KLDR vyvinula vlastní operační systém, stojí 5 dolarů

Komunistická Severní Korea od roku 2002 pracuje na vývoji vlastního operačního systému Rudá hvězda.


Instalační CD OS Rudá hvězda

O systému samotném je toho známo jen velmi málo, údajně je ale významně inspirován americkými Windows přičemž technologicky je ale postaven na základech Linuxu. Spolu se systémem je dodávaný i internetový prohlížeč nazvaný Má vlast, který je v podstatě jen upravená Mozilla Firefox, několik jednoduchých her a textový a tabulkový editor velmi podobný starším verzím Microsoft Office. K dispozici by měla být jak verze pro stolní počítače, tak i pro servery. Podle neoficiálních informací byl systém vybudován na přímé přání Kim Čong-ila, za vývojem pak severokorejští IT specialisté, sdružení v ústavu nazvaném Korea Computer Center (Korejské počítačové středisko).

První necenzurované informace o Rudé hvězdě v minulých týdnech přinesl ruský student, který působí na univerzitě v Pchjongjangu. Ten měl údajně možnost s Rudou hvězdou několik dnů pracovat. Podle jím zveřejněných informací je hlavní výhodou Rudé hvězdy její hardwarová nenáročnost. Pro bezproblémový chod systému stačí počítač s procesorem 800 MHz, 256 MB operační paměti a 3 GB místa na disku. Instalace samotná pak nezabere více, než 15 minut. Naopak nevýhodou je nestabilita současné verze 2.0. Na jejím odstranění se údajně už pracuje a chystaná verze 3.0 by tak, podle informací Korea Computer Center, měla být „naprosto bezchybná.“ Systém je v Severní Koreji možno zakoupit za 5 dolarů (90 Kč).

Vývoj vlastního operačního systému není u autoritářských států zase tak moc neobvyklý, vlastní systém vyvíjí například socialistická Kuba.

V případě Severní Koreje působí až lehce humorně – počet počítačových uživatelů se v této zemi totiž prakticky rovná nule. Počítače jako takové tak reálně používají pouze některé státní instituce, výzkumná střediska, případně někteří výše postavení členové vládnoucího režimu. Dosud nejrozšířenějším operačním systémem byly právě Microsoft Windows, ty by ale v horizontu několika měsíců měla nahradit právě Rudá hvězda. Její významnější rozšíření, ale alespoň v blízké budoucnosti není příliš pravděpodobné, a to jak kvůli velmi omezenému výběru z podporovaných aplikací, tak i jedinému podporovanému jazyku, korejštině. O systém tak v současnosti nebude mít zájem pravděpodobně ani Čínská lidová republika, tradiční obchodní partner KLDR.

Zdroj: Techie Buzz

Exit mobile version