefónica O2 ve vztahu k nařízené exekuci tvrdí, že chod společnosti to nijak neohrožuje, má v principu pravdu, pokud má na mysli udržování a správu majetku,“ vysvětluje advokát Mališ.

Na druhé straně prodej nemovitostí ve vlastnictví společnosti Telefónica O2 zjevně nespadá ani pod její běžnou obchodní činnost, ani pod udržování a správu majetku této společnosti, a tak do ukončení exekuce není prodej jejich nemovitostí možný. Tento fakt si jistě uvědomují také potenciální kupci. Probíhající exekuce však objektivně nebrání průběhu výběrového řízení, neboť prodej může proběhnout ihned poté, co bude exekuce ukončena.

Právníci společnosti Telefónica zajistili u soudu pro Prahu 3 odložení exekučního řízení. Vyplývá to z usnesení soudu. Podle rozhodnutí byla exekuce odložena do doby, než se rozhodne o návrhu Telefóniky O2 na její úplné zastavení. „Případné zastavení exekuce by bylo v rozporu se všemi standardními pravidly a informacemi, které firma má. Nemění se ani náš postoj k celé věci, proti odložení exekuce se odvoláme,“ komentovala rozhodnutí tisková mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Uvalení exekuce není v byznysu neobvyklý krok a Telefónica O2 není jedinou firmou, která se do podobné situace dostala. Exekuce byla například uvalena na potravinářsko-chemickou společnost Setuza. Ta dlužila státu více než 1,1 miliardy korun. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila „Nemethovu pohledávku“ a vzájemně ji započetla. Tuto pohledávku si nárokoval právník Věslav Nemeth vůči ČSOB za využití struktury fondů, přes které se zkrachovalá banka IPB zbavila svého problémového majetku. Výše pohledávky dosahuje sedmi miliard korun.

S tím ale stát nesouhlasil a věc se stala předmětem soudních sporů. Stát by měl podle dohody dostat více než 1,1 miliardy korun a poté bude zastavena exekuce, která byla na majetek Setuzy uvalena na návrh PGRLF loni v listopadu. Návrh narovnání na začátku května schválila vláda.

Související

Exekuce majetku Telefónicy O2 kvůli sporu s T-Mobile
Telefónica O2 zřejmě čeká exekuci
Telefónica neuspěla se svojí stížností na ČTÚ

Exit mobile version